Strona 1 z 1

wywiew mechaniczny + komin spalinowy

: 05 wrz 2012, 15:00
autor: yahu83
Witam,

Jest dom z piwnicą w której zaistalowany jest piec z podajnikiem retortowym. Kotłownia ma nawiew bezpośrednio z dworu + kratkę wentylacji grawitacyjnej. Mieszkanie ma połączenie z kotłownią jedynie przez klatkę schodową i przechodzi przez nie komin spalinowy od pieca.

Czy w tym mieszkaniu można zastosować mechaniczne wspomaganie wentylacji (wentylacja podciśnieniowa?

Oczywiście wentylacji kotłowni została by taka sama.

Re: wywiew mechaniczny + komin spalinowy

: 05 wrz 2012, 21:29
autor: Bolas
Zauważ że w kotłowni wentylacja składa się z nawiewu i wywiewu. A w domu gdzie masz nawiewy? Poza tym w prawo budowlane zabrania stosowania wentylacji mechanicznej i konwekcyjnej w jednym budynku.

Re: wywiew mechaniczny + komin spalinowy

: 05 wrz 2012, 21:53
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Bolas pisze:Zauważ że w kotłowni wentylacja składa się z nawiewu i wywiewu. A w domu gdzie masz nawiewy? Poza tym w prawo budowlane zabrania stosowania wentylacji mechanicznej i konwekcyjnej w jednym budynku.

Mechanicznej wywiewnej zabrania! Nawiewnej nie zabrania

Re: wywiew mechaniczny + komin spalinowy

: 10 wrz 2012, 15:09
autor: yahu83
Nawiew mam przez nawiewniki w oknach.

Przepisy zabraniają stosowania wentylacji mech. wywiewnej i konwekcyjnej w jednym budynku gdyż ta pierwsza powodując podciśnienie może powodować cofkę z kanałów went. naturalnej, lub co gorsza w przypadku urządzeń odprowadzających spaliny grawitacyjnie - cofkę tych spalin.

Co jednak gdy w mieszkaniu zastosowany jest system wentylacji centralnej wywiewnej (wszystkie kratki są podłączone do 1 wentylatora) a jedynie przechodzi przez nie komin spalinowy (otynkowany, pomalowany itd) z kotłowni położonej 2 kondygnacje niżej i nie mającej żadnego bezpośredniego połączenia z owym mieszkaniem.

Prawo, zapewne także to budowlane, jest ułomne w niektórych aspektach. Nie piszę tak dlatego że się znam na budowlance czy wentylacji ale znam realia życia codziennego w naszym kraju i różnego typu "przepisy i normy".

Re: wywiew mechaniczny + komin spalinowy

: 10 wrz 2012, 15:54
autor: bajbaga
Akurat tu prawo nie jest ułomne, raczej czytane bez zrozumienia.
1. W pomieszczeniu w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna nie może być wentylacji grawitacyjnej (Rozporządzenie w sprawie WT.., par.148.2.)
2. W ramach jednego mieszkania nie dopuszcza się stosowania równolegle wentylacji wywiewnej mechanicznej o działaniu ciągłym i wentylacji grawitacyjnej oraz jednoczesnego stosowania przewodów zbiorczych i indywidualnych wentylacji grawitacyjnej. (obowiązująca PN-83 B-03430 pkt.2.1.4.)
3. W mieszkaniach wyposażonych w paleniska na paliwo stałe, kominki lub gazowe podgrzewacze wody z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, może być stosowana tylko wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna (zrównoważona) (PN jw.).
4. W pomieszczeniu w którym jest wlot przewodu spalinowego, nie wolno stosować indywidualnych wentylatorów wyciągowych (Rozporządzenie par. 141.3.).
5. Pomieszczenia (nawet w przypadku jednego mieszkania) zlokalizowanie na innej kondygnacji są odrębnym ciągiem wentylacyjnym (PN pkt. 2.1.1b)
W omawianym przypadku nie zachodzą w/w okoliczności, tak wiec rozwiązanie jest zgodnie nie tylko z prawem, ale i logiką. Ta kotłownia nie jest ani w pomieszczeniu, ani w mieszkaniu.

Re: wywiew mechaniczny + komin spalinowy

: 10 wrz 2012, 16:36
autor: yahu83
Własnie o interpretacje mi również chodziło, nie dopisałem.

Tak jak piszesz kotłownia to pomieszczenie oddzielne, nie będące częścią ani mieszkania na parterze ani na piętrze - jest tylko częścią domu z osobnym wejściem z klatki schodowej (tak samo jak piwnica w bloku ).

Nie ma fizycznej możliwości żeby wentylacja ta pociągnęła spaliny z pieca, nie ma też mieszania wentylacji mechanicznej i naturalnej w jednym mieszkaniu. Jest mieszanie w domu - piwnica/parter naturalna a mieszkanie na piętrze mechaniczna (brak ciągu naturalnego). Wszystkie kondygnacje mają osobne kanały wentylacyjne.

Chodziło mi tylko o ten komin który przechodzi przez mieszkanie w którym ma być wyciąg mechaniczny ale rozumiem że dopóki nie wybije w nim dziury tworząc nawiew do mieszkania poprzez komin spalinowy z pieca retortowego zamiast przez okna to nie muszę się obawiać o tlenek itd, wszystko sobie wyleci ponad dach?