Strona 1 z 3

Montaż rekuperatora

: 27 lut 2011, 2:49
autor: nicram18
Kilka lat temu wprowadziłem się do nowo wybudowanego domu niestety okazało się że dom słabo odprowadza wilgoć użytkową przez źle wykonaną elewacje z cegły klinkierowej.Mój dom jest budynkiem piętrowym ze strychem stropy betonowe, wentylacja grawitacyjna w każdym pomieszczeniu śr.100mm.
Czy montaż rekuperatora rozwiąże problem z wilgocią ?
Czy prawidłowy montaż w zamieszkałym budynku jest możliwy?
Czy przy zakładaniu instalacji z odzyskiem można wykorzystać istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej ?
Jaki rekuperator będzie odpowiedni w tej sytuacji dom ma powierzchnie 180m2?
Może ktoś polecić firmę która podejmie się tego zadania?
Jeżeli ktoś potrafi odpowiedzieć na moje pytania z góry dziękuje

Re: Montaż rekuperatora

: 27 lut 2011, 17:52
autor: Indiana
Najprościej zacząć od zakupu higrometru do pomiaru wilgotności. Jeśli wilgotność stale przekracza 70%, to montaż wentylacji mechanicznej zdecydowanie poprawi sytuację. Jeśli wilgoć na ścianach pochodzi z nieszczelności dachu czy rynien, to WM nie usunie przyczyny.
Napisz, jakie masz okna (szczelne czy nie), jak często się wietrzy dom, ile osób mieszka.
Do sporządzenia projektu wentylacji potrzeba rzutów architektonicznych i przekroju, potem można oszacować wymaganą wydajność centrali. Powinna wystarczyć centrala w granicach 250-350 m3/h, ale to zależy od rozkładu pomieszczeń i ilości mieszkańców - przewentylowanie też jest złe.

Teraz jest sporo nowych technologii montażu, można bez większych remontów zamontować kształtki, które wystarczy tylko zamalować i gotowe. Jest możliwość wykorzystania istniejących kanałów wentylacyjnych, często tak się robi w istniejących budynkach.
Jeśli jesteś z Małopolski lub Śląska, to mogę pomóc.
Pozdrawiam

Re: Montaż rekuperatora

: 27 lut 2011, 20:09
autor: kangaxx
montaż wm rozwiąże ten problem natychmiast po uruchomieniu, wilgoć usuwana będzie z biegiem czasu ale w powietrzu różnica będzie od razu, gdzie ta chałupka?

Re: Montaż rekuperatora

: 27 lut 2011, 22:19
autor: nicram18
Dziękuje za zainteresowanie higrometr już mam a wilgotność jest na poziomie 60-85%.Nie jest to wilgoć pochodzenia zewnętrznego gdyż największa jest na parterze w sypialni .Wietrzymy regularnie ok 2gdz dziennie efekt jest krótko trwały.Okna mam plastikowe ale zostawiam je w pozycji mikro wentylacji Mieszkamy w trojkę na granicy wielkopolski i dolnośląskiego
Jakie koszty są związane z eksploatacją takich centrali?
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze centrali i całej instalacji ?
Czy ktoś może mi polecić jakąś dobrą firmę która się tym zajmuje?

Re: Montaż rekuperatora

: 28 lut 2011, 11:15
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Montaż z centralą brutto do 17 000zł koszt roczny eksploatacji to 65 z ł
Wymiana filtrów raz na kwartał lub trochę częściej (G4) po 5 zł

Re: Montaż rekuperatora

: 28 lut 2011, 23:23
autor: nicram18
Panie Tomaszu jest Pan pewien że roczne zużycie energii dla powierzchni 180m2 będzie na poziomie 45zł ?
A jakom centrale Pan poleca?

Re: Montaż rekuperatora

: 01 mar 2011, 10:09
autor: kangaxx
Tomasz_Brzeczkowski pisze:...koszt roczny eksploatacji to 65 z ł


to już tylko pobożne życzenia

Re: Montaż rekuperatora

: 03 mar 2011, 15:39
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Przyzwoite reku biorą 8-12 W przy 100-120m3/h - nie rozumiem więc skąd Pana tak fatalne doświadczenia?

