Strona 1 z 1

Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 24 lip 2017, 2:56
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Znalazłem coś takiego: http://termomodernizacja.pl/wentylacja- ... 10-bledow/
. Tani projekt może okazać się niedopasowany do naszych potrzeb, a tania instalacja może nie wytrzymać próby czasu. Na jakie błędy zwrócić uwagę? Spróbujemy podpowiedzieć.

Czyli tanio to źle... zobaczmy dalej, jakie to błędy są popełniane:
1. Brak projektu systemu
Profesjonalnie wykonana instalacja powinna zostać precyzyjnie zaprojektowana. Poprawnie wykonany projekt inżynierski gwarantuje doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do wybranych pomieszczeń, a także prawidłowy jego przepływ w budynku oraz odprowadzenie. Jest to efektem nie tylko poprawnie dobranych urządzeń, ale także prawidłowego przeprowadzenia kanałów o odpowiedniej średnicy i optymalną lokalizacją nawiewów i wywiewów powietrza.
Dobrze zrobiony projekt na pewno ułatwi montaż instalacji. Ponadto, posiadając projekt możemy zestawić go z innymi instalacjami w naszym domu, przez co unikniemy problemów kolizji na budowie i konieczności przerabiania instalacji.

Projekt wykonawczy, jest niemożliwy. Instalator ma połączyć punkty i komputer tego nie narysuje. [img] https://www.rekuperatory.pl/images/mont_03.jpg
[/img] Komputer tego nie wyrysuje.

2. Niska moc rekuperatora
Moc rekuperatora powinna zostać dopasowana do kubatury pomieszczeń. Jeżeli będzie za mała, efektywność wentylacji znacząco spadnie, przez co nie zapewnimy komfortu mieszkańcom. Ponadto podnosimy ryzyko wystąpienia zawilgocenia budynku i pojawienia się grzybów.
Wentylacja jest dla ludzi 20-30m3/h na osobę. Optymalna praca centrali to 30% . Problemem jest zbyt silna wentylacja. Jest za sucho. Np. nie da się zbilansować wilgoci jak zrobimy wywiewy poza łazienkami i małym w kuchni. U nie znających się na zagadnieniu, wywiewy zdarzają się we wiatrołapach, garderobach, korytarzach... Mamy wtedy do wyboru, za sucho w pokojach, lub grzyb w łazience.
3. Nieodpowiednia izolacja
Zarówno czerpnia jak i wyrzutnia wymagają odpowiedniej izolacji. Problem ten dotyczy także kanałów wentylacyjnych. Zbyt cienka izolacja, a także jej nieprawidłowy montaż może generować straty ciepła na rurociągu i spadek efektywności systemu.
Czerpnię i wyrzutnię się izoluje, by były suche, by się woda na nich nie wykraplała, gdy ewentualnie idą przez strefę ogrzewaną. Nie ma to wpływu na efektywność.

4. Kanały z miękkiego materiału – typu flex
Rur miękkich nie powinno się stosować do konstrukcji instalacji wentylacyjnej. Są to rury o nieregularnej powierzchni wewnętrznej, przez co generują spore opory przepływu i gromadzą się w nich zanieczyszczenia. Występują również problemy z ich prawidłowym uszczelnieniem. Delikatny materiał trudno wyczyścić, nie powodując uszkodzeń. Dlatego też warto wydać więcej i zainwestować w przewody stalowe – nie będziemy musieli ich po kilku latach wymieniać.
Wentylacja to układ otwarty, więc nie ma co uszczelniać, Kanały stosuje się wyłącznie elastyczne, blaszane są do przemysłówki. Do domów nawet średnic się nie produkuje. Poza tym są gładkie!! Klimatyzacja i wentylacja na kanałach elastycznych pracuje dziesiątki lat, ja mam 27 lat doświadczenia i kanały sprzed ćwierć wieku są jak nowe.

