Strona 1 z 1

docieplenie starego domu

: 26 cze 2009, 11:06
autor: suchy
Witam! Mieszkam w 100 letni domu grubosc muru to 50 cm z cegly z dziura wentylacyjna w srodku. duze ubytki tynku tam gdzie brak tynku slady wilgoci w pomieszczeniach wewnatrz. odpada ocieplenie wewnatrz gdyz jest to dom 5-cio rodzinny. czy jest sens ocieplac steropianem? czy tylko zbic stary tynk i rzucic nowy? jesli tak to jaki? dziekuje za pomoc!

: 26 cze 2009, 11:53
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Styropian na zewnątrz zatrzyma wilgoć, ale ciepło nie ma szans do niego dotrzeć. Radziłbym zacząć od wentylacji , obniży zawilgocenie więc i poprawi opór cieplny.
Prawidłowo to tak powinno wyglądać
Obrazek

: 26 cze 2009, 12:22
autor: suchy
Czyli steropian odpada. rozwiazanie jakie pan proponuje czyli ocieplenie od srodka tez odpada gdyz wiekszosc mieszkan jest po remoncie. moze wiec tylko zbic stary tynk do cegly i rzucic nowy? tylko jaki?

: 26 cze 2009, 13:32
autor: GipsKarton
Stały problem ... wilgoć.
Zapewnić wentylację.
Grubość i typ muru nie zmusza do wykonania ocieplenia.
Wywietrzyć usunąć ogniska osiadłej wilgoci.
Tynk ... gipsowy.
I znów śpiewka od nowa zapewnić pomieszczeniom wentylację stałą nie tylko na czas prowadzonego remontu.

: 26 cze 2009, 15:45
autor: suchy
do GipsKarton:chodzi o tynk na zewnatrz budynku! to chyba gipsowo-wapienny? czy cementowo wapienny? jesli masz inny pomysl to bardzo prosze!

: 30 cze 2009, 8:45
autor: lexus
najlepszym rozwiazaniem tynk perlitowy.

: 03 lip 2009, 7:19
autor: HenoK
suchy pisze:do GipsKarton:chodzi o tynk na zewnatrz budynku! to chyba gipsowo-wapienny? czy cementowo wapienny? jesli masz inny pomysl to bardzo prosze!
Na pewno nie gipsowo-wapienny. No chyba, że przeznaczony do wykonywania na zewnątrz. Mimo wszystko proponowałbym wykonać ekspertyzę budynku przez projektanta z uprawnieniami. Być może jest inne rozwiązanie, ale na podstawie takiego opisu trudno coś wywnioskować.

: 04 lip 2009, 7:59
autor: lexus
oczywiście ze nie perlitowy gipsowo wapienny bo ten nadaje się jedynie do wnetrz, tylko perlitowy cementowo wapienny.Nazywa się on chyba Termix LTP.Powinien on rozwiazać wszystkie istniejące dylematy.Zresztą stosuje się go w konserwacji zabytków chyba nie przez przypadek.

: 14 lip 2009, 12:14
autor: bugier
A może jednak warto zastanowić się nad ociepleniem w oparciu o oddychające bloczki Multipor. Wiadomo, że nie ma rozwiązań idealnych, ale to chyba lepsze od wspomnianego styropianu, zwłaszcza, że Multipor poleca się w renowacji kamienic czy obiektów zabytkowych... Najważniejsze jednak, że takie ocieplenie łatwo wykonać samemu. na youtubie znaleźć można też filmik instruktażowy
http://www.youtube.com/watch?v=GzCh62MxFcY&translated=1

: 14 lip 2009, 12:32
autor: HenoK
bugier pisze:A może jednak warto zastanowić się nad ociepleniem w oparciu o oddychające bloczki Multipor. Wiadomo, że nie ma rozwiązań idealnych, ale to chyba lepsze od wspomnianego styropianu, zwłaszcza, że Multipor poleca się w renowacji kamienic czy obiektów zabytkowych... Najważniejsze jednak, że takie ocieplenie łatwo wykonać samemu.

Jeżeli ściana w starej kamienicy ma niedostateczną izolacyjność i zostanie przykryta porowatą izolacją (Multipor), to co stanie się z wilgocią ? W którym miejscu przegrody pojawi się punkt rosy ?
No chyba, że na warstwie z Multiporu zostanie wykonana paroszczelna bariera. Tylko po co w takim razie to "oddychanie" bloczków ?
No i jeszcze jeden aspekt Multiporu - cena niedawno jeszcze za bloczki 5cm grubości było to 65zł. Czy coś się pod tym względem zmieniło ?