Strona 1 z 1

Kominek,wyczystka,burzenie komina

: 26 lip 2007, 8:56
autor: spoks
Witam wszystkich forumowiczów! Jestem na etapie projektowania kominka grzewczego. Chciałbym wyburzyć komin który znajduje się "jakby" w pomieszczeniu, jakby to znaczy nie licuje się ze scianą tylko jest do niej przystawiony (powód -mieszkam w szeregowcu). Ponadto komin kończy sie pod sufitem i zaczyna na wyzszej kondygnacji. Chciałbym wyburzyc komin na dole i max na ile to mozliwe dosunąc wkład do sciany a w szyb kominowy wprowadzic kanał z AISI316 wtedy jednak kominek nie bedzie miał wyczystki-czy mozna tak zrobic? -co na to przepisy i kunszt budowlan???

Drugie pytanie powiazane: jak dobrac takie parametry: wysokosc i srednice komina do wkładu (a moze podasje to producent wkładu?)

Trzecie pytanie: Jak wykonać prawidłowo zabudowę kominka z kominem z blachy nierdzewnej wprowadzonym w komin murowany, pytam pod katem sposobu izolacji termicznej kanału kominowego - moze jakies schematy, stronki fachowe, porady ludzi znajacych temat -wynalazków juz trochę widziałem.

Proszę o odpowiedz!

: 26 lip 2007, 19:02
autor: Agnieszka Strawińska
w sprzedaży jest wiele poradników o kominkach i tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania

: 27 lip 2007, 6:15
autor: spoks
Moze słabo wertuje internet bo wyczerpujących informacji jeszcze nie znalazłem, moze jakas podpowiedz: wydawnictwo , autor, tytuł, link, cokolwiek, forum chyba jest po to aby dzielic sie informacjami

: 28 lip 2007, 11:16
autor: Agnieszka Strawińska
istnieją księgarnie techniczne i tam znajduje się po kilka poradników na każdy temat. mniejszy wybór jest w Castoramie.

: 28 lip 2007, 15:29
autor: paw_g_cio
Witam
spoks pisze: Jestem na etapie projektowania kominka grzewczego. Chciałbym wyburzyć komin który znajduje się "jakby" w pomieszczeniu, jakby to znaczy nie licuje się ze scianą tylko jest do niej przystawiony (powód -mieszkam w szeregowcu). Ponadto komin kończy sie pod sufitem i zaczyna na wyzszej kondygnacji. Chciałbym wyburzyc komin na dole i max na ile to mozliwe dosunąc wkład do sciany

Wnioskuje z Twojej wypowiedzi że kanał kominowy rozpoczyna się od wyższej kondygnacji a poniżej znajduje sie pełna podstawa komina. Chcesz ją usunąć. I tu powstaje taki problem który nie wiem czy uwzględniłeś. Na czym bedzie się opierać część komina znajdująca się powyżej? Czy usunięcie nie wpłynie na bezpieczeństwo i stabilność komina?
spoks pisze: w szyb kominowy wprowadzic kanał z AISI316 wtedy jednak kominek nie bedzie miał wyczystki-czy mozna tak zrobic?

O tym w co powinien być wyposażony komin mówią np. warunki techniczne jakim powinny odpowiedać budynki i ich usytuowanie. Wyczystka jest wymagana lecz znając życie często pomijana. Jest to błąd. Co do spraw kominowych najlepiej zgłoś się do kominiarza. Niech on określi czy nadaje się on do podłączenia kominka.
spoks pisze: Drugie pytanie powiazane: jak dobrac takie parametry: wysokosc i srednice komina do wkładu (a moze podasje to producent wkładu?)

