Strona 1 z 1

Dach z trzciny ? ochrona przed ogniem FOBOS? STRZECHA

: 07 paź 2013, 11:55
autor: Redakcja
Trzcina jest jednym z najczęściej wykorzystywanych naturalnych materiałów w pokryciach dachowych. Taka tradycyjna... Dach z trzciny ? ochrona przed ogniem FOBOS? STRZECHA >>

Dach z trzciny ? ochrona przed ogniem FOBOS? STRZECHA

: 07 paź 2013, 11:55
autor: Irbis Strzecharstwo
Widzę, że poprzedni właściciel nowego, polskiego patentu na zabezpieczenie strzechy zrezygnował, sprzedając go kolejnemu naiwnemu... Wszystko było by OK, pod warunkiem, że nie będziemy naciągali potencjalnych klientów. Czyżbym przesadzał? Od wielu lat wykonuję zabezpieczenia strzech, porozmawiajmy więc o reklamowanym środku bez marketingowego zadęcia, ale patrząc przez pryzmat wieloletniego doświadczenia.

Nie mówię, że nie ma on zalet, a raczej jednej (jedynej?) zalety: posiada polski certyfikat! Na tym niestety zalety się kończą, więc przejdźmy do minusów.

Po pierwsze wykonanie zabezpieczenia reklamowanym środkiem wymaga dwukrotnego naniesienia. Może nie byłoby to tak uciążliwe, gdyby nie okazało się, że czas schnięcia środka to 48 godzin, co jest drugim jego mankamentem. Kolejny to taki, że przez ten czas (dwa dni po każdym naniesieniu) powierzchnia zabezpieczana musi być chroniona przed opadami czy mgłą. Co prawda, podczas rozmowy telefonicznej, przedstawiciel handlowy zapewniał, że mgła spływająca z dachu nie powoduje obniżenia skuteczności zabezpieczenia... Stanęliśmy na tym, że dach po wykonaniu pierwszej impregnacji trzeba zabezpieczyć przed wodą z powietrza. Producent ani zakład certyfikujący nie podaje w jaki sposób, co jest znacznym mankamentem, bo zrzuca odpowiedzialność za wybór metody na wykonawcę. W jaki więc sposób możemy zabezpieczyć dach? Najprościej i chyba jest to jedyne rozsądne rozwiązanie, nakryć dach plandeką na czas schnięcia. Czy środek był badany w takich warunkach (na powietrzu, nie pod dachem?), bo z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że mokry środek pod nakryciem plandeki nie wyschnie w czasie zakładanych w dokumentacji 48 godzin!, a więcej ? zetknięcie mokrego środka z plandeką może doprowadzić do zmniejszenia skuteczności zabezpieczenia!

Kolejnym minusem jest czas trwania wykonania zabezpieczenia - prześledźmy cały proces:
dzień pierwszy: wykonujemy pierwszą impregnację, zabezpieczamy dach przed wodą z opadów, czekamy kolejne dwa dni na wyschnięcie środka, czwartego dnia zdejmujemy plandeki i wykonujemy drugie naniesienie środka, oraz ponowne zakładamy plandeki. Czekamy kolejne dwa dni i siódmego dnia od rozpoczęcia możemy ściągnąć plandeki.
Tydzień zabrało wykonanie zabezpieczenia zgodnie z zaleceniami. Instrukcja zastosowania jest pełna niedomówień i ogólników, ale za to precyzyjnie podaje rodzaj pompy do wykonania zabiegu: ciśnienie robocze 220-230 bar, co jest kolejnym mankamentem. Biorąc pod uwagę cenę środka (cena wyższa od środków do strzech sprzedawanych na zachodzie!) i mgliste bezpieczeństwo (przerzucanie odpowiedzialności za skuteczność na wykonującego zabezpieczenie) można mieć uzasadnione wątpliwości co do wybrania tej metody. Cóż ? ostatnio trendy jest pisanie palcem na wodzie, ale czy także kiedy rzecz dotyczy bezpieczeństwa?!

