Strona 1 z 2

Ocieplenie domu z lat 70-ych

: 01 lut 2009, 11:25
autor: clematis
Witam!

Zamierzam w tym roku ocieplić dom i wymienić dach.
Dom został zbudowany pod koniec lat siedemdziesiątych. Mój wykonawca zapewnia mnie że 5-6 cm styropianu w zupełności wystarczy do tych ścian.
Ściany mam dwuwarstwowe, od wewnątrz pustak (gazobeton) 24 cm, od zewnątrz cegła wypalana 12 cm przykryta tynkiem wapiennym. Pomiędzy cegłą a pustakiem szczelina 1-2 cm. Czy styropian 6 cm położony od zewnątrz wystarczy, czy jest to sensowne rozwiązanie?
I jeszcze jedno pytanie. Przy wymianie dachu zamierzam wyrzucić położoną na strychu supremę i zastąpić ją wełną mineralną. Czy konieczne jest użycie specjalnych folii paroprzepuszczalnych skoro nad stropem znajduje się nieogrzewany strych? Jaką grubość wełny zastosować?

: 02 lut 2009, 17:15
autor: szubertart
Przy docieplaniu budynku stosuje się raczej minimum 8 cm. Jeszcze jedno styropian polecałbym zastąpić wełną różnica w cenie nie jest aż tak duża. Tym bardziej jeśli zamierza Pan ten dom użytkować przez długi czas warto zastosować wełnę:)

: 03 lut 2009, 16:28
autor: fpz
Tylko, że położenie ocieplenia opartym na wełnie nie jest tak proste jak na styropianie.
Według moich wyliczeń 10 -12 cm.

: 04 lut 2009, 8:36
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Ocieplenie domu to nie to samo co przyklejenie styropianu do ścian. Izolacja termiczna to "termos" . Wszelkie prace związane z termomodernizacją należy zaczynać od wentylacji. Inaczej dom przestaje być "zdrowy" a poprzyklejane płyty styropianu czy wełny, z roku na rok, coraz bardziej mokre.

: 05 lut 2009, 16:16
autor: fpz
No niestety, granice oszczędności zaczynają się tam gdzie zaczyna się potrzebne powietrze na wentylację.
TB zaraz będzie prawił o niższości ocieplania na zewnątrz, od ocieplania wewnątrz.
Proponuję abyś zaczął wątek ocieplanie od zewnątrz czy od wewnątrz. Ten post nie jest na polemiki w tym rodzaju.

: 05 lut 2009, 17:05
autor: mpm
fpz - termorenowację można też przeprowadzic od środka, izolując kazde pomieszczenie osobno, nie mam tutaj jednoznacznej recepty - czy na zewnątrz czy od środka, warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej krotnosci wymiany powietrza w pomieszczeniu - poprzez wietrzenie lub wymuszoną wentylację

: 05 lut 2009, 18:24
autor: szubertart
ocieplanie ścian od środka ma jeden minus... mianowicie gdy w pomieszczeniu przez chwilę nie ma żadnego źródła ciepła to robi się momentalnie zimno gdy mamy np. zwykłą ścianę to ona w takim przypadku oddaje ciepło. ocieplanie od wewnątrz stosuje się w pomieszczeniach używanych przez pewien czas np. jakieś sklepy czy magazyny. 8)

: 05 lut 2009, 20:26
autor: mpm
tylko żeby taka ściane ogrzać potrzebna jest znaczna ilosc energii, a przy ociepleniu od środka niewielka ilosc na podtrzymanie ciepłoty.............

: 05 lut 2009, 20:29
autor: szubertart
to wszystko zależy od sposobu ogrzewania czy grzejemy całą dobę czy tylko przez jej część...

: 06 lut 2009, 9:09
autor: Tomasz_Brzeczkowski
szubertart pisze:ocieplanie ścian od środka ma jeden minus... mianowicie gdy w pomieszczeniu przez chwilę nie ma żadnego źródła ciepła to robi się momentalnie zimno gdy mamy np. zwykłą ścianę to ona w takim przypadku oddaje ciepło. ocieplanie od wewnątrz stosuje się w pomieszczeniach używanych przez pewien czas np. jakieś sklepy czy magazyny. 8)




Ma Szanowny Pan jakieś doświadczenia w tym temacie?. Bo ja zupełnie odwrotne. 4 cm wylewki z mebelkami dłużej trzyma ciepło w "termosie" niż chłodniejsza ściana odprowadzająca ciepło do gruntu.

: 06 lut 2009, 16:40
autor: szubertart
Najlepiej z domu zrobić konserwę... te 4 cm ani nie pomogą ani nie zaszkodzą... a przecież to wszystko kosztuje... po co pakować tą wełnę a na nią płyty G-K skoro wiemy że połowa fachowców w Polsce wykona to w sposób niewłaściwy...

: 06 lut 2009, 17:21
autor: mpm
wgryź sie w technologię i zrób sam lepiej ci sie to opłaci, niż zatrudnianie pseudofachowców

: 06 lut 2009, 17:22
autor: mpm
Panie Brzęczkowski a jak Pan zaizolował swój dom lub mieszkanie ?

: 06 lut 2009, 21:09
autor: szubertart
ale nie każdy ma predyspozycje do "wgryzania" trzeba mieć do tego cierpliwość i pewne zdolności...

: 07 lut 2009, 10:37
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Stare budownictwo (piece kaflowe z grzałkami) terma i kuchnia gazowa (89')
Wyrzuciłem gaz, i grzałki z pieców. Obniżyłem 10 cm sufit dając stelaż wełnę i folie grzewcze ESWA. ściany - 2 cm prasowanej wełny szklanej (wtedy Gullfibera - teraz Isover)folia o deska podłogowa. W łazience grzejnik - suszarka z nadmuchem gorącego powietrza w dół .
Obrazek
Wentylacja - rekuperatorek (dalej ten sam własnej produkcji - innych wtedy nie było)
Woda- termy Atlantic- 15l łazienka i 10l kuchnia – baterie (od 2002 ) Oras Elektra.