Strona 1 z 2

Czy to będzie sensownie współdziałało?

: 21 cze 2007, 14:58
autor: czarnylapa
Proszę o porade.
W domu będę zakładał instalację z wykorzystaniem solara, kominka z płaszczem wodnym, pieca gazowego 1 lub 2 funkcyjnego, wraz z zasobnikiem ( zbiornikiem ) buforowym. Powietrze do komory spalania w kominku bedzie dostarczane z zewnatrz, do pieca gazowego z wewnatrz i/lub z zewnatrz, natomiast okap w kuchni do osobnego kanalu went. w kominie ( plyta ceramiczna ). Chcialbym miec tez inst. naw.-wyw. z odzyskiem ciepła bez GWC, jednak dom posiada juz went. grawitacyjną ( dukty kominowe ). Czy moge ją zainstalować i czy wszystko będzie sensownie działało? Dziękuję za odp.

    : 21 cze 2007, 15:03
    autor: Tomasz_Brzeczkowski
    Oczywiście. Można kanały od wentylacji grawitacyjnej wykorzystać do rozprowadzenie nawiewów i wywiewów, lub zaślepić.

    : 21 cze 2007, 15:05
    autor: Tomasz_Brzeczkowski
    Bez Gwc radziłbym cenralę z dobrym układem rozmrażania.

    : 21 cze 2007, 15:26
    autor: czarnylapa
    Wybralbym rekuperator przeciwpradowy spiralny firmy Bartosz ,jak pamietam nie ma tam problemu z odmrażaniem, wykorzystuje się tam utajone ciepło kondensatu i nie ma problemu z odszranianiem. Jednak co do podłączenia nawiewu i wywiewu do kanalów went. grawitacyjnej w duktach kominowych nie wiem czy to dobrze, bo istnieją wymogi co do odległości pomiędzy czerpnią i wyrzutnią z zależności czy są umieszczone na tej samej ścianie lub sąsiedniej. A co ze świerzym powietrzem jeśli z tego samego komina będą wydalane produkty spalania z kominka i pieca gazowego?

    : 21 cze 2007, 15:46
    autor: Tomasz_Brzeczkowski
    Bartosz nie robi rekuperatorów tylko wymienniki i to potwornie drogo. Nie bardzo jest jak to myć dwa razy w roku . . Ciężko jest z tego zrobić rekuperator, zaś dobry to raczej niemożliwe. W domach ze względu na opry wymiennika i dodatkowy odzysk ciepła już w pomieszczeniu ( w wentylacji grawitacyjnej (gdyby działała) ciepłe powietrze między głową a kratką wentylacyjną jest już "wykorzystane" , w wentylacji tego typu powietrze zapodaje się od góry i odzyskuje się to ciepło już za wymiennikiem) spod sufitu najekonomiczniejsze są wymienniki krzyżowe.

    Nie ma tam żadnego utajonego ciepła! Jeżeli skropliny wracałby na stronę ciepłego powietrza z kuchni i łazienek to, to ciepło oddprowadzą do kanalizacji a nie przekażą powietrzu świeżemu. W pokojach robi się wyłącznie nawiew a w kuchni łazience wyciąg.
    Wykorzystać do tego można tylko kanały wentylacji grawitacyjnej nie kominy.

    : 22 cze 2007, 11:46
    autor: Tomasz_Brzeczkowski
    Czy mogę się zapytć, skąd pomysł na tak drogie rozwięzania - solar czy kominek z płaszczem wodnym ? Taki kominek to chyba najdroższe ogrzewanie, a enegii z solara w naszym klimacie tyle, że cyrkulacja i odśnieżanie solara pożre zyski.

    : 22 cze 2007, 14:32
    autor: czarnylapa
    Jesli juz sie pali w kominku to lepiej zeby to cieplo nie szlo do pana Boga przez komin, natomiast solary prozniowe w naszym klimacie sprawdzaja sie przez caly rok, do tego stale juz zmiany w klimacie beda temu sprzyjaly, wiec stojac pod prysnicem nie bedzie mnie interesowalo ile zuzylem surowca energetycznego.