5. Montaż systemu rekuperacji w zimnym pomieszczeniu
Pomieszczenie, gdzie zamontujemy system rekuperacji, powinno być ogrzewane – sprawdźmy wytyczne producenta w tym zakresie. Jeżeli nie utrzymamy odpowiedniej temperatury – wydajność systemu spadnie.
Przy tanich centrala, to oczywiste. Te droższe mają elektroniczne odszranianie i układy przeciwzamrożeniowe dla wody odprowadzanej.
6. Brak dostępu do elementów wentylacji
Zarówno rekuperator jak i inne elementy systemu wentylacji (anemostaty itp.) wymagają okresowego przeglądu i czyszczenia. Dostęp do nich nie powinien więc być utrudniony. W przeciwnym razie ewentualne naprawy mogą okazać się czasochłonne.

Nie ma potrzeby czyścić, są filtry . Poza tym nie ma problemu czyścić od strony anemostatów. NIE DA SIĘ CZYŚCIĆ TYLKO KANAŁÓW BLASZANYCH. WKRĘTY I SZCZELINY.
7. Nieszczelne okna
Przy prawidłowo zaprojektowanym systemie wentylacji, drobne nieszczelności okna nie będą problemem. Z drugiej strony przy wentylacji mechanicznej możemy zastosować okna szczelne, które odizolują nas od warunków zewnętrznych – po co więc narażać się na hałas i generować dodatkowy napływ powietrza.

SZCZELNOŚĆ TO PODSTAWA IZOLACJI

8. Brak podcięcia drzwi – bywa błędem, ale nie zawsze…
W sytuacji gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się nawiew powietrza, w innym wywiew, drzwi pomiędzy nimi powinny mieć podcięcie. Jeżeli przepływ powietrza między pomieszczeniami nie jest konieczny (np. mamy nawiew i wywiew w jednym pomieszczeniu), podcięcie również nie jest niezbędne.

Nigdy nie spotkałem drzwi bez podcięcia. Minimalna szczelina w pokoju to 35 cm2, a pod drzwiami jest 1.cm i drzwi mają 80 cm.

9. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła połączona z wentylacją grawitacyjną
W przypadku montażu wentylacji mechanicznej, w nowych budynkach nie budujemy kanałów grawitacyjnych. Jeżeli zmieniamy system wentylacji, system grawitacyjny powinien zostać skutecznie zaślepiony. W przeciwnym razie ryzykujemy niekontrolowany przepływ powietrza, który będzie niwelował wpływ rekuperacji na powietrze w budynku.

Nie uszczelnienie domu jest taką samą głupotą jak wywiewy w garderobach czy korytarzach.

10. Brak analizy zapotrzebowania na ciepło dla budynku
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją obniża zapotrzebowanie budynku na ciepło w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Jeżeli więc pierwszy projekt nie obejmował wentylacji mechanicznej, warto powtórzyć obliczenia. Prawdopodobnie spadnie moc urządzenia grzewczego i wymagana wydajność grzejników lub podłogówki w poszczególnych pomieszczeniach – przez co koszty spadną. Z podobnych powodów warto zwrócić uwagę na ewentualną klimatyzację w budynku.
Analiza to duuuży błąd. Ktoś kto liczy zapotrzebowanie, chce wstawić centralny system grzewczy!! A przecież rekuperację ponad ćwierć wieku temu, wprowadzono do budownictwa, by nie robić drogich i energochłonnych instalacji wodnych.

Re: Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 24 lip 2017, 7:59
autor: Nexo
Biedny z ciebie człowiek. Gdybyś chociaż zrobił jakiekolwiek studia-nawet łopatologię stosowaną-to by tak ludzie z ciebie nie szydzili i nie musiałbyś tułać się po forach pieprząc farmazony..

Re: Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 24 lip 2017, 8:23
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nexo pisze:Biedny z ciebie człowiek. Gdybyś chociaż zrobił jakiekolwiek studia-nawet łopatologię stosowaną-to by tak ludzie z ciebie nie szydzili i nie musiałbyś tułać się po forach pieprząc farmazony..

Jakie studia w tym temacie w latach 80-tych?
Recknagel, Malicki ?
A Pan wie dlaczego nie robi się domowych instalacji na sztywnych kanałach? Nawet nie są produkowane.
Warto się uczyć!!NAPRAWDĘ. Po to to napisałem.

