Strona 1 z 1

Zasady pracy z wełną mineralną

: 15 lut 2012, 12:32
autor: Redakcja
Obowiązujące w Polsce przepisy BHP nie określają szczegółowo wymagań dotyczących wykonywania montażu izolacji. Przeczytaj temat >>

Zasady pracy z wełną mineralną

: 15 lut 2012, 12:32
autor: Stafanw
czyli jednak trzeba zakładać ochronną odzież! w zeszłym roku szukałem materiału do docieplenia domu i zastanawiałem się czy kupić wełny, wiele osób pisało, że absolutnie ubrania ochronne nie są potrzebne itd. te komentarze były od osób kompletnie nie znających się na temacie, czy zasady bhp są po prostu dla nich nie ważne? ...

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 15 lut 2012, 15:48
autor: tomas83
Kiedys pracowalem jako izoler monter izolacji termicznej w munchen w niemczech .Kładlismy izolacje termiczne na rury ciepłownicze bez zadnych ubran ochronnych bez masek ta izolacja skladajaca sie z welny to bylo straszne dziadostwo po calym dniu pracy gryzlo nas w gardle .najgorzej bylo jak zrywalismy stara izolacje z rur wysokotemperaturowych pelno gryzącego kurzu i pylu unosilo sie w powietrzu nikomu niezycze takiej roboty .Nasz wspanialomyslny pracodawca powiedzial ze po pracy wystarczy wypic litr mleka i niebedzie skutkow ubocznych ,co za [...], niedal nam ani ubran ochronnych ani zadnych masek kladlismy kilometry tej welny dla frycow na rury kanaly klimatyzacji .nasz pracodawca zgarnial gruby chajs placil nam grosze a my sie trulismy ta dziadoska welną.Zucilem to w cholere zdrowie wazniejsze.a ta cholerna welna mineralna i podobne dziadostwa snia mi sie do dzisiaj hehe

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 15 lut 2012, 19:20
autor: SGL
tomas83 pisze:Kiedys pracowalem jako izoler monter izolacji termicznej w munchen w niemczech .Kładlismy izolacje termiczne na rury ciepłownicze bez zadnych ubran ochronnych bez masek ta izolacja skladajaca sie z welny to bylo straszne dziadostwo po calym dniu pracy gryzlo nas w gardle .najgorzej bylo jak zrywalismy stara izolacje z rur wysokotemperaturowych pelno gryzącego kurzu i pylu unosilo sie w powietrzu....Zucilem to w cholere zdrowie wazniejsze.a ta cholerna welna mineralna i podobne dziadostwa snia mi sie do dzisiaj hehe


To musiało być bardzo dawno temu i robota na tzw "CZARNUCHA"... stare ocpieplenie rur wysokotemperaturowych było z wełny szklanej (a nie mineralnej). Demotaż takiej izolacji wymaga używania odzieży ochronnej zarówno w PL jaki w DE.
Wełna mineralna nie kruszy się i nie pyli...

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 17 lut 2012, 16:15
autor: Tomek W.
W przypadku pracy z wełną zaleca się stosowanie odzieży ochronnej oraz kilku podstawowych zasad. [więcej informacji poprzez PW]

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 27 lut 2012, 19:37
autor: yanes
Ogólne zasady to pewnie pisane z za biurka,tak?
1.Do cięcia wyrobów z wełny ROCKWOOL używamy zwykłego ostrego noża czyli muszę przynieść z kuchni jaki mam najdłuższy! Tak będzie jeszcze za krótki bo profesjonalny nóż do wełny ma 45 cm,pewnie takich nie macie w swojej ofercie to polecacie namiastki.
2.Płyty przycinamy o 0,5 cm więcej niż wynosi rozstaw w świetle elementów konstrukcyjnych. Na pewno nie,prawidłowo jest 1,5 cm więcej.Dobra płyta po wciśnięciu pomiędzy krokwie powinna tam pozostać bez sznurkowani.To tylko zapewnia 1,5 cm nadmiar dając tym samym szczelność.

Co do mycia to tylko w Polsce próbujecie nam wmówić ,że opłukanie rąk wystarczy.Wszędzie indziej już jest wyraźnie napisane ,opłukujemy całe ciało chłodna wodą i myjemy się pod prysznicem.

Na koniec-wełna mineralna będzie następnym złym izolatorem podobnie jak zrobiono to z azbestem.Poczekamy jeszcze z 50 lat i zaś będzie że wełna jest przyczyną chorób.

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 28 lut 2012, 8:58
autor: Tomek W.
Yanes,
Podane przez nas informacje są informacjami zapewniającymi właściwą pracę z produktami ze skalnej wełny.

