Strona 1 z 1

drenaż opaskowy

: 19 cze 2010, 18:50
autor: kabza24
Ja się zapytam w takim razie o głębokość drenażu opaskowego. Nie mam piwnic. U mnie fachowiec mówi,że można taki drenaż położyć na głębokości około 60 cm. Nie trzeba się dostawać do spodu fundamentu,że tak powiem. Jego opina jest słuszna?

Re: drenaż kabza

: 19 cze 2010, 22:09
autor: Atraktor
a ja tak się zapytam po co drenaż skoro nie ma piwnicy? dla mnie wykonanie drenażu jest bez sensu gdy poziom wody gruntowej jest poniżej pierwszej posadzki.

Re: drenaż kabza

: 20 cze 2010, 8:58
autor: kabza24
Działka jest nisko i poziom wód gruntowych jest wysoki. Na wiosnę po roztopach jest takie błoto,że samochodem się nie wyjedzie. A w tym roku po tych deszczach to non stop błoto. I fundamenty mi wilgociom naciągają.

Re: drenaż kabza

: 20 cze 2010, 20:59
autor: Atraktor
co do działki to rozumiem, a co do fundamentów to masz je betonowe? bo jeśli tak to beton dużo lepiej pracuje w wilgotnym środowisku niż suchym

Re: drenaż kabza

: 21 cze 2010, 6:57
autor: kabza24
tak goły beton,dom był budowany w starym budownictwie. Tyle, ze jakas erozja zaczyna mi brac beton. Ubytki uzupełniałem klejem do płytek,pomalowałem szkłem wodnym. Wytrzymało rok. Teraz z powrotem zaczyna brac erozja. Zastanawiam sie nad folia kubełkową.

Re: drenaż opaskowy

: 21 cze 2010, 12:50
autor: Wavin Metalplast-Buk
Drenaż opaskowy ma za zadanie odprowadzenie wód gruntowych lub opadowych z sąsiedztwa budynku. Aby był skuteczny należy go układać na wysokości ław fundamentowych i w odległości 40-50 cm od ścian budynku. Płytsze ułożenie rur drenarskich powyżej płyt fundamentowych nie zabezpieczy przed migracją wilgoci w ścianach fundamentowych i tym samym przed problemami związanymi z erozją. Idealnie byłoby, by rozwiązanie szczegółowe zostało dobrane na podstawie badań hydrotechnicznych, które określą przyczyny pojawiania się wody gruntowej, kierunek jej przemieszczania oraz typ gruntów występujących w podłożu. Wówczas będzie można precyzyjnie dobrać skuteczne rozwiązanie techniczne (konieczność wykonania hydroizolacji, typ rury drenarskiej, układ warstwy filtracyjnej i sposób jej wykonania itp.) W przypadku pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Wavin.

Re: drenaż opaskowy

: 04 mar 2011, 10:07
autor: Paweł32
A czy są jakieś wzory do obliczeń hydraulicznych drenażu opaskowego? Chodzi m.in o ilości wody, głębokość posadowienia, czy odległości osi drenażu od budynku oraz średnicy rur?
Pozdrawiam

Re: drenaż opaskowy

: 06 mar 2011, 19:52
autor: kabza24
Musisz trochę poczytać fachowej literatury. Zależy jaka działka, rodzaj gleby itp. Hymmm......wzory. Wiem, że drenaż najlepiej działa na glebie przepuszczalnej,dreny kładzie się poniżej ław fundamentowych z niewielkim spadkiem.Dochodzi do tego kamień i żwir. Najważniejsze kaska. Im głębiej kopiesz,to więcej kaski idzie. Bynajmniej u mnie tak było.

Re: drenaż opaskowy

: 10 mar 2011, 1:13
autor: Abisan
Paweł32, ktoś z Wavina zaprasza do kontaktu z ich fachowcami. Są naprawdę dobrzy. Polecam skorzystac z ich wiedzy.
Oczywiscie jest odpowiednia literatura do dokonania odpowiednich obliczeń. Na forum nie da sie tego przedstawić, tak jak wielu innych, niby prostych rzeczy. A zapewnie wiesz, że to co jest niby proste, po zagłębieniu się w szczegóły, takie proste nie jest.
Z drenażem jest podobnie.
Największy problem to odpowiedz na pytanie, czy trzeba jego stosować i co chcemy poprzez to osiągnąć. Później idą kolejne pytania, np. JAK?
Pozdrawiam.

Re: drenaż opaskowy

: 14 mar 2011, 12:07
autor: Wavin Metalplast-Buk
Temat wymaga szczegółowych obliczeń. W sprawie doboru drenażu opaskowego prosimy o przesłanie zapytania na adres mailowy kontakt_pl@wavin.pl