Re: Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 24 lip 2017, 8:34
autor: Nexo
To czemu pan się nie uczy? Sam pan napisał że skończył tylko szkołę średnią.

Re: Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 24 lip 2017, 9:22
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nexo pisze:To czemu pan się nie uczy? Sam pan napisał że skończył tylko szkołę średnią.

W latach 90 tych robiłem instalacje zużywające do 30kWh/m2 w XXI wieku, nie przekraczam 20kWh/m2.
Walczę z oszustami posługującymi się OZC, z audytem, z mordującym Polskę ogrzewaniem wodnym.
Piszę o tumanach instalujących grzejniki pod oknami, termostaty na górze grzejnika. Piszę o braku podstawowej wiedzy instalujących drabinki i konwektory w łazienkach.
Zna Pan jeszcze kogoś kto, robi komfortowe instalacje zużywające do 20kWh/m2 w cenie instalacji opartych na kotle z paliwem stałym?
Tłumaczę tez dlaczego ogrzewanie wodne nie nadaje się do budownictwa: https://www.youtube.com/watch?v=MsYiHHH7lb4

Warto się uczyć, Czy Pan wie, dlaczego blacha nie nadaje się do wentylacji domowej, dlaczego ogrzewanie wodne i wentylacja grawitacyjna nie nadaje się do budownictwa???
KTO TEGO UCZY??

Re: Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 26 lip 2017, 10:27
autor: bachus
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Nexo pisze:To czemu pan się nie uczy? Sam pan napisał że skończył tylko szkołę średnią.

W latach 90 tych robiłem instalacje zużywające do 30kWh/m2 w XXI wieku, nie przekraczam 20kWh/m2.

Taaaaaa.
Tylko kto widział jego instalacje z lat dziewięćdziesiątych?
Chyba on sam w swojej chorej wyobraźni.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Zna Pan jeszcze kogoś kto, robi komfortowe instalacje zużywające do 20kWh/m2 w cenie instalacji opartych na kotle z paliwem stałym?

No przecież nikt w naszym kraju prócz naszego miszcza nie potrafi tego zrobić, tylko on jedyny.
Dla tego bijemy mu pokłony

Re: Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 26 lip 2017, 10:48
autor: bachus
Nexo pisze:Biedny z ciebie człowiek. Gdybyś chociaż zrobił jakiekolwiek studia-nawet łopatologię stosowaną-to by tak ludzie z ciebie nie szydzili i nie musiałbyś tułać się po forach pieprząc farmazony..

Z tymi forami to raczej pisał bym nie w liczbie mnogiej a zdecydowanie w liczbie pojedynczej. Z wszystkich forów już go dawno wyrzucono banując dożywotnio, tylko forum budowlane go toleruje za nabijanie postów.

Re: Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 12 wrz 2017, 16:35
autor: klimatyczna
Nie wyobrażam sobie inaczej wykonywać systemy wentylacyjne w domu, niż znaleźć sprawdzoną i profesjonalną firmę. Nie chciałabym mieć problemu z parującymi szybami itp. Słyszałam, że dobra jest ta firma: http://www.frapol.com.pl/. Ktoś może korzystał z ich usług?

Re: Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 25 wrz 2017, 10:51
autor: aleks.niz
Dobrze projektują instalację w biurze Eran z Gliwic. Jeszcze z nimi nie mieliśmy problemów a sporo z ich dokumentacji korzystamy przy różnego typu robotach. Projektują dla domów prywatnych ale też dla budynków firmowych, sklepów i tak dalej, mają dość szeroki zakres usług, nie ograniczają się tylko do jednego systemu, ale aranżują całą sanitarkę praktycznie.

Re: Szkolenie: jak nie robić wentylacji domowej.

: 20 gru 2017, 2:36
autor: Agat83
A elementy wentylacji dostaniesz u spirowent.com.pl. Jej wybór jest też istotny, nie zapominajmy o tym. Dobre elementy wentylacji będą służyć nam latami.