Strona 1 z 3

Kanalizacja czy szambo

: 02 gru 2005, 8:23
autor: Kryspin
Proszę o poradę.

Do najbliższego rurociągu kanalizacyjnego mam około 50 mb i moje przyłącze musi przebiegać przez działkę sąsiada. Mogę też jako opcja (zgoda Gminy bo moja działka nie ależy bezpośrednio do drogi w której biegnie rurociąg kanalizacyjny) wybudować szambo bezodpływowe.
Głównie chodzi mi o koszta budowy i czo jest bardziej opłacalne. Rurociąg w drodze do której należy moja działka powstanie za około 3 lata. Czy potraktowanie szamba bezodpływowego jeko etap przejściowy to dobre rozwiązanie. Dzoradźcie proszę.

: 03 gru 2005, 8:30
autor: Gość
zbuduj szambo to nie az takie straszne koszty !

: 05 gru 2005, 16:19
autor: Gość
Eksploatacja trochę kosztuje, ale na okres przejściowy - warto. Koszty buwody rzeczywiście nie są zbyt wysokie, szczególnie kiedy zdecydujesz się na laminat poliestrowo-szklany albo betonowe - szambo jest coraz mniej popularnym rozwiązaniem, więc producersi wyprzedają za bezcen :). Aha, i stanowczo odradzam wplątywanie się w działkę sąsiada - nie dojdziesz do ładu z prawami własności :(.

Powodzenia!

: 06 gru 2005, 8:09
autor: Kryspin
Przeanalizowałem, przeliczyłem i szambo lub nawet przydomowa oczyszczalnia ścieków wyjdzie dużo bardziej korzystnie niż zbudowanie przyłącza. :wink:

: 06 gru 2005, 9:27
autor: BolekJ
Szambo jak najbardziej, poza tym skąd masz pewność, że za trzy lata zrobią kanalizację, u mnie miała być wiosną tego roku, a teraz niewiadomo czy będzie w przyszłym. Jak masz zgodę na szambo, to rób i nie pytaj.

: 06 gru 2005, 10:49
autor: Gość
Zdecydowanie polecam przydomowa oczyszczalnie sciekow. Koszt zakupu i wykonania jest drozszy niz zakup i montaz szamba, ale koszty eksploatacyjne sa duzo, duzo nizsze niz szamba. W zwiazu z tym szybko sie zwroci. I jest to rozwiazanie zamiast przylacza do kanalizacji, ktora tak naprawde nie wiadomo wiedy bedzie ;). Wszyscy wiemy jak to jest.
Powodzenia.

: 06 gru 2005, 14:10
autor: Krzysztof
Jak zrobisz Przydomową oczyszczalnie, to wogóle możesz sie wypiąć na kanalizacje, koszty, i comiesięczne opłaty, tylko, że raz na rok będziesz wywozić, a jak chcesz zawzięcie w przyszłości kanalizacje, to zrób szambo. Do oczyszczalni musisz mieć miejsce na rozsączki - to jest największy ból, a poza tym samą oczyszczalnie dostaniesz za 3.500zł wystarczy poszperać na necie, i pochodzić - decyzja Twoja

: 06 gru 2005, 14:43
autor: Kryspin
Właśnie jestem na etapie sprawdzania czy da radę zmieścić sączki albo zrobić studnię chłonną. Jeśli da to prawdopodobnie właśnie to rozwiązanie klepnę.

SZAMBO CZY OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW

: 07 gru 2005, 0:04
autor: Grzegorz
Roczne koszty eksploatacji szamba:
160 l/doba x osoba (norma) x np. 4 osoby = 640 l /doba
160 l/doba x 365 dni = 233 600 l/rok = 233 m3/rok
233 m3/rok / 8 m3 (typowa szambiarka) = 30 wywozów w roku
30 wywozów x 90 zł (śr. koszt) = 2 700 zł/rok

Roczne koszty eksploatacji POŚ:
stosowanie bioaktywatorów = 90 zł
przegląd instalacji, czyszczenie filtra (można robić samemu) = 200 zł
czyszczenie i wywóz nieczystości 1 x 2 lata/3 lata = 90 zł
ŁĄCZNIE ok. 380 zł !!!

Początkowy nakład na POŚ jest większy, ale koszty amortyzują się juą po 2 lub 3 latach od momentu zamontowania i eksploatacji !!! Koszty mówią same za siebie !!!

SZAMBO CZY OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW

: 07 gru 2005, 0:17
autor: Grzegorz
ZDECYDOWANIE POLECAM PRZYDOMOWĄ OCZYSZCZALNIĘ ŚCIEKÓW !!!
Oczywiście musi zostać spełnionych szereg warunków aby można było zastosować odpowiednie rozwiązanie POŚ a co najważniejsze muszą być odpowiednie warunki gruntowo - wodne (ekspertyza hydrogeologiczna) - dotyczy układu z drenażem lub "odbiornik" powierzchniowy (rzeczka, potok, rów ..., studnia chłonna, itp.) do odprowadzenia oczyszzczonych ścieków - dotyczy np. tzw. złoża biologicznego !!!
Rozwiązań POŚ jest mnóstwo, należy znaleźć odpowiednie do Twojego przypadku. Zalecam wykonanie POŚ przez wyspecjalizowanego instalatora ...

: 07 gru 2005, 0:21
autor: Gość
Dobór sposobu oczyszczania ścieków zależy od lokalnych warunków gruntowo-wodnych, topografii działki oraz charakteru i wielkości obiektu i powinien każdorazowo opierać się o analizę czynników, takich jak:

*ukształtowanie terenu
*przepuszczalność gruntu
*poziom zwierciadła wód gruntowych (pomiędzy drenażem rozsączającym a max. poziomem wód gruntowych musi być zachowana odlegość min. 150 cm)
*odległość urządzeń od obiektów budowlanych (studnia, budynek, itp.) oraz granicy działki
*zakładaną liczbę użytkowników
*możliwość zrzutu oczyszczonych ścieków - istnienie ew. powierzchniowego odbiornika ścieków (rów melioracyjny, rzeka) ...

SZAMBO CZY OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW

: 07 gru 2005, 0:24
autor: GRZEGORZ
Niezawodność doczyszczania tlenowego zależy w dużej mierze od formy i jakości zastosowanego osadnika.

: 07 gru 2005, 7:46
autor: Kryspin
Skoro już temat się rozgrzał o POŚ to szybko zapytam.

Jakie są wymagane minimalne odległości dla sączków a jakie dla zbiornika licząc od
- granicy działki (różne żródła podają 2 lub 3)
- budynku
- studnia wody pitnej 30m
- jakieś inne??

Coś mi się wydaje że mam za mała działkę żeby rozłożyć sączki :roll: (3 użytkowników budynku)
W tej chwili mam na działce studnię - tylko do użytku budowy + podlewanie działki. Docelowo będzie wodociąg. Czy istnieje możliwość odprowadzenia do niej wody z POŚ??

Jak wygląda sprawa jak montuje się POŚ samemu?? Czy nie ma problemów przy odbiorze??

: 16 mar 2006, 15:33
autor: macieklodz
studnia musi być 70m

: 19 cze 2006, 19:34
autor: grez
chyba że jej nie ma na planach ;) co dosyć często sie zdaża, a jak nie jest używana do czerpania wody pitnej to kain problem :D