Strona 1 z 1

Hydraulika w domu

: 10 lut 2013, 9:17
autor: Oktawian2
Witam wszystkich

Na wiosnę zamierzam poprowadzić całą instalację wod. by robić wylewki .Pytanie moje jest następujące , czy możne być zrobiona instalacja jeśli przez okres około 2 lat nie popłynie w rurach woda .

Z góry Dziękuje.

Re: Hydraulika w domu

: 10 lut 2013, 18:21
autor: Bolas
Nie ma przeszkód. Tak jak pisze kolega nie zalewać ani nie robić próby wodą tylko sprężonym powietrzem. Ruty zaślepić ewentualnie zakleić końce. Przed napuszczeniem wody (po wspomnianym okresie) zrobić kolejna próbę szczelności i przepłukać dobrze instalację wodą.

Re: Hydraulika w domu

: 11 lut 2013, 0:46
autor: AdiK
vlepek pisze:Najlepiej jest obecnie prowadzic wode w systemie PP lub PP stabilzowanym.

"Najlepiej" czy może miało być "najtaniej" (pomijając systemy klejone)?
A ja uważam, że nie ma jak PEX. Były przypadki złego zgrzania, gdzie instalator niemalże zasklepił przelot, próba ciśnieniowa wypadła oczywiście prawidłowo, natomiast schody się zaczęły, gdy z kranu ledwo co leciała woda. Znaleźć potem takie spieprzone miejsce, praktycznie niemożliwe!

Re: Hydraulika w domu

: 11 lut 2013, 7:36
autor: Bolas
To samo można powiedzieć o każdym innym systemie. Nie da się całkowicie wykluczyć błędów w wykonaniu dlatego każdorazowo do takiego zadania powinna zabierać się osoba z bagażem doświadczeń i posiadająca działalność gospodarczą. Wtedy istnieje możliwość uzyskania gwarancji lub odszkodowania.

Re: Hydraulika w domu

: 11 lut 2013, 18:58
autor: AdiK
Oczywiście, że w obu systemach nie można wykluczyć błędów montażowych, ale w zgrzewanych o nie łatwiej

Re: Hydraulika w domu

: 11 lut 2013, 21:27
autor: Bolas
Tu się nie zgodzę. Poza tym że trzeba uważać na zawężanie przepływu na kształtkach to jest to polifuzyjność materiału PP powoduje że jest to niemal jednolity materiał montażowy od początku do końca instalacji. Dodatkowo nie wymaga drogiego sprzętu. Jest odporny na zgniecenie jak i uszkodzenia mechaniczne bardziej niż rury PEX.

PEX też ma swoje zalety można w wielu wypadkach unikać połączeń kolanowych wyginając rurę. Kształtki zaciskowe też zawężają przepływ - tyle że nie są w stanie go zatkać - taka ich budowa:
Obrazek

Natomiast ważne są w tym wypadku dobre narzędzia. Z uwagi na wielki asortyment kształtek należy uważać jakimi szczękami zaciskana jest kształtka czego zwykły klient nie jest wstanie sprawdzić bo nie ma takiej wiedzy. Bajer typu nasze kształtki można zaciskach każdymi szczękami jest dalece minięty. Należy zwracać na prawidłowe obrobienie końcówki rur PEX tak by nie uszkodzić uszczelek w kształtkach. Przed wciśnięciem kształtki należy sprawdzić stan uszczelek. Porządna zaciskarka elektryczna gwarantująca prawidłowe zaciśnięcie to wydatek kilku tysięcy a każda szczęka to min 400zł. Znam hydraulików którzy walą instalacje zaciskane a szczęki wyglądają jakby ktoś nimi gwoździe wbijał i walają się w skrzynce narzędziowej lub po samochodzie. Zaciskarki ręczne tańsza wersja narzędzia wymagają częstszych przeglądów i nie są gwarantem prawidłoweg zaciśnięcia kształtki i ogólnie nie są polecane przez producentów ale są w ich ofercie ze względu na koszta zaciskarek elektronicznych.

Re: Hydraulika w domu

: 12 lut 2013, 7:02
autor: Bolas
No i tu też powstaje problem bo PEX przeważnie jest już rurą stabilizowaną więc do czego go porównywać. Są to dwa różne systemy. Ja się spotkałem kilka razy z zaciśniętą rurą 20 i 25 ale były to rury o cienkich ściankach z marketu i klient zabochaterzył w swoim domu.

Re: Hydraulika w domu

: 14 lut 2013, 12:54
autor: Adi78
Ja tam nie lubię się babrać w takich rzeczach, mamy zaprzyjaźnionego specjalistę, który w takich przypadkach zajmuje się tym za nas, a my nie musimy się już o nic martwić, robił u nas montaż kotłów centralnego ogrzewania, kładł ogrzewanie podłogowe naprawdę dobry specjalista, jak byście zniechęcili się samodzielnością polecam hydraulik warszawa

Re: Hydraulika w domu

: 16 lut 2013, 8:12
autor: Bolas
Czyli całość dyskusji tylko po to by wlepić darmową reklamę :)
Super.