Strona 1 z 3

okresowe przeglądy kominiarskie

: 20 wrz 2006, 6:17
autor: aleksandra
Proszę o informację jak często powinny odbywać się przeglądy kominiarskie (kominy wentylacyjne i spalinowe), jaki zakres prac powinny obejmować i jakie przepisy to regulują.

: 23 wrz 2006, 12:55
autor: JR
Witam, art. 62. ust. 1c Ustawy Prawa Budowlanego określa że wszystkie kanały kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne powinny być kontrolowane min. raz w roku. Nie wykonanie kontroli grozi grzywną lub aresztem. Kanały spalinowe powinny być czyszczone min. 2 razy w roku a kanały dymowe od kuchni węglowych czy piecy kaflowych min. 4 razy w roku (Dz.U. nr 121 z 2003r.poz. 1138 par. 30. Nie wykonanie czyszczeń które potwierdza lokator grozi grzywną lub karą aresztu. Przy kontroli kanałów kominowych wpierw wykonuje się rzut kominów z dachu, sprawdza się drożność, bieg kanałów, szczelność, prawidłowość umiejscowienia ujścia (wylotów) kominów, stan głowic kominowych, nasad, prawidłowość podłączeń w lokalach i do rysunku rzutu kominów wykonanych na czysto dołącza się opinie o stanie technicznym i taką opinie z rysunkiem co roku powinna otrzymywać administracja. Kontrole kominiarskie wykonuje się zgodnie z PN-89/B-10425 dotyczącą wymagań dla kominów murowanych.

: 23 wrz 2006, 19:49
autor: adamis
A w budynku prywatnym?

: 24 wrz 2006, 8:15
autor: Agnieszka Strawińska
Ustawa Prawa Budowlanego i akty wykonawcze obowiązują także właścicieli domków jednorodzinnych, ale nie są one wykonywane, bo w razie nieszcześcia dotyka to domowników i nikt tego nie kontroluje w przeciwieństwie do budynków wielorodzinnych gdzie odpowiedzialność spada na zarządce.

: 26 wrz 2006, 20:45
autor: adamis
Dziękuję za odpowiedź.
Mi taki stan odpowiada,bo przynajmniej nie muszę płacić kominiarzom,za postawienie parafki w jakiejś rubryczce.A o komin i przewody wentylacyjne potrafię zadbać sam.

: 28 wrz 2006, 6:11
autor: Agnieszka Strawińska
uwaga - ubezpieczyciel nie zapłaci odszkodowania jak się nie ma skontrolowanego stanu technicznego :!: Dbać o kominy należy ale kontrole dokładną dobrze sobie zafundować jaką mają wydajność przy zamkniętych oknach i czy nie są przypadkiem kominy za nisko wyprowadzone .

: 27 mar 2007, 15:39
autor: czajnik
No, trochę się pomieszało. Widzę, że trzeba to uporządkować.

Pani Agnieszko, przeczytaliśmy art. 62 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, ale zapomnieliśmy już przeczytać ust. 2. A wynika z niego, że obowiązek przeprowadzenia corocznej kontroli nie dotyczy między innymi właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Dlatego, parafrazując Pani wypowiedź napiszę, że: "Ustawa Prawa Budowlanego i akty wykonawcze obowiązują także właścicieli domków jednorodzinnych", aczkolwiek nie zawsze. :-).

: 29 mar 2007, 21:54
autor: Agnieszka Strawińska
p. czajnik, art. 62 ust. 2 "Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a) nie obejmuje..."
Ten ust. 2 nie tyczy się ust. 1 lit. b) i lit. c) i proszę nie wprowadzać czytających w błąd .
Pozdrawiam.

: 30 mar 2007, 9:57
autor: czajnik
Doczytałem sobie ten ustęp i rzeczywiście nie pozostaje mi nic innego, jak przyznać Pani rację. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Na swoje pocieszenie podtrzymam opinię, że przepisy techniczno-budowlane nie zawsze obowiązują właścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej.

: 24 kwie 2007, 21:47
autor: in345
A jak sprawa stoi w domku dwurodzinnym, zaliczanym do domów jednorodzinnych? Mam ogrzewanie elektryczne, a druga rodzina używa kominka. Czy w tym przypadku muszę pokrywać koszty kominiarza?

: 27 kwie 2007, 20:27
autor: Agnieszka Strawińska
Stan techniczny przewodów wentylacyjnych kontroluje się raz w roku i nie zależnie czy ogrzewasz elektrycznie czy masz kuchenkę gazową i kocioł gazowy. Stan techniczny przewodu dymowego od kominka i kominka sprawdza się także w czasie kontroli przewodów wentylacyjnych. Po każdej kontroli powinieneś otrzymać protokół pokontrolny a na odwrocie protokołu powinien być rysunek rzutu poziomego wszystkich przewodów kominowych budynku z ich drożnością i podłączeniami. Jeżeli nie otrzymasz protokołu pokontrolnego o stanie technicznym wszystkich przewodów kominowych z rysunkiem to nie płacisz. Przewód dymowy do kominka czyści się z sadzy w zależności od intensywności palenia i sadze wynosi się w miejsce wskazane przez właściciela. Zawrzyjcie umowę z właścicielem zakładu kominiarskiego i płaćcie od sztuki sprawdzonego przewodu kominowego: wentylacyjnego, dymowego i za czyszczenie przewodu dymowego stąd łatwo będzie obliczyć kto i za co ma zapłacić. Z uwagi że mieszkasz w budynku gdzie jest kominek to pilnuj czy jest systematycznie czyszczony i czy jest sprawdzany przez uprawnionego mistrza kominiarskiego stan techniczny przewodu dymowego i kominka i jakbyś miał wątpliwości to zgłoś do Straży Pożarnej. Na pewno dobrze jest posiadać ubezpieczenie domu od pożaru.

: 27 kwie 2007, 22:15
autor: in345
Dzięki za przestrogę. Wezmę to pod uwagę.

: 28 kwie 2007, 7:39
autor: Agnieszka Strawińska
nie trzeba brać pod uwagę tylko o niedopełnieniu obowiązku systematycznego czyszczenia kanału dymowego i braku rocznej kontroli kominiarskiej z wykonanym rysunkiem należy powiadamiać oddzielnie Straż Pożarną i Powiatowy Nadzór Budowlany bo oni mogą ukarać mandatem osoby niedopełniającej tego obowiązku na podstawie art. 82 Kodeksu Wykroczeń.

: 12 maja 2007, 17:30
autor: in345
Jeszcze raz dziękuję za informacje. Jestem pełna szacunku dla Twojej wiedzy.
Pozdrawiam.

: 10 lis 2008, 1:12
autor: zarbona
A jak to jest z kontrolą kominiarską jeśli chodzi nie o domki jednorodzinne ale o segmenty, w dodatku połączone razem z blokiem? Segment jest ogrzewany elektrycznie z kotłowni która znajduje się w bloku, oczywiście tam są prowadzone wszelkie kontrole. W naszym segmencie posiadamy komin ozdobny, jednak nigdy z niego nie korzystamy bo tak jak wspominałam mamy zapewnione ogrzewanie z kotłowni która znajduje się w bloku.
Czy w tym przypadku też jesteśmy zobowiązani do przeprowadzania kontroli kominiarskiej tego kominka ozdobnego? Jeśli tak to jak często i na jakich zasadach?
Bardzo proszę o odpowiedź.