Część producentów wkładów kominkowych podaje dla danego modelu wymagany ciąg kominowy lub minimalną wysokość komina. Przyjmuje się też zasadę aby przekrój komina nie był mniejszy jak przekrój wylotu dymowego wkładu. Należy też pamiętać o obowiązujących przepisach i normach dotyczących minimalnych wymiarów przewodów kominowych, wysokości komina itp. itd.
Agnieszka Strawińska pisze: w sprzedaży jest wiele poradników o kominkach i tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania

Niestety (jest to moje zdanie) w poradnikach tego typu jest wiele ale pięknych zdjęć. Nie ma konkretnego spisanego kompendium wiedzy na temat problematyki kominkowej. Moim zdaniem prawnie w jednym dokumencie (normie) powinno być to uregulowane. Obecnie opiera się to na doświadczeniu firm kominkowych (zasada prób i błędów :wink: mogąca być szkodliwą) wiedzy zaczerpniętej z zachodnich folderów która czasem nie ma odniesienia w naszym kraju i (na szarym końcu) przepisach i normach budowlanych oraz wiedzy i doświadczeniu kominiarskim.

Dodam jeszcze, że kominek to powiązane zagadnienia dotyczące komina, obciążeń kominkiem (np. bardzo istotne przy umiejscowieniu kominka na stropie - waga około "na oko" 400kg i wzwyż), izolacji techniczna wysokotemperaturowa, bezpieczeństwo p-poż.

Pozdrawiam

: 28 lip 2007, 16:59
autor: Agnieszka Strawińska
są takie i takie poradniki. W Castoramie widziałam chyba z 4 poradniki, a najtańszy poradnik w Castorami to miesięcznik "DOMOWY FACHOWIEC" KOMINKI w formie zeszytu A-5 za 5,5 zł. Poradnik jest do tego aby się zorientować w temacie, jakie są możliwości, ale poradnik nie zastąpi myślącego wykonawcy z wieloletnią praktyką, ale pozwoli zorientować się czy mamy do czynienia z wykonawcą z wieloletnią praktyką czy sami to byśmy lepiej zrobili.

: 30 lip 2007, 21:02
autor: stakam
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 9:56 Temat postu: Kominek,wyczystka,burzenie komina
To, że komin jest "jakby" przystawiony to świadczy, że został wybudowany oddzielnie od ściany - i to jest prawidłowe. Kominy powinny być murowane oddzielnie. Jeżeli jest prawdą, że komin jest stawiany na każdym stropie oddzielnie to jest to poważny błąd. Komin powinien być ciągły. Niesteety wg warunków technicznych nie jest możliwe dostawienie wkładu kominowego do ściany i domurowanie tylko 3 ścian - brak szczelności komina. Wyczystka kominowa jest elementem niezbednym komina i bez niej kominiarz nie odbierze komina . Jeżeli z warunków dla pieca/kominka wynika niezbędny przekrój komina - to te warunki musi spełnić wkład kominowy. Wysokość komina ponad dach podają warunki techniczne. Sposób izolacji zależy od temperatury spalin.

: 01 sie 2007, 11:43
autor: spoks
Dziękuje wszystkim za zainteresowanie, zgadzam się z wiekszoscia stwierdzeń:
-pisma o kominkach - przede wszystkim fotki, mi sa potrzebne liczby, współczynniki, wielkosci nominalne (zagadnienia z mechaniki płynów)
-fachowiec z 10 letnim starzem - takiego to ze swicą szukac, ja takiego nie znam a przedstawić to kazdy się może
-Apropos fachowców to oni postawili u mnie w szeregowcu kominy które koncza się pod sufitem a zaczynają na wyzszej kondygnacji, gdy spytałem dlaczego: tak sie teraz buduje usłyszałem.
-wyczystka, w/g przepisów jest potrzebna , ciekawe jest jednak to ze na wielu schematach - nawet producenta kominków (np.kratki.pl) ewidentnie rura z czopucha wyprowadzona jest do góry bez wyczystki, rysunek podpisany jest jako sugerowany sposób montażu? -dlaczego? pomyłka? niedopatrzenia? Komu wierzyć?

Co do komina murowanego to na pewno go zburzę na parterze, on niczemu nie słuzy skoro i tak cały "wydech" wykonam z AISI316 i wprowdzę przez strop do komina na wyzszej kondygnacji, scianę wyrównam, odizoluje termicznnie i obuduję. Wkład będzie stał prawie idealnie pod rurą kominową. Jeseli nie wyburzę komina to bedę muszią obudowac go a to znacznie powiekszy gabaryt całego kominka i zabierze cenne miejsce w pokoju-po co? Czy jest jakis na prawde mocny argument zebym teg nie robił?

