Strona 1 z 4

Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 22 paź 2018, 6:40
autor: szari
Jeden z naszych "nauczycieli" Brzęczu przepycha pomysł ogrzewania klimatyzacją. Któryś już dzień ogrzewam klimą jednak dopiero dziś temperatura spadała w okolice 0*C.

Czy można już coś o tym powiedzieć? Tak... klima ogrzewa tylko 1 pomieszczenie salon, w drugiej części domu odpalony grzejnik 400W (olejówka).
Wracając do klimy po nocy temperatury ustawionej na 22*C zewnętrzna jednostka wygląda tak:
20181022_072552.jpg


Pobór prądu bytowe + klima + grzejnik olejowy (praca 1h przerwy i 40 min pracy )
od 00:00 do 5:00 pobór prądu certyfikowanym licznikiem 5,4kWh

Po południu napiszę coś więcej bo muszę wyjechać.

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 22 paź 2018, 11:53
autor: denvi
szari, może jakieś szczegóły na temat klimy? Co to za cudo?
Bo wynik naprawdę nieciekawy.
Też załączyłem swoje ustrojstowo przedwczoraj (kanałówka, na cała chałupę). Tak na stałe, bo wcześnie odpalałem na godzinkę, dwie.
Przez 24h wciągnął ok. 17kW. Dom pusty, brak dodatkowych źródeł ciepła. Pierwsza godz. chodził non stop, ok. 3,6kW, potem co raz mniej konsumował (2,7-1,20-0,8-0,55kWh). W ostatnich zarejestrowanych godzinach (18-21) pobrał 1,20kWh, czyli 0,4 na godzinę. Temp. wewnątrz od 18 (technika i klatka dół) do 21 (poddasze), po podłogach ponad 170m2. Otwarty wlot świeżego powietrza (ok. 200m3/h). Jak dojdzie ciepło bytowe i kominek od czasu do czasu chyba płakał nie będę?
Jedna poważna wada tego systemu, o której się nie mówi (tzn. handlowcy milczą), to fakt, że poniżej 14 stopni wewnątrz grzanie nie wystartuje. Więc te opowieści, że powietrze szybko się nagrzewa i można ogrzewanie wyłączyć kiedy nas nie ma, to se można miedzy bajki włożyć. Oczywiście, obniżenie na czas wyjścia do pracy ok, ale po paru dniach może być problem. W zeszłą zimę musiałem napalić w kominku i tak dopiero po 1-2 godz., jak już trochę ciepłego powietrza z salonu można było zassać, system ruszał. Ewentualnie nagrzewnice elektryczne w kanałach można załączyć (ja z tego zrezygnowałem, bo jest kominek). Ale to w kanałówkach. Przy Jednostkach wew. naściennych,sufitowych chyba grzałek nie ma?

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 22 paź 2018, 12:23
autor: szari
Moja klima to nie kanałówka a zwykły split Midea 3,5kW. To że klima u Ciebie nie startuje jeśli wewnątrz jes mniej niż 14*C to dziwne powinna wystartować bez problemu moja startowała przy 8*C wewnątrz - ale Ty masz kanałówkę więc może to inna para kaloszy.

Ekonomiczne źródło ciepła to to nie jest, a i w nocy mgła i dość często włączał się defrost. Z ciekawości podstawiłem 30l wiadro po jakimś "uszczelniaczu" do betonu przez około 10-12h wykapało z niego praktycznie 15l wody.

są już statystyki ze zużycia energii z certyfikowanego licznika bytowe + grzejnik + klima.
21.PNG

21.PNG


Patrząc z dnia wczorajszego od 20:00 widać doskonale co się działo i dziś do kiedy są statystyki (choć rano przed wyjazdem odpaliłem zmywarkę na eco + pralkę myślę że to zjadło około 3,5kWh. Tak czy siak przez noc wciągnęło 12kWh.

