Strona 1 z 1

komin, wkład kominowy, pręty zbrojeniowe

: 21 paź 2011, 13:00
autor: Atraktor
Mam takie pytanie. Spotkaliście się kiedyś aby pomiędzy warstwy komina murowanego wkładać pręty zbrojeniowe "w celu zazbrojenia go"? Chodzi mi mi o zwykłe kominy jak w domku jednorodzinnym. Jeśli tak to jak wpływają te pręty na sam komin? Nie zacznie czasami z tego powodu pękać spoina?

Drugie pytanie to odnośnie stosowania wkładów kominowych. Można je stosować w każdym kominie bez różnicy czym ogrzewamy? Bo słyszałem od kominiarza, że niby blacha w wkładzie kominowym bardzo szybko rdzewieje gdy opalamy węglem lub drewnem. Chciałbym wstawić wkład kominowy, aby mi nie popękał komin zbiegiem lat - bo zakładam że taki wkład zapobiegnie bezpośrednie przekazywanie ciepła na cegłę.

I trzecie pytanie. Co do ułożenia samych warstw cegieł kominowych. Założenie jest, że spoina pionowa nigdy nie powinna trafiać na spoinę pionową w kolejnej warstwie. Jednakże często spotyka się, że jak np mamy 4 dziury 14x14 w kominie to ludzie budują komin zawsze z całych cegieł (tak że na zewnątrz spoiny pionowe nie trafiają na siebie), a w środku kładą połówki(tak, że jest jedna połówka na drugiej przez całą długość komina). Jest to również poprawne rozwiązanie? Nie dzieje się czasem nic złego tam w środku komina z tą "ścianką działową komina"? Bo zaleta jednak jest taka, że na zewnątrz nie mamy żadnych połówek ani 3/4 cegły, a tylko i wyłączeni mamy całe.

Re: komin, wkład kominowy, pręty zbrojeniowe

: 21 paź 2011, 14:47
autor: Darek07
Powiem Ci szczerze, że pierwszy raz spotykam się z faktem zbrojenia komina ceglanego, a budujemy już 16 lat - nie wiem jaki to miałoby przynieść rezultat.

Jeżeli chodzi o zbrojenie komina to musiałbyś zastosować kwasówkę ognioodporną, gdyż te cienkie się nie nadają (miałem z nimi problemy).
Ostatnio murowałem z rurami kamionkowymi, okrągłymi i uważam, że to jest lepsze bo grubsze no i nie nagrzewa cegły.

Co do wentylacji to jest to tylko wentylacja - tam nie ma temperatur. Ważne jest tylko żeby nie szczędzić zaprawy i zrobić to szczelnie.

Dziś coraz częściej nasi klienci decydują się na gotowe kominy, tek więc warto się nad tym zastanowić. Nam się wygodniej i szybciej muruje, a ty masz po prostu lepsze kominy.

Re: komin, wkład kominowy, pręty zbrojeniowe

: 22 paź 2011, 20:26
autor: samouk
Atraktor pisze:
1. Spotkaliście się kiedyś aby pomiędzy warstwy komina murowanego wkładać pręty zbrojeniowe "w celu zazbrojenia go"?
2. Drugie pytanie to odnośnie stosowania wkładów kominowych. Można je stosować w każdym kominie bez różnicy czym ogrzewamy?
3. I trzecie pytanie. Co do ułożenia samych warstw cegieł kominowych.

ad.1 - pręty zbrojeniowe mogą tylko przyspieszyć "demolkę" komina :twisted: bo stal ma inny współczynnik rozszerzalności liniowej, niż zaprawa między cegłami
ad.2 - do spalin niskotemperaturowych (np. kotły gazowe) stosować trzeba wkłady ze stali 1.4404 (stal kwasoodporna), do kotłów np. na ekogroszek (także spaliny niskotemperaturowe, ale o innym składzie chemicznym) - najlepsze będą ceramiczne trójwarstwowe kominy systemowe
ad.3 - w dzisiejszych czasach budowanie tradycyjnego komina z cegły zaopatrzonego dodatkowo we wkład stalowy przestaje być opłacalne z uwagi na koszty (pracochłonna budowa). No, chyba że sam jesteś murarzem i właścicielem cegielni w jednej osobie :lol:

Pozdrawiam

Re: komin, wkład kominowy, pręty zbrojeniowe

: 25 paź 2011, 8:05
autor: Darek07
No i w przypadku tych prętów można liczyć na to, iż w przypadku kontaktu z wilgocią zacznie Ci to korodować