Widziałem juz dzieła "fachowców" dlatego postanowiłem zaczerpnąć wiedzy na forum i nie załuję

: 02 sie 2007, 20:22
autor: paw_g_cio
Witam

spoks pisze:Co do komina murowanego to na pewno go zburzę na parterze, on niczemu nie słuzy skoro i tak cały "wydech" wykonam z AISI316 i wprowdzę przez strop do komina na wyzszej kondygnacji, scianę wyrównam, odizoluje termicznnie i obuduję. Wkład będzie stał prawie idealnie pod rurą kominową. Jeseli nie wyburzę komina to bedę muszią obudowac go a to znacznie powiekszy gabaryt całego kominka i zabierze cenne miejsce w pokoju-po co? Czy jest jakis na prawde mocny argument zebym teg nie robił?


Czy rozważałeś ustawienie kominka obok komina a nie przed kominem. W taki sposób nie tracił byś miejsca w pokoju.
Co do burzenia nie można mówić że "to na pewno go zburzę na parterze, on niczemu nie słuzy ". Najpradopodobniej część ta stanowi podmórówke dla cześci zasadniczej komina i ma za zadanie przenosić obciążenia z komina na fundament. Usunięcie jej może być jak podcięcie drzewa. Po prostu komin może się zawalić. Skonsultuj to lepiej z osobą z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
Pozdrawiam

: 04 sie 2007, 10:05
autor: Agnieszka Strawińska
przewody kominowe muszą odpowiadać przepisom techniczno-budowlanym i jeżeli zostały tak wykonane jak opisałeś to od wykonawcy powinieneś żądać zadośćuczynienia i ewentualnie te osoby powinieneś pozwać do sądu na drodze cywilnoprawnej bo istnieje kodeks cywilny gdzie takie sprawy są jednoznacznie uregulowane.

: 09 sie 2007, 8:20
autor: spoks
Z tym na pewno to trochę sie pospieszyłem. proszę zerknąc na plan mojego mieszkanka i na lokalizację komina (oto link):
1. parter (tu chcę burzyć)
http://www.kada-invest.pl/UserFiles/Ima ... r_lewy.jpg
2.pietro
http://www.kada-invest.pl/UserFiles/Ima ... e_lewy.jpg

Proszę o opinie

Frezowanie kominów ,uszczelnianie,systemy kominowe

: 12 cze 2011, 19:03
autor: komin
Frezowanie kominów /rozwiercanie kominów 692-828-708 Frezowanie kominów /rozwiercanie kominów jest stosowane tam, gdzie istnieje potrzeba aby powiększyć powierzchnie komina. Zalety frezowania: Frezowanie kominów /rozwiercanie kominów jest stosowane w przypadku kominów z cegły, które nie posiadają * wystarczającej średnicy do montażu systemowych przewodów kominowych (wkłady kominowe ) * w przewodzie kominowym gdy zalega gruba warstwa sadzy szklistej * istnieją przewężenia wewnątrz kanałowe Możliwość rozwiertu do średnic DN (160.180.200.225). Frezowanie kominów jest to szybki, ekonomiczny i efektywny sposób odbudowy nieefektywnych przewodów kominowych. Zaletą jest szybkość odbudowy pionu kominowego (od 1 do maksymalnie 3 dni). Zaczynamy od głowicy kominowej (wylot komina) mocujemy urządzenie frezujące. opuszczamy do dołu frezy (do drzwiczek rewizyjnych) uruchamiamy urządzenie i stabilnie podnosimy do góry. Cały proces trwa 1-2 godziny. 1bm . Obrotowa Głowica frezarki z łańcuchem usuwa zaprawę, cegły i beton, zbędne elementymiażdży aż do żądanej średnicy. Kształt komina nie ma znaczenia Rozwiercenie wykonuje się do ponad 1 / 3 trzeciej części ściany komina. Od klientów wymaga się: - Dostępu do przewodu kominowego - Dostatecznego stanu technicznego głowicy kominowej - Powinno się brać pod uwagę zapylenie pracy cena 1m rozwiercania od 180 do 350 montaż systemu kominowego cena 450 do 100 km dojazd gratis cena dotyczy frezowania komina 1m szer w kole 150

:P