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 22 paź 2018, 12:59
autor: denvi
Nie dam sobie nic ucięć, bo nie mam doktoratu z fizyki cieczy, ale wydaje mi się, że wydajność tego urządzenia nie jest jakaś kosmiczna. Brak problemu z rozruchem i spory pobór energii podczas defrostu sugeruje, że jest tam jakaś grzałka. Takie "małe oszustwo". Znalazłem tylko SCOP 4 (niby dla klimatu umiarkowanego). Wydajność grzania 2,4 kWh. Czyli powinien brać max. 2,4/4=0,6 kWh. Chyba przy +15 mierzyli? Po drugie, dlaczego tak słabo wygląda grzanie w stosunku do chłodzenia (3,5kW)? To daje do myślenia.
Jak chcesz grzać klimą, to lepiej zdecydować się na coś, wybacz, ale markowego. Jak np. Daikin, Mitsubishi, minimum Fujitsu, ogólnie Japonia. Oni trzymają się jakichś norm przy podawaniu SCOP i zakresu temperaturowego, bo liczą się z konsekwencjami "radosnej twórczości". U chińczyków to cholera wie, co oni podają i jak liczą. I tak reszta Świata może im naskoczyć.
A takiego lodu u siebie nawet przy - 15 nie widziałem. :shock:
Albo już nie pamiętam? :wink:

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 22 paź 2018, 13:40
autor: szari
Wiesz była mgła i moje urządzenie więc taka jest prawda. Jak jest duży mróz na dworze to powietrze jest suche więc na jednostce zewnętrznej może osadzić się tylko szron a jak powietrze jest mokre (mgła) a wymiennik ma poniżej zera nie ma siły musi skuć go lód.

Mi klima służy tylko na okresy przejściowe a że mam swój prąd pobór prądu nie ma dla mnie większego znaczenia byle wyrobić się w opuście. Odnośnie tych lepszych urządzeń wiesz kitajce mają 7 fabryk robiących klimatyzacje wszystkich producentów, sprężarka od misubichi czy innego Fujitsu różni się tylko naklejką na sprężarce. Nikt nie ma czasu i chęci na zmiany podzespołów z których to montują i tym samym przechowywania 20-30 różnych sprężarek co raz to do nowej jednostki montowanej w danym momencie.

Moja 3,5kW na max bierze 1,1kW ale wydajność ma doskonałą dopiero po włączeniu trybu "super" jednak momentalnie przesusza powietrze i na dłuższą metę jest nie do zniesienia.
Mamy tu na forum paj*ca który twierdzi że przy -15*C urządzenie weźmie MAX 7,5kWh/doba ale to już kolejny test pokazujący że to niemożliwe no chyba że grzejesz dom do +8*C.
U mnie SCOP = 4 ile w tym prawdy nie wiem pewnie przy +7*C może taki jest jednak w okolicach zera pewnie spada do 3 a przy -15*C jak będzie 2,6 to było by zajebiście.

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 22 paź 2018, 15:42
autor: denvi
szari pisze:Odnośnie tych lepszych urządzeń wiesz kitajce mają 7 fabryk robiących klimatyzacje wszystkich producentów, sprężarka od misubichi czy innego Fujitsu różni się tylko naklejką na sprężarce.

Oj chyba nie do końca. Raczej co sobie zamówisz to dostaniesz itp. Ale mniejsza z tym.
Te 7,5kWh dziennie jako pewnik to chyba w domach pasywnych?
Załóżmy, żeby ogrzać powietrze w trzeba by je z 10 razy przepuścić przez wymiennik. Dla domku o kubaturze 400m3 "klima" musi dmuchać z wydajnością ok. 2000-4000m3/h. Wentylator będzie miał ze 300-400W. 0,4*24h=7,2kW. 300W zostaje na ogrzewanie. Tyle mogą wytworzyć 2 dorosłe osoby.
Jak nic domek pasywny. Zgadłem! :lol:

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 22 paź 2018, 19:19
autor: szari
Wiesz nie wiem musisz o tym z Brzęczykowskim gadać u niego nawet poniemiecka stodoła nie przekracza 30kWh/m2 rocznie. W domach pasywnych mają za dużo ciepła i muszą sprzedawać sąsiadom aby się zbilansować :)