Re: Montaż rekuperatora

: 05 mar 2011, 22:45
autor: kangaxx
stąd, że tyle weźmie reku zupełnie pozbawiony instalacji i jej oporów a one swoje robią

Re: Montaż rekuperatora

: 07 mar 2011, 9:21
autor: Tomasz_Brzeczkowski
To nie jest prawdą. Pan jest bardzo starej daty "fachowcem" . To jest faktyczny pobór central w w instalacjach z kanałami 60 i 80mm w domach nawet 300m2. Pisanie o oporach w tego typu instalacja to nieporozumienie. Optymalne prędkości powietrza w kanałach są tu zachowane. Słabi "fachowcy" robią trójniki, dają prędkości mniejsze od 2m/sek... to się jeszcze zdarza. Spotyka się też takich co nawet dadzą wentylatory stare kanałowe, wymienniki z blachy stalowej!!! A potem piszą jak Pan. Szkoda, że nie posiada Pan podstawowej wiedzy a pisze o oporach i mocy! Dane które podaję bardzo łatwo można zweryfikować!!!! Dlatego dziwię się, że jest Pan tak kategoryczny!

Re: Montaż rekuperatora

: 07 mar 2011, 10:23
autor: kangaxx
gadał dziad do obrazu

Panie TB, powietrze ma swoją wagę i gęstość, która rośnie w zimie i maleje latem, więc przepompowanie tej samej ilości powietrza o tych porach roku zużywa inne ilości energii, nie wiem gdzie się Pan kształcił ale podawanie mocy 8w dla 100 m3 powietrza to nieporozumienie świadczące o tym samym braku wiedzy, który każe Panu twierdzić że kanał węższy ma mniejsze opory od szerszego, ja nie uważam się za fachowca tylko kogoś kto pomyśli zanim palnie bzdurę, to Pan tu wszystkich poucza kierując się nauką wykładaną gdzieś na opuszczonej przez ludzi wysepce pacyfiku

to są Panie TB kategoryczne bzdury reklamowe i nic więcej, różnice w wartościach o których piszę nie są duże ale jednak są, Pan widzę nawet tego nie wie

Re: Montaż rekuperatora

: 07 mar 2011, 10:56
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nie będę dyskutował z licznikiem. Jest Pan śmieszny ze swoją wiedzą. Nic dziwnego, że montuje Pan bart... . W sumie to się cieszę, że żadna konkurencja mi nie rośnie.
A co do oporów i przepływów...
Szanowny Panie --- jeżeli płynie woda w ilości 2 l/min. kanałem 160mm czy 60 mm to jest jakaś różnica w oporze!!??? Zna się Pan na tym? Ile to w np. % i który kanał dla w/w ilości (2 litry na min.) da mniejszy opór?

Re: Montaż rekuperatora

: 08 mar 2011, 6:41
autor: kangaxx
tak, montuję bartosza i montował będę, dlatego że ma zalety których Pańska maszynka nigdy mieć nie będzie i nie dlatego że jest jakoś specjalnie gorsza ale dlatego że jej konstruktorowi ciężko wbić go głowy kilka podstawowych zasad mechaniki cieczy i wybić paru bzdur głoszonych jako prawda jedynie słuszna

Re: Montaż rekuperatora

: 08 mar 2011, 7:56
autor: bomont
chyba mechaniki płynów

Re: Montaż rekuperatora

: 08 mar 2011, 8:12
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Pan jest śmieszny z tą swoją "wiedzą" - stal 4 x gorzej przewodzi ciepło niż aluminium, ! Nie robi się z niej wymienników. Powierzchnia "zimna" i "ciepła" wymiennika powinny być identyczne . Lamele łączy się na "ostro" a nie wypełnia przestrzeń między nimi. Nie stosuje się wentylatorów kanałowych bo są słyszalne, brak jest możliwości mycia lameli... przecież tego nie mógł wymyśleć inżynier!!!!