    : 22 cze 2007, 15:22
    autor: Tomasz_Brzeczkowski
    Chodzi mi o trwałość płaszcza do kominka. Producent nie chce dać (nawet dziś dzwoniłem) gwarancj dłużej niż 2 lata. Spytałem się o możliwość rozszczelnienia , odpowiedział , że się nie rozszczelni ale gwarancji dłuższej nie da. Wliczając więc co kilka lat wymianę płaszcza wodnego, lub wymianę i zalane mieszkanie.....
    Co do solarów . Porównując wszystkie koszty, to jest to najdroższe ciepło.

    : 23 cze 2007, 20:29
    autor: JBZ
    Do czarnylapa.
    Problemy, które Pan zgłasza nie są przewidziane dla laików, a wymienia poglądy z Panem właśnie laik, który nie ma żadnych podstaw do udzielania porad w żadnej dziedzinie budownictwa - co widać po bełkocie i mieszaniu pojęć.

    Jerzy Zembrowski

    : 25 cze 2007, 15:22
    autor: czarnylapa
    Do: JBZ

    W takim razie prosze mi odpowiedziec na moje pytania, bardzo sie obawiam niektorych moich pomyslow w domu i dziekuje za rade.

    : 25 cze 2007, 22:18
    autor: JBZ
    Szanowny Panie czarnylapa
    Każdy dom i każdy przypadek wymaga oddzielnej analizy techniczno-ekonomicznej. Nie da się uogólnić i zalecić rozwiązań właściwych każdemu. Jest to niemożliwe, tak jak nie da się ustanowić prawa zadowalającego wszystkich.
    Cel generalny ma Pan słuszny, ale zakres jaki Pan stawia wynika z przeczytanych popularnych tekścików z pism traktujących instalacje i budownictwo jako taka dziedzina Pana Słodowego: zrób to sam.
    To nie Pan powinien wybierać sobie zakres urządzeń i systemów najlepszych do Pana domu - bo jakimi kryteriami się Pan kieruje? To co Pan planuje, to cały ogromny system, który musi mieć "ręce i nogi" inaczej tylko wyda Pan spore finanse na marne. Mam wiele takich przypadków, gdzie inwestor wyłożył ogromne pieniądze, wykonawcy zamontowali wzięli zapłatę i ...... fiasko.
    Cała tajemnica leży w ekonomicznie uzasadnionym doborze systemów. Przykładowo: jeżeli dom będzie miał wysokie wskaźniki zapotrzebowania na energię, może być wskazany skojarzony system energetyczny obejmujący instalację solarną, pompę ciepła, kominek z płaszczem, rekuperację itd. Ale podział mocy pomiędzy poszczególnymi obiegami musi wynikać z obliczeń optymalizujących a nie "z nieba". W przypadku domu o niskim wskaźniku E celowe mogą być tylko niektóre z tych obiegów - a nawet żaden!