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 22 paź 2018, 21:41
autor: denvi
Troszkę „pośmieszkowałem” przy tych wyliczeniach. Wiadomo, wentylator chodzi z taką wydajnością tylko podczas grzania, a 2 osoby dają tyle watów na godzinę. Ale to tak dla przegięcia w drugą stronę. 7,5kW przy -15 jest nie do osiągnięcia w standardowym domu.
Na własnym przykładzie mogę stwierdzić, że około 10kW przy +5 jest do zrobienia. Nawet rekuperator nie pomoże przy tak mały zużyciu. Bo oszczędzi z 3kW, ale jego wentylatory wciągną więcej.
No chyba, że mamy w domu 6-cioro dzieci, żonę, teściową, 2 dogi, kucyka i zatkaną wentylację. No to może kalkulacja się ziścić.
Ja już wolę 30 kWh na dobę przepalić. :D

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 22 paź 2018, 22:13
autor: szari
Zgadzam się z Tobą klima kanałowa ogarnie dom kosztem prądu i jego poboru. Ale instalacja kosztuje majątek wraz z reku robi się spokojnie pompa ciepła powietrze - woda która w 150% ogarnie temat ogrzewania chałupy.

Ja wyłączyłem klimę i włączyłem kocioł, i pali się a w domu komfort zajebisty, nieporównywalny do klimy. Wiecie co jest najbardziej "pocieszne??" że moja żona w końcu stwierdziła że w domu jest ciepło... po rozpaleniu w kotle puszczając ogrzewanie na wszystkie obiegi.
Wczoraj przy około 2*C i włączonej klimie nie było jej ciepło a dziś przy 7,2*C i w domu 22*C jest jej ciepło - jak to możliwe?? A kocioł chodzi dziś na 0,8kW pomijam że musiałem przepchnąć około 10 kg peletu przez podajnik co widać na wykresie aby doszło do palnika:
Przechwytywanie.PNG

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 23 paź 2018, 8:48
autor: denvi
szari pisze:Ale instalacja kosztuje majątek wraz z reku robi się spokojnie pompa ciepła powietrze - woda która w 150% ogarnie temat ogrzewania chałupy.

Wiesz, różne czynniki decydują, nie tylko ekonomia.
Moja małżowinka nienawidzi grzejników. W dzieciństwie miała astmę i jakoś ją drażni, dusi itp. ciepełko z grzejników. Kominek toleruje, nawet lubi. Skutek taki, że w starym mieszkaniu grzejniki tylko w kuchni i łazience działają a reszta zakręcona i kominek hula. Mało to ekonomiczne, bo większość w komin idzie przy tak małym odbiorze, ale co zrobić, jeżeli życie rodzinne może się nie układać. :wink:
Kanałówka, jak policzysz wszystkie cechy, jest najtańszym rozwiązaniem. Grzanie, klimatyzacja, wentylacja mechaniczna nawiewna. Pompa PP jest tańsza niż PW, ale ma grzania CWU, więc tu się koszt dodatkowego źródła CWU równoważy wydatek.
Reku nie instalowałem. Nie opłaca się, przy kosztach ogrzewania 300zł/m-c. 50% z tego ucieka przez wentylację, Z tego 50% może uda się odzyskać. Więc zarabiam 75zł/m-c. Zużycie energii przez reku (najoszczędniejszy jaki znalazłem min. 200m3/h) to 2x65W. 0,13*24*30*0,6zł=56zł. W zimę oszczędzę 20 zł w lato dopłacę. Z kanałówką w lato mogę włączyć nawiew lub tylko otworzyć okna, bo jest went. grawitacyjna.
Zatrucie CO z pieca gazowego udało mi się przeżyć. Nawet gdybym drugi raz chciał tego doświadczyć to koszt przyłącza i pieca jest podobny jak PC PP. No i "abonamet". 700 rocznie tylko za "manie gazu". Koszty instalacji podłogówki na pewno wyższe niż rurociągów powietrznych (to jeszcze zależy od wykonawcy).
Pellet czy ekogroszek wymaga kotłowni i miejsca na składowanie. Zresztą, chyba, nawet miejscowy plan zagospodarowania nie przewidywał możliwości użycia jakichś paliw stałych, a węgla na pewno (centrum miasta).
Oto taka historia mojego wyboru. Wydaje mi się, że racjonalna. :)

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 23 paź 2018, 11:39
autor: szari
Masz w pewnych kwestiach rację i może nawet przekonują mnie Twoje rację do przemyślenia tego typu ogrzewanio-chłodzenia jednak nasówa się pytanie: Ile to wszystko kosztuje? I jakie warunki panują w domu w szczególności chodzi mi o temperaturę podłogi i względny chałas + czy "czuć" pęd powietrza? Bo tego właśnie moja małżonka nienawidzi i nie toleruje.

