Strona 1 z 6

Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 13 lut 2015, 21:46
autor: liga
Witam wszystkich i bardzo prosze o opinie i porady.
Mieszkam w 8-mio rodzinnym budynku poniemieckim (parter i 3 pietra) z roku 1936.
Budynek jest zbudowany z cegly ceramicznej na zaprawie cementowo-wapniowej,
grubosc muru/sciany wynosi ca. od 40 cm do 50 cm.
Wspolnota mieszkaniowa chcialaby wykonac elewacje budynku ale jednoczesnie ocieplic jego sciany.
Czy w ogole wykonuje sie takie ocieplenia?
Czy takie ocieplenie jest konieczne?
Jesli tak, to czym?
Z gory dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 14 lut 2015, 7:43
autor: KTH
[więcej o blogu na PW]

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 14 lut 2015, 9:50
autor: Tomasz_Brzeczkowski
To pomysł bezmózgowca. Przecież nie "zimno wchodzi" a "ciepło wychodzi"
Gruby mur ze szczeliną wentylacyjną w środku i tak rozproszy ciepło, zanim dojdzie do styropianu. Styropian spowoduje, że mur nie będzie łapał zysków słonecznych i zatrzyma wodę w ścianie.
SZKODA NISZCZYĆ TAKI BUDYNEK.
Są tańsze i bardziej skuteczne rozwiązania.

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 14 lut 2015, 10:18
autor: KTH
mieszkam w bloku który nie ma certyfikatu energetycznego, rok budowy 1980 i bez ocieplenia na zewnątrz .... ściany grubości 37 cm, wilgotność muru 16% więc jest zaje ... sucha ściana

kolega mieszka na przeciwko po drugiej stronie ulicy ... ta sama lokalizacja mieszkania, ten sam układ ta sama konstrukcja i ten sam rok budowy ... niczym się nie różnią ale

jego wspólnota postanowiła wydać parę set tysięcy i ocieplili blok na jesień dwa lata temu 2012

obecnie u niego na ścianie jest 63% wilhgotności i zimno w mieszkaniu


tak więc będąc w zarządzie naszej wspólnoty mieszkaniowej bardzo szybko wybiłem głupotę ze łba większości i uchwała nie przeszła. Komisja się zebrała i zdecydowała iż nie będą robić ocieplenia bloku

wolą pieniądze na dach i plac zabaw przeznaczyć oraz na ogrodzenie naszego parkingu i monitoring osiedlowy

chcemy także zlecić projekt odzysku wody deszczowej do celów gospodarczych i podlewania ogródka przed domem ale to na zebraniu pod koniec lutego będzie głosowane i raczej przejdzie

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 14 lut 2015, 13:12
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Zawsze się zastanawiałem, jak można tak wyprać mózg człowiekowi, by przykleił styropian na zewnątrz ściany?

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 14 lut 2015, 13:21
autor: Maniak
Wypranie mózgu dotyczy zatem 99% nowo budowanych domów jednorodzinnych gdzie instaluje się w większości kotłownie węglowe/gazowe lub pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Tego raczej nie da się zaprzeczyć! Mówiąc komuś o izolacji domu od wewnątrz każą pukać się po czole bo przecież tak się nie robi... Chyba, że tylko ja mam takie doświadczenie

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 14 lut 2015, 13:32
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Za 5 lat wchodzi u nas standard zeroenergetyczny.
Cykl podstawowego szkolenia na politechnice to 5 lat
Czyli - już dziś powinno się uczyć "JAK NIE OGRZEWAĆ" a nie "JAK OGRZEWAĆ".

I pralnia mózgów działa dalej!!!

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 15 lut 2015, 9:37
autor: Stały
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Zawsze się zastanawiałem, jak można tak wyprać mózg człowiekowi, by przykleił styropian na zewnątrz ściany?

To faktycznie jest forum dla jakichś dziwolągów.
Wykonałem kilkadziesiąt termomodernizacji budynków jedno i wielorodzinnych. Wszystkie były ocieplane z zewnątrz metodą lekką mokrą. W KAŻDYM przypadku doprowadziło to do znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania.
Problemy z wilgocią są spowodowane brakiem skutecznej wentylacji a nie ociepleniem budynku z zewnątrz. Zwykle takie ocieplenie wiąże się z uszczelnieniem budynku i stąd problemy. Wentylacja grawitacyjna bywa bardzo nieskuteczna ale w blokach, jak do tej pory jest powszechna.
Pomysł, by blok mieszkalny ocieplać od wewnątrz jest kuriozalny o ile nie wiąże się z kompleksowym remontem wnętrz. Jest jednak takie ocieplenie jedynym możliwym dla budynków zabytkowych. Zwykle jednak jest elementem kompleksowego remontu całego obiektu. Takie termomodernizacje też wykonywaliśmy. Łatwe i tanie to nie było.

