Strona 1 z 1

Obudowa kominka

: 06 gru 2018, 10:17
autor: tetate
Kominek jest w stanie rozgrzać się do temperatur rzędu nawet 500 st. C. To wysoka temperatura, więc wiele standardowych materiałów nie nadaje się do obudowy takich instalacji. W jaki więc sposób szybko, efektywnie a przede wszystkim bezpiecznie można obudować taki kominek?

Re: Obudowa kominka

: 06 gru 2018, 11:03
autor: denvi
tetate pisze:Kominek jest w stanie rozgrzać się do temperatur rzędu nawet 500 st. C. To wysoka temperatura, więc wiele standardowych materiałów nie nadaje się do obudowy takich instalacji. W jaki więc sposób szybko, efektywnie a przede wszystkim bezpiecznie można obudować taki kominek?


Bullshit :D
Niech tam sobie będzie, te 500 st. na wkładzie, w co też watpię, to i tak minimalny odstęp między obudową i wkładem niweluje wpływ na tę pierwszą. Wyciagałem kominek w obudowy, którą robiłem kilkanaście lat temu. Stelaż GK wyłożony watą z folią alu. "Funkiel nófka", nic sie nie odkleiło, odwarstwiło itp.
Temperatura na kratce - w ocenie organoleptycznej - nie była nigdy wyższa niż rur C.O. Tak na oko (w sumie to rąką dotykałem :roll: ) wewnątrz obudowy było 60-70, max. 80 stopni. Na obudowie gips trochę cieplejszy niż temp. w pokoju.
Z tym, że wkład porządny, żeliwny, odlewany (z Tarnavy). Nie wiem jak mogą się zachowywać jakieś marketowe blaszaki, skręcane na śrubki, które w sumie mogły by rozgrzać sie do czerwoności. Chociaż ja bym nie ryzykował ciągłego palenia w czymś takim.

Re: Obudowa kominka

: 07 gru 2018, 10:02
autor: budek11
Poza tym na rynku występują przecież liczne materiały o podwyższonej odporności na ogień czy inne tego typu czynniki, które wykorzystuje się do prac monterskich przy kominku, i które gwarantują, że nic złego nie powinno się dziać.
Proponuję jeszcze tutaj sprawdzić specyfikację wybranych materiałów: https://www.promattop.pl/pl-pl/products

Re: Obudowa kominka

: 26 kwie 2019, 8:48
autor: Kuba8986
Zdecydowanie jest mnóstwo producentów na rynku którzy się specjalizują obudowami. Ja skorzystałem z kominkifany w Legnicy bardzo porządna firma zakładają również kominki.

Re: Obudowa kominka

: 26 kwie 2019, 9:23
autor: mackowy90
Mój przyjaciel budował kominek i nie miał zielonego pojęcia jak to zrobić. Pojechał do sklepu budowlanego czy też do takiego, gdzie są akcesoria kominkowe i sprzedawca mu doradził. Ze względu na to, że mój kumpel jest złotą rączką sam sobie poradził w obudowie. Jeśli masz odpowiednie materiały to warto też zaopatrzyć się w ściernice listkowe by wyrównać powierzchnie, ja kupowałem stąd: http://www.sciernicelistkowe.pl

Re: Obudowa kominka

: 26 kwie 2019, 9:41
autor: Kacper Biały
Moim zdaniem najbardziej sprawdza się zabudowa wykonana na stelażu alu + wykończenie z płyt gipsowych. Dół można obudować np. klinkierem albo cegłą, a górę wygładzić. Można użyć masy acryl-putz ms 30. Jest elastyczna, bardzo mocna, powoduje, że nie widać pęknięć itd. W perspektywie czasu to bardzo ważne, bo obudowa będzie bardzo estetyczna

Re: Obudowa kominka

: 14 sie 2019, 10:00
autor: marek33
Zobacz sobie do oferty Kominki Vector. Specjalizują się w budowie kominków, u mnie realizowali zamówienie i byłem zadowolony, więc myślę że możesz do ich oferty zerknąć, mają naprawdę dobrą jakość przygotowanych instalacji, znają się na temacie więc jeśli nie wiesz jaką opcję realizować to pewnie coś Ci zaproponują.

Re: Obudowa kominka

: 13 lut 2020, 13:29
autor: Wróbelek
Ja zamówiłem kominek od nich wykonali dla mnie całą instalację od początku do końca. Ogólnie jestem zadowolony ze współpracy z nimi, myślę że to sensowna opcja, warto się na te propozycje zdecydować.

Re: Obudowa kominka

: 24 lut 2020, 13:29
autor: yuliarotka
My mamy obudowę kominka z kamienia naturalnego.

Re: Obudowa kominka

: 14 lip 2021, 13:32
autor: wazer
Chodzi Ci o obudowę kominka? Możliwości jest kilka. Nie oszczędzałbym przesadnie na materiałach wykończeniowych, zwłaszcza płytach które posłużą do obudowy kominka. Kominek potrafi sie rozgrzać do kilkuset st. C, co oznacza, że obudowa równiez powinna być w stanie wytrzymać tego typu temperatury. Na rynku jest całkiem duzo materiałów wykończeniowych, spełniających powyższe normy. Specyfikcję wybranych znajdziesz tutaj pod linkiem: https://www.promattop.pl/pl-pl/products