Strona 1 z 1

Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 08 gru 2009, 20:41
autor: maniollo
Witam wszystkich forumowiczów.
Po krótce chciałem opisać problem z którym bez waszej opini sobie nie poradze.
Opisze problem w małym skrucie.
Posiadam domek który był budowany "na raty". W pierwszej kolejności został wybudowany parter ze ścianami w technologi trójwarstwowej tj. od wewnątrz, ceła kratówka 12cm, styropian 10cm, pustak żużlowy 22cm. Po kilku latach stwierdziłem, że piętro wybuduje w technolori dwu-warstwowej tj. pustak MAX 29cm, i Styropian.
Na piętrze pozostawiłem gzyms do wewnątrz na 6 cm Styropianu. Po kolejnym roku stwierdziłem że 6cm styropianu to za mało i dałem 12cm.
Z tego powodu powstał mi gzyms na zewnątrz o grubości około 6cm.
I teraz problem. Chciałem to wyrównać dokejając styropian do dolnej kondygnacji grubości 5cm. Dowiedziałem się, że stworze tzw. kanapkę i będzie się skraplać w pustaku żużlowym woda.
Pytanie do was czy to prawda, a jeśli tak to czy mogę to wyrównać wełną fasadową również gr. 5cm. W efekcie powstanie ściana z czterech warstw.
Proszę o pomoc i poradę, czy ta dodatkowa wełna nie wpłynie póżniej na zawilgocenie ścian litp.

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 12 gru 2009, 11:02
autor: tomo209
Zastanawia mnie co to za układ ściany... pustak 22cm za zewnątrz ściany?;/ Trochę nie teges, ale zapewne zrobiono tak ze względu na szkodliwość pustaków żużlowych dla zdrowia. Czy chodzi Ci jedynie o wyeliminowanie tego uskoku między ścianami? Czy chcesz jeszcze doizolować ścianę? Może zamiast styropianu, wełny mineralnej zastanowisz się np. nad obłożeniem jej sidingiem lub cegłą elewacyjną produkowaną przez silke ( to takie cienkie płytki powstałe przez rozłupanie cegły) przykleja się je do ściany podobnie jak płytki ceramiczne:), może łupek skalny, albo ceramika imitująca cegłę ( w postaci płytek o wymiarach licowych jak cegła). Chodzi o to aby materiał był dyfuzyjny a jednocześnie odporny na warunki atmosferyczne.

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 12 gru 2009, 11:18
autor: Tomasz_Brzeczkowski
tomo209 pisze:Zastanawia mnie co to za układ ściany... pustak 22cm za zewnątrz ściany?;/ Trochę nie teges, ale zapewne zrobiono tak ze względu na szkodliwość pustaków żużlowych dla zdrowia. Czy chodzi Ci jedynie o wyeliminowanie tego uskoku między ścianami? Czy chcesz jeszcze doizolować ścianę? Może zamiast styropianu, wełny mineralnej zastanowisz się np. nad obłożeniem jej sidingiem lub cegłą elewacyjną produkowaną przez silke ( to takie cienkie płytki powstałe przez rozłupanie cegły) przykleja się je do ściany podobnie jak płytki ceramiczne:), może łupek skalny, albo ceramika imitująca cegłę ( w postaci płytek o wymiarach licowych jak cegła). Chodzi o to aby materiał był dyfuzyjny a jednocześnie odporny na warunki atmosferyczne.


"Nie teges"??? Ściana nośna MUSI być za współczesną izolacją termiczną! Przy niskiej zabudowie i sterowalnym ogrzewaniu! W przeciwnym wypadku będzie chłonąć wilgoć (bo brak paroizolacij) a ciepło odprowadzać przez fundament do gruntu pod dom!

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 12 gru 2009, 11:37
autor: tomo209
Tomasz_Brzeczkowski pisze:"Nie teges"??? Ściana nośna MUSI być za współczesną izolacją termiczną! Przy niskiej zabudowie i sterowalnym ogrzewaniu! W przeciwnym wypadku będzie chłonąć wilgoć (bo brak paroizolacij) a ciepło odprowadzać przez fundament do gruntu pod dom!

Dzięki kolego:) Znów się uśmiałem czytając Twój post:P HAHAH:D Niby z jakiego wnętrza ma chłonąć tę wilgoć? Gdzie Ty chłopie mieszkasz! Zejdź na ziemię. Mieszkanie to nie sauna parowa!
Co rozumiesz pod pojęciem współczesna izolacja termiczna?
Pomyśl że materiał z którego buduje się ścianę też ma swój opór cieplny w kierunku pionowym. Jeżeli jego grubość w poziomie (24-25cm) , już stanowi opór dla Ciepła to pomyśl jak działa taka ściana w kierunku pionowym, dodatkowo w dół:D dla wys 2m:D
Tylko nie mów człowieku że studia jakieś kończyłeś...

