Strona 1 z 1

Podwieszany sufit Łazienka, przewody kominowe, wentylacja

: 23 sty 2008, 15:27
autor: AnTurek
Witam.

Stało się modą, że montujemy sobie w naszych łazienkach podwieszane sufity z RIGIPS-u. Uczyniłem tak też i ja. Zrobiłem to w ten sposób, że płyta RIGIPS znajduje się poniżej wlotów przewodów kominowych w ścianie. Kratka otworu wentylacyjnego znajduje się teraz w suficie podwieszanym - w płycie gips-karton został wykonany otwór, który od wewnątrz został połączony metalową rurą z przewodem kominowym w ścianie. Innymi słowy przewód kominowy został przedłużony na odcinku ściana - płyta gips-karton.

Całość otrzywiście ma efekt, cug jest, wentylacja funkcjonuje.

Teraz pytanie: Czy jest to zgodne z wszelkimi przepisami i czy jest to rozwiązanie dopuszczalne?

Kominiarz zakwestionował mi tą instalacje przy ostatniej wizycie i przyszlo mi pismi z administracji o demontaż.

: 02 lut 2008, 14:39
autor: JR
Wszystko zależy od tego czy w tej łazience jest piecyk gazowy do ciepłej wody, gdyż po zamontowaniu podwieszanego sufitu zmienia się kubatura, a jeżeli chodzi o łazienkę bez PG to, jeżeli otwór wywiewny w suficie podwieszanym o stosownym przekroju jest prawidłowo przyłączony z otworem wlotowym do kanału wentylacyjnego bez żadnych zbędnych kolanek, załamań, skrętów i odcinek łącznika nie zbyt długi (opory przepływu) to nie ma żadnych przeciwwskazań.
Zaleca się aby kratki wywiewne wentylacji grawitacyjnej a tym samym i otwory wywiewne i wlotowe do kanału wentylacyjnego posiadały powierzchnie o 50% większą niż powierzchnia przekroju poprzecznego kanału wentylacyjnego, gdyż część przekroju kratki jest zasłonięta przez elemnty kratki.

: 04 lut 2008, 15:42
autor: mario44n
Witam serdecznie
Mój problem jest bardzo podobny do opisanego przez P.AnTurek. Mieszkam w bloku 4-piętrowym na przedostatnim piętrze. W łazience mam piecyk gazowy do ciepłej wody z którego wyprowadzony jest przewód (w postaci metalowej rury) do odprowadzania spalin. Podłączenie przewodu do komina spalinowego jest wykonane nad sufitem podwieszanym. Teoretycznie nie ma żadnego dojścia do łącznika z kominem aby zobaczyć sposób połączenia.
Przy ostatniej wizycie kominiarza (we wrześniu ubiegłego roku) zostało to zakwestionowane a w zeszłym tygodniu w piątek dostałem pismo z administracji o usunięcie usterki do 7 dni w przeciwnym razie zostanie mi wstrzymana dostawa gazu do lokalu.
Nie wiem czy dobrze rozumuję ale wgląd na sposób połączenia przewodu z kominem jest potrzebny kominiarzowi w celu ocenienia prawidłowości połączenia i wpisania tego do protokołu z pomiarów.
Wymyśliłem że jeżeli włożę kamerę internetową przez otwory halogenowe nad sufit to będzie można zobaczyć wszystko na ekranie np. laptopa, ale czy tak można?

Czy naprawdę muszę zdemontować cały sufit aby nie zostać bez gazu? Jakimi przepisami się podeprzeć :?:
Pozdrawiam

: 04 lut 2008, 15:52
autor: mario44n
Zapomniałem jeszcze dodać iż kratka wentylacyjna wylot znajduje się w ścianie z kominem wentylacyjnym pod sufitem podwieszanym.

Re: [Podwieszany sufit] Lazienka, przewody kominowe, wentyla

: 26 lis 2010, 18:02
autor: utusiek
Witam,
Pozwalam się dołączyć do dyskusji, ponieważ mam podobny problem z kominiarzem, jednak moja sytuacja wygląda następująco:
sufit podwieszany poniżej anemostatu, w suficie zamontowane halogeny posiadające szczelinę w obudowie i kratka wentylacyjna nad prysznicem, jednak halogeny i kratka nie są połączone przewodami z otworem wentylacyjnym - mam wentylowaną całą przestrzeń nad sufitem, nie posiadam piecyka gazowego, wentylacja jest wymuszona więc cug jest.
Jednak mój kominiarz nie mówił, że nie jest to prawidłowo, ale przyczepił się że nie ma dojścia do anemostatu, i że on z taką tubą musi do niego mieć dostęp. Nie wiem czy jak zrobiłbym jedynie jakąś rewizję (choć bardzo mi się to nie podoba) to czy byłoby wtedy wszystko w porządku?
Pozdrawiam
Łukasz