Re: Dach z trzciny ? ochrona przed ogniem FOBOS? STRZECHA

: 07 paź 2013, 12:41
autor: Irbis Strzecharstwo
Tworzy wodoodporną powłokę, która dodatkowo zwiększa szczelność pokrycia

Ten cytat z materiałów informacyjnych pokazuje, że pojęcie o strzesze, a co za tym idzie jej zabezpieczaniu prezentujący te materiały ma bledziutkie, oj bledziutkie!

Re: Dach z trzciny ? ochrona przed ogniem FOBOS? STRZECHA

: 22 paź 2013, 7:36
autor: dobryimpregnat
Piszę w imieniu firmy LUVENA, która wprowadza do obrotu FOBOS STRZECHA.
Od lat produkujemy ogniochronne impregnaty do drewna pod marką FOBOS, które na polskim rynku mają ugruntowaną pozycję w grupie konstrukcyjnych środków ochrony do drewna.
W tym roku naszą ofertę rozszerzamy o impregnat ogniochronny do trzciny.
Jedno co mogę wobec komentarza przedstawiciela firmy IRBIS napisać to tyle, że nadrzędną kwestią przy wprowadzaniu do obrotu kolejnych impregnatów nigdy nie była łatwość ich stosowania ale skuteczność.
FOBOS STRECHA został przebadany zgodnie z polskimi przepisami na zgodność z normą PN EN 13501 uzyskując klasę Broof (t1) co odpowiada uzyskaniu klasy nierozprzestrzeniania ognia NRO. Nie oceniam czy polski certyfikat jest jedyną zaletą tego produktu, ale z naszej perspektywy zasadniczą. Pozwala uzyskać klasę NRO dla pokryć dachowych z trzciny zgodnie z przepisami polskiego prawa budowlanego.
Jeśli chodzi o czas schnięcia to jak można doczytać w naszych materiałach drugą warstwę można nakładać przy bezdeszczowej pogodzie po upływie ok. 6 godzin (temp. 20stC). Czas schnięcia skraca się e wzrostem temperatury i np. przy wietrznej pogodzie.
W czasie do 48h uzyskujemy całowite utwardzenie powłoki. Jak łatwo się domyślić czas schnięcia zalezy od wielu czynników (temperatura, wilgotność, wiatr).
Wybór warunków w których stosujemy FOBOS STRZECHA ma decydujące znaczenie. Termin wykonywania prac należy planować bezpośrednio na podstawie prognozy pogody, tak by w czasie impregnacji zapobiec kontaktowi pokrycia z opadami atmosferycznymi.
W tej kwestii zresztą dużo więcej móglby napisać przedstawiciel firmy IRBIS, która ma duże doświadczenie w kładzeniu strzechy i zabezpieczaniu ppoż.

Dach z trzciny – ochrona przed ogniem FOBOS® STRZECHA

: 19 wrz 2018, 16:49
autor: Irbis Strzecharstwo
Czy Państwa informacje są aktualne? Nigdzie nie mogę znaleźć aktualnego (poprzedni utracił ważność 2 września 2018) certyfikatu dla reklamowanego tu środka... Podobno certyfikat nie został przedłużony - ciekawe dlaczego ...

Dach z trzciny – ochrona przed ogniem FOBOS® STRZECHA

: 02 lis 2018, 19:11
autor: Irbis Strzecharstwo
Cóż... jak się okazuje miałem rację krytykując pochopne wprowadzenie do obrotu środka o dyskusyjnej skuteczności biorąc pod uwagę sposób aplikacji (choć do dziś oferują go bezrefleksyjni profesjonaliści..), ale na pocieszenie mogę dodać, że są jeszcze firmy które chwalą się, że profesjonalnie zabezpieczają strzechę przed ogniem środkiem Fobos M4, co powinno być ścigane z urzędu, jako narażenie na utratę życia osób które fizycznie wykonują tę pracę. Heh, Polska to jednak jeszcze trzeci świat pod tym względem!