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 12 gru 2009, 12:00
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Fizyki w ogólniaku uczą. Gdyby Pan znał fizykę nie pisałby Pan tak absurdalnych rzeczy.

Co rozumiesz pod pojęciem współczesna izolacja termiczna?

0.1W/m2xK
Mieszkanie to nie sauna parowa!

By tak nie było jest wentylacja - nie ściana!
Dobre budowanie - system izolacji wewnętrznych
ekoenergia.polska-droga.pl/przyklady-budynkow-blog/132-termoizolacja-systemy-wewnzne.html
xella.de/html/deu/de/multipor_downloads_konstruktionsdetails.php
guide-solutions.rockwool.fr/docs--diplomes/autres-diplomes-(acermi-marquage-ce-).aspx?cat=2441#brochure_2464
xella.pl/html/pol/pl/fermacell_ekonomicznosc.php
ursa.de/_files/URSA_CLICK_Brochure.pdf
fibreboards.com/download/downloads/boschure/Innendaemmung_Aussenwand.pdf

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 14 gru 2009, 17:44
autor: maniollo
Dzieki za podpowiedz, ale ja właśnie skłaniał bym się na wyrównanie gzymsu wełną mineralną, bo juz jestem w trakcie robót, w pierwszej wersji myślałem o pozostawieniu gzymsu (jakis wzorek bym zastosował) a pustak chcialem wyrównać zaprawą murarską, na to siatka, klej i tynk cieńkowarstwowy, ale wiem ze ekonomicznie to wyniesie więcej niż przyklejenie właśnie wełny i szlichta klejem z siaką, no i gzyms bym dodatkowo wyrównał. Jedyna kwesia jaka mnie trzyma to prawa fizyki. Wiem że wełna "oddycha" ale czy to wystarczy zeby wybuścić nadmiar wilgoci z pustaka na zewnątrz zwłaszcza w zimie czy po zimie. Jeśli by mogło dojść do zamknięcia wilgoci w pustaku to bym sie napewno nie zdecydował. A z drugiej strony tak jak ktoś mi podpowiedział, płytki czy oblizówka z innego materiału, to też zamknę pustaka w środku, więc nie mam pojęcia, pewnie najleppiej to tynk na pustak i po problemie, ale zależy mi właśnie na info z wełną czy to będzie wporządku

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 14 gru 2009, 19:30
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Fizyka jest taka, że powietrze przechodzi z wewnątrz na zewnątrz (zimą) stygnąc oddaje wodę . Wyschnąć wełna czy styropian może dopiero latem, ale nie musi! Dlatego daje się paroizolację. Kolejna kwestia to sens samej termoizolacji, ma ona zatrzymać ciepło a nie, nie wpuścić zimna, dlatego koniecznym jest dawanie jej przed odbiornikiem ciepła jakim jest ściana i fundament.[/quote]

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 16 gru 2009, 13:36
autor: maniollo
Panie Tomku, bo nie wiem jak mam rozumieć pana wypowiedz, Wełnę 5cm chce dać z zewnątrz, tylko ja boje się ze woda zatrzyma sie w pustaku lub na granicy pustak welna, Wydaje mi sie ze bez tej wełny para również bedzie szła przez pustak. Pytanko. Czy dodając wełnę nie pogorsze stanu i nie spowoduje zawilgocenia pustaka (czy ta wilgoć nie zostanie tam na dobre w pustaku), czy może zdoła przejść przez wełnę na zewnątrz i odparować

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 17 gru 2009, 10:07
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nie jest prawdą, że "woda z powietrza" wykrapla się w punkcie rosy, że w ścianie może być w jednym miejscu "gdzieś na styku"...
Punk rosy to początek krzywej rosy czyli temperatura przy której powietrze zaczyna oddawać wodę. Może on wypadać w ścianie w różnych miejscach zależnie od temperatury na zewnątrz, wilgotności względnej wewnątrz. Im więcej jest izolacji termicznej tym więcej „krzywej rosy jest w ścianie”.
W warstwie ściany bezpośrednio na fundamencie ( przy ociepleniu od zewnątrz) często krzywa rosy zaczyna się już w konstrukcji ściany a nie w ociepleniu.

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 20 gru 2009, 10:51
autor: maniollo
Ok. To podsumowując te wszystkie wypowiedzi, zadam ostatnie krótkie pytanie. Te dodatkwe 5cm wełny na pustaku zaszkodzi czy nie zaszkodzi???

Re: Docieplenie ściany trójwarstwowej

: 21 gru 2009, 8:59
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Od zewnątrz nie pomoże, a może zaszkodzić ( niewiele ciepła tam dotrze, a wzrośnie zawilgocenie ściany ) Od wewnątrz z folią ogromnie pomoże! Wyschnie obecna ściana i obniży się jej temperatura a co za tym idzie i temperatura fundamentów oraz gruntu wokół nich.