Ja puki co w dobudówce chcę iść w 100% podłogówki zaprzęgniętej do kotła na paliwo stałe ekogroszek (palone pelletem) a w przyszłości może PC PW ale tu mi jej cena strasznie przeszkadza 25k PLN nawet przy własnym prądzie to kolosalny wydatek i nawet kocioł elektryczny wydaje się być rozsądniejszym wyborem.

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 23 paź 2018, 13:11
autor: denvi
Na pewno kocioł na pelet będzie tańszym rozwiązaniem.
Ale nie masz klimy i wentylacji.
Nie wiem jak duża jest ta Twoja przybudówka i jaka pompka by tam pasowała. Jeżeli dobrze pamiętam za ok. 10k można znaleźć kanałówkę 5-7kW od Fujitsu + 10k za kanały montaż w jednopoziomówce powinno wystarczyć. 25k wydaje mi się być realną wyceną. Chociaż koszty robocizny wciąż rosną. Ja dałem ponad 40k, za Daikina 12kW z instalacja na 3 poziomach (jed. wew. w piwnicy, nawiew na piętro i poddasze) i z pompą do CWU. Chociaż były firmy co mi to na 60-70k wyceniały.
A czy wieje? Nie bardzo. Kiecki nie podniesie. Coś tam czuć bezpośrednio nad kratkami podłogowymi. Może jak suszarka do włosów z metra odległości? Przy podsufitowych nie czuć ruchu powietrza.
Słychać? U mnie słychać. Ale przy kompletnej ciszy. Jakieś audio czy rozmowa zagłusza ten szum. Winą jest bardzo krótki kanał powrotny. Otwarty salon i klatka schodowa. Zamierzam zbudować coś na kształt tłumika akustycznego z większym wlotem. Gdyby powrót był rozgałęziony i dłuższy powinna być cisza. W poddaszu absolutnie nic nie słychać. To w grzejnikach bardziej słychać przepływ i pompkę a tu nic.
Ciepło? No nie jest to rozwiązanie dla piecuchów. Nie ma tu promieniowania IR i opcji przytulenia się do źródła ciepła. Jest fajne, świeże powietrze, jak chwile po wietrzeniu mieszkania. Bez spalonego kurzu i zaduchu. Odczucie ciepła równomierne, podobne jak przy podłogówce. Z tym, że podłoga troszkę chłodniejsza. Fajnie z tym współgra kominek. Nie trzeba robić DGP. Kanałówka rozprowadzi ciepło po chacie, a zmarzluchy mogą posiedzieć przy ogniu.
Nie ma też sensu przesadzać z temperaturą. W przypadku PC podniesienie temp. np. z 20 do 25 stopni może skutkować zużyciem energii wyższym nawet o 40-50%.

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 23 paź 2018, 13:20
autor: szari
OK w tej cenie to nie jest oferta dla mnie koszt porównywalny z PC PW, dodając do całości rekuperator i klimę mamy odzysk ciepła i chłodu latem. Rekuperator kupiony a klima już zainstalowana :)
CWU i tak mam z kolektorów słonecznych lub grzałka w buforze. W razie czego pompa ciepła PW też ogarnie ten temat.

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 23 paź 2018, 13:25
autor: denvi
Nie no, to oczywiste. Jak wchodzisz w nowa inwestycję, warto rozważyć ten system. Jeżeli jakieś instalacje już istnieją, to nie ma sensu. Żadna PC nie zwróci się w rozsądnym terminie. Chyba że ktoś olejem albo płynnym gazem grzeje.

Re: Ogrzewanie klimatyzacją - efekt

: 26 lis 2018, 13:40
autor: bajkowa
Co do tej grzałki, to my własnie musieliśmy naszą wymienić. Fachowiec polecił nam sklep http://sinkoplex.pl/ gdzie można własnie kupić różnego rodzaju grzałki w dobrej cenie. Ogólnie szybko poszło, wymienione i jest ok.