Co do noża nie ma konieczności posiadania noża o długości 45 cm, aczkolwiek jeśli ktoś zajmuje się zawodowo takie narzędzie pracy jest mu bardzo przydatne (i to nie tylko do wełny).
Co do grubości przycięcia dla skalnej wełny która dzięki stosunkowo wiekszej gęstości niż szklana jest od niej sztywniejsza i solidniejsza, starczy 0,5 cm z każdej ze stron. Większe naddatki (oczywiście gdy rozstawy między elementami konstrukcji są jednakowe) są według nas niepotrzebne.
W przypadku używania odzieży ochronnej wystarczy mycie rąk i elementów nieosłoniętych. Włókna wełny są włóknami biodegradowalnymi w organiźmie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Dlatego stanowczo chciałbym zaprzeczyć Twoim domniemaniom jakoby wełna miała być szkodliwym produktem. Wełna nie jest produktem szkodliwym (potwierdzone badaniami chociażby przez IARC) i porównywanie jej do azbestu bez jakichkolwiek dowodów jest wprowadzaniem w błąd. Wełna ze względu na swoją budowę i strukturę jest produktem biodegradowalnym, nie zawiera gazów cieplarnianych ani retardantów.

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 28 lut 2012, 18:01
autor: yanes
Właśnie dla skalnej i z firmy Isover która jest bardziej twarda od waszej daję taki naddatek.Czyli jeśli mam rozstaw na jednym boku 87 to docinam na 89,5 -drugi bok może być inny n.p 89 to docinam 90,5 cm.Taką metodę stosują w Szwecji i ja uważam że jest to najbardziej optymalne.

Co do tego ostatniego akapitu to swoje opinie opieram na tym że w latach 90 ubiegłego wieku,niemieckie laboratoria prowadziły badania pod tym względem.Wyszło im że włókna wełny są dłuższe od włókien azbestu i dlatego nie są szkodliwe.W tej chwili to ucichło ,przyznaje ale wtedy takie wątpliwości były i ja je mogę mieć do dziś,szczególnie że robiłem i przy azbestowych płytach i obecnie przy wełnie.

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 29 lut 2012, 8:22
autor: Tomek W.
Produkty Rockwool to wełna skalna :) . I z tego co mi wiadomo są one sztwyniejsze aniżeli wełna szklana, np. Isover (porównując produkty o podobnych parametrach i zastosowaniu). W kwestii grubości naddatku - jeśli się sprawdza to bardzo dobrze. My zalecamy 0,5 cm, aczkolwiek w niektórych przypadkach może to być trochę więcej (w przypadku różnicy w rozstawie krokwi).

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 29 lut 2012, 19:15
autor: yanes
Isover Polterm Uni to też wełna skalna :D :D i porównywalna z Waszymi wyrobami.Niestety isover pakuje 4 szt. 15 cm w jednej paczce a wam w tej samej objętości zmieści się 6 szt.Czyli po rozpakowaniu waszej wełny mam 40 cm najdroższego powietrza bo to że ona zwiększyła swoja objętość to znaczy że jest mniej sztywna.Za isover płacę tyle ile jej włożę do ściany.Powietrze mam za darmo :P

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 29 lut 2012, 21:39
autor: yanes
Edytuje swój poprzedni post bo inaczej nie mogę - po rozpakowaniu mam 30 cm świeżego powietrza :lol:

Re: Zasady pracy z wełną mineralną

: 04 mar 2012, 11:39
autor: Tomek W.
Nie za bardzo rozumiem Twoją argumentację. Naszym klientom gwarantujemy grubośc jaką zakupili. Zatem nawet posiadając 6 płyt w tej samej objętości co 4 innego producenta otrzymujesz dokładnie taką ilość produktu jaką zamawiasz (czyli 6 po 15 cm).

Natomiast większa kompresja zwiększa objętość transportową i pozwala zaoszczędzić na kosztach transportu wszystkim w łańcuchu dostaw.

Zasady pracy z wełną mineralną

: 21 kwie 2018, 9:32
autor: karolek256
Raz miałem do czynienia z takimi "artystami", co wzięli się za działania z wełną szklaną w krótkim rękawku i szortach, bez okularów ani masek :D Młode chłopaki, totalnie nieprzygotowane. Dobrze, że był na miejscu ktoś rozsądny, bo mogłoby się to źle skończyć. Okulary ochronne, maska na twarz - według mnie najważniejsze. Przyda się też kompletny kombinezon roboczy tego typu Obrazek - w ciepłe dni problematyczne, ale nic się nie zrobi, trzeba się jakoś przemęczyć.

Zasady pracy z wełną mineralną

: 13 cze 2019, 12:10
autor: dekarzlukasz
Czytam komentarze i podpowiem, że praca z wełną bez odzieży ochronnej jest czystym szaleństwem! Mało tego, trzeba stosować ubrania i rękawice robocze odpowiednio dobrej jakości. Nie te z marketu, ale z specjalistycznego sklepu. Ja moje "umundurowanie" kupuję prosto od źródła. Producent odzieży roboczej to zawsze wiadoma marka i sprawdzalna jakość. Nie dajcie sobie wmówić, że byle jakie ubranie wystarczy! Nie wystarczy, zajrzyjcie do sklepów specjalistycznych - moim jest Avacore - i poproście o wskazanie odpowiednich ubrań dla was.