    Samo tylko zastosowanie rekuperacji ciepła czyli odzysku ciepła z powietrza wywiewanego już wymusza zastosowanie wentylacji wymuszonej w całym domu. Ale to też wymaga analizy kosztów. Niektórzy sprzedawcy rekuperatorów jak np. TB kłamią podając, że rekuperator niewiele kosztuje. Chociaż przyznaję, że piszą prawdę, gdyż istotnie niewiele kosztuje. Ale pisanie nie całej prawdy na forum jest kłamstwem i to ohydnym. Otóż, wentylacja wymuszona, to szczelne okna - o wentylacji grawitacyjnej nie ma mowy. Taka wentylacja właściwie musi mieć zakres klimatyzacji. W skład wentylacji mechanicznej wchodzi: czerpnia powietrza, komora kurzowa i filtry, ew. GWC, wentylator nawiewny, wentylator wywiewny, wyrzutnia powietrza, wymiennik rekuperatora, nawiewniki i wywiewniki w każdym pomieszczeniu, automatyka i sterowanie. Obecnie modne są kompaktowe rekuperatory zawierające oba wentylatory i wymiennik. Ale wszystkie przewody wentylacyjne mają duże średnice z uwagi na szum oraz wymagane niskie opory hydrauliczne, więc trzeba na nie znaleźć miejsce - zwykle są to sufity podwieszane na każdej kondygnacji. Przewody muszą być zawieszane z kompensacją oraz izolowane termicznie. Do tego w takich pomieszczeniach jak łazienki musimy stosować na przewodach nawiewnych nagrzewnice powietrza lub lokalne grzejniki, gdyż te pomieszczenia mają wyższą temperaturę niż reszta domu. W kuchni, łazienkach i WC musimy zapewnić podciśnienie. Lokalizacja nawiewników i wywiewników musi zapewnić odpowiedni rozdzaił powietrza - inaczej będą strefy martwe. Całość musi być sterowana z uwzględnieniem warunków wewnętrznych i zewnętrznych a także wymagań mieszkańców. Żeby zapewnić poprawną pracę wentylacji czy klimatyzacji, musi być wykonany jej projekt. Wiele dodatkowych elementów (poza samą centralką rekuperatora), to koszty i koszty, o których nawet nie wspomni sprzedawca typu TB. A projekt wykona ktoś za darmo?
    Jeżeli mamy sprzęgnąć dodatkowo obieg solarny czy pompy ciepła, mamy dalsze koszty i znowu większy i droższy projekt. A potem za wyregulowanie całości też trzeba zapłacić. Konserwacja, to też koszty.
    Wszystko to robimy na etapie analizy techniczno-ekonomicznej, z której wynikną takie elementy jak wskaźnik E (i z nim mocno powiązane wsp. U dla poszczególnych przegród tracących ciepło - czyli rodzaje i grubości izolacji termicznych) czy sensowność zastosowania kominków z płaszczem itp. Wszystko to musi wykluczać skraplanie się pary wodnej w mieszkaniu i przegrodach.

    Mam nadzieję, że teraz Pan wie, że to nie dziedzina Słodowego, a poważny kawałek roboty inżynierskiej.

    Jeśli jest Pan zainteresowany sensownym działaniem, może Pan dołączyć do wielu inwestorów, którzy skorzystali już z naszego doradztwa. Trzeba zarejestrować się w naszym Serwisie BDB a potem poprosimy o projekty i inne dane lub pomożemy w doborze projektów i pomożemy architektom w dostosowaniu projektu do systemów energetycznych, gdyż żaden z nich obecnie tego nie zapewnia i większe czy mniejsze zmiany będą konieczne.

    Jerzy Zembrowski

    : 26 cze 2007, 12:32
    autor: Tomasz_Brzeczkowski
    Dobre.... Fachowiec co nigdy rekupertora nie zamontował, naśmiewa się z tego co to do budownictwa jednorodzinnego wprowadził i codziennie od kilkunastu lat montuje.
    ...umieszczenie nawiewnika... to kawał iżynierskiej roboty ... NACIĄGACZ.
    W 1990 Tacy jak Pan zabraniali montować rekuperatory... w 1995 pozwolono ale pod warunkiem pozostawienia równolegle wentylacji grawitacyjnej!!! i

    : 26 cze 2007, 16:03
    autor: JBZ
    Panie TB
    Proszę darować idiotyzmy. Odpowiadałem pytającemu, a Panu to za wysokie progi - chociaż starałem się używać języka prostego.

    Jerzy Zembrowski

    : 26 cze 2007, 16:38
    autor: Tomasz_Brzeczkowski
    W historii budownictwa, faktycznie nikt Panu nie dorówna , ale nawet taki Kopernik z telefonem kom. głupio wygląda.
    Teraz są takie wymogi, ceny i technologie, że to co Pan wypisuje to nic innego jak kryminał.

    : 26 cze 2007, 17:18
    autor: JBZ
    Panie TB
    Kibicować Pan może w budownictwie, ale nic więcej. Może wybierze sie Pan na studia wieczorowe na jakimkolwiek wydziale budowlanym i za 5 lat zaczniemy dyskutować. OK?

    Jerzy Zembrowski