Strona 1 z 1

Obliczanie zrzutu jednostkowego odprowadzanych wód

: 04 sty 2010, 21:30
autor: buldog44
Witam
Mam problem z podłączeniem odprowadzenia wód opadowych z dachu do istniejącej kanalizacji deszczowej. Zarząd Zieleni Miejskiej od którego muszę uzyskać zgodę na umieszczenie przyłącza w pasie drogowym i podłączenie oczekuje, aby podał "wielkość zrzutu jednostkowego [l/s] odprowadzanych wód". Może ktoś miał już podobny problem i byłby w stanie podać mi gotowy wzór lub żródło wiedzy mogące pomóc mi w dokonaniu obliczeń. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam Robert

Re: Obliczanie zrzutu jednostkowego odprowadzanych wód

: 05 sty 2010, 11:10
autor: Wavin Metalplast-Buk
Natężenie przepływu wody opadowej [l/s], którą należy odprowadzić z dachu obliczamy na podstawie wzoru: Q=r x A x C,
gdzie:
r - natężenie opadów atmosferycznych [l/(s x m2)]
A - efektywna powierzchnia dachu [m2]
C - współczynnik spływu

Zagadnienie to szczegółowo jest opisane w Polskiej Normie PN-EN 12056-3 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 3: Przewody deszczowe. Projektowanie układu i obliczenia.

W przypadku systemów rynnowych producenci podają maksymalne powierzchnie dachów, jakie mogą być odwodnione jedną rurą spustową, w różnych konfiguracjach (spływ do rury spustowej z jednej strony leja, z dwóch stron leja, lej umieszczony za narożnikiem rynny). Powierzchnie te zostały przeliczone niejako "od drugiej strony" - wychodząc z obliczeń przepustowości zarówno systemu spustowego (rury), jak i rynnowego. Ponieważ wydajność hydrauliczną całego systemu (rynna + rura) determinuje wydajność systemu rynnowego, która (poza systemem KANION 70/50) jest odpowiednio mniejsza, wielkość zrzutu jednostkowego dla jednej rury będzie różna dla wymienionych wcześniej różnych konfiguracji. Dla uproszczenia należy przyjąć maksymalne przepustowości pionów spustowych, określonych przy założeniu dyspozycyjnego spadku hydraulicznego, który umożliwia odpływ bez występowania zjawiska chwilowych podpiętrzeń wody na leju spustowym.
Dla systemów rynnowych KANION wartości te przedstawiają się następująco:
pion spustowy o średnicy 110 mm : 11,0 l/s
pion spustowy o średnicy 90 mm : 6,3 l/s
pion spustowy o średnicy 75 mm : 3,8 l/s
pion spustowy o średnicy 50 mm : 1,1 l/s

Re: Obliczanie zrzutu jednostkowego odprowadzanych wód

: 05 sty 2010, 22:09
autor: buldog44
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam Robert