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 15 lut 2015, 15:16
autor: Maniak
Od zewnątrz można ocieplać przecież, czemu nie. Jednakże w zdecydowanej większości przypadków mamy mostek cieplny na styku fundamentu ze ścianą.

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 15 lut 2015, 17:06
autor: Stały
Maniak pisze:Od zewnątrz można ocieplać przecież, czemu nie. Jednakże w zdecydowanej większości przypadków mamy mostek cieplny na styku fundamentu ze ścianą.
Fundament również się izoluje z zewnątrz. Bez tego przegroda nie spełniałaby wymagań dotyczących współczynnika fRsi. Nie eliminuje to w zupełności mostka ale jego wartość nie jest już wtedy na tyle duża, by stanowiło to znaczącą drogę ucieczki ciepła. Tym bardziej gdy ocieplany jest budynek wielorodzinny, bo te z reguły sa podpiwniczone. Trzeba pamiętać, że w takich budynkach największym problemem po termomodernizacji jest wentylacja a raczej brak takowej skutecznej i dopasowanej do potrzeb. Ucieczka ciepła przez mostek jakim jest stopa fundamentowa, w stosunku do powierzchni użytkowej może być pominięta.

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 15 lut 2015, 20:29
autor: Maniak
Nie wiem jaka ta ucieczka ciepła jest bo tego nie badałem :). Może jest i pomijalna może i nie, lepiej jeśli jest niewielka. Jednakże zgodzę się, że wentylacja ma tutaj krytyczne znaczenie ale o tym w zasadzie się zapomina. Klei się styropian, wymienia okna a potem grzyb. Jak się komuś powie o wentylacji mechaniczne to też każe się w czoło popukać. A potem problem z grzybkiem w nowych domach!!!

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 15 lut 2015, 21:37
autor: Stały
Maniak pisze:Nie wiem jaka ta ucieczka ciepła jest bo tego nie badałem :). Może jest i pomijalna może i nie, lepiej jeśli jest niewielka. Jednakże zgodzę się, że wentylacja ma tutaj krytyczne znaczenie ale o tym w zasadzie się zapomina. Klei się styropian, wymienia okna a potem grzyb. Jak się komuś powie o wentylacji mechaniczne to też każe się w czoło popukać. A potem problem z grzybkiem w nowych domach!!!
Dla wielolokalowego budynku podpiwniczonego o obwodzie około 200m sezonowe straty ciepła przez mostek na styku podłoga piwnicy - stopa fundamentowa to około 600 kWh. Tyle co nic.
Z wentylacją jest problem w mentalności. O ile jeszcze konieczność termomodernizacji dotrze do każdego zarządcy nieruchomości to już konieczność zapewnienia powietrza odpowiedniej jakości nie trafia nikomu do przekonania. "Przecież wentylacja już jest" - to jest najczęstsza odpowiedź. To się szybko nie zmieni.

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 15 lut 2015, 22:04
autor: Maniak
A co z budynkiem jednorodzinnym bez podpiwniczenia o pow. 120m2? Ile wtedy ucieknie?

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 16 lut 2015, 11:29
autor: Stały
Maniak pisze:A co z budynkiem jednorodzinnym bez podpiwniczenia o pow. 120m2? Ile wtedy ucieknie?
Nie liczy się osobno mostka. Liczy się projektowy opór cieplny podłogi na gruncie. Znaczenia ma także kształt budynku i brak lub nie izolacji ściany fundamentowej. Przyjmując dom o wymiarach 13 x 9,3, projektowy opór cieplny podłogi bez izolacji i bez ocieplenia ściany fundamentowej to w przybliżeniu 1,565 m2K/W czyli U wyniesie 0,64 W/m2K. Ocieplenie TYLKO ściany fundamentowej z zewnątrz 10 cm EPS o lambdzie 0,042 daje poprawę R do wartości 2,6 czyli U = 0,38. To już prawie mieści się w normie. :)
20 cm EPS 0,042 pod podłogą plus ocieplenie ściany fundamentowej 20 cm EPS takiej samej lambdy daje projektowe R podłogi 7,214 m2K/W czyli U = 0,14 W/m2K. Mostek na styku podłoga - ściana fundamentowa jest w tym uwzględniony.
R = 7,214 m2K/W pozwala już postawić dom pasywny.

Re: Ocieplanie starych budynkow poniemieckich

: 16 lut 2015, 11:53
autor: RobertKGB
Stały pisze:....Fundament również się izoluje z zewnątrz. ....

Proszę podać sposób zaizolowania fundamentu istniejącego już budynku, w jaki sposób zaizolować ławę ? bo dla mnie przyklejenie styropianu lub innej warstwy izolacyjnej na ścianę fundamentową to jeszcze nie izolacja fundamentu.