Strona 1 z 2

Czym ocieplić ściane od wewnątrz?

: 14 sty 2007, 11:10
autor: wylly
Witam.

Mam problem polegający na ociepleniu ściany w mieszkaniu od wewnątrz.
Problem polega na tym że ściana ta jest troszke zawilgocona, jakich najlepiej użyć materiałów do tego celu.
Z góry dziękuję za fachową odpowiedz.

: 15 sty 2007, 9:04
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Jeżeli wilgoć pojawia się zimą, to jest to woda z powietrza wewnętrznego. Byściana była sucha należy hydroizolacją odciąć ją od źródła. Stelaż wełna folia tynk.

: 15 sty 2007, 21:14
autor: wylly
witam.

Czy można zamiast tynku dać płyte gipsową.

: 16 sty 2007, 8:00
autor: marcinradom
nie ociepla się ścian od ich ciepłej strony.
pozdrawiam

: 16 sty 2007, 9:52
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Pewnie że ociepla się od zewnątrz. To działanie częściowe i mało skuteczne, oraz grozi zawilgoceniem. natomiast gdyby ktoś miał ogrzewanie z automatyką i chciał skutecznie zatrzymać ciepło, to tylko od środka wełna z hydroizolacją.

: 16 sty 2007, 10:57
autor: wylly
WITAM.

Ściany tej nie moge ocieplić od zewnątrz, jest to stare budownictwo i właścicielem budynku jest administracja lecz im nie śpieszno do remontu.
Mam w mieszkaniu centralne ogrzewanie i ściana którą chce ocieplić jest jak już wcześniej mówiłem troche zawilgocona. Poza tym ściana ta od zewnątrz nie styka się z niczym ani z niczym nie sąsiaduje. Różni ludzie juz mi doradzali i jedni mówili że mam dać styropian a jedni że mam dać wate.
Więc podsumowując chce ocieplić tą scianę ale w gre wchodzi tylko ocieplenie jej od wewnątrz i nie wiem zabardzo czego najlepiej użyć. Dostałem odpowiedź że najlepiej dać stelaż, wełna, folia, tynk, tylko czy zamiast tynku moge dać płyte gipsową.

: 16 sty 2007, 11:27
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Oczywiście, k/g to też tynk tylko suchy.

: 20 lis 2007, 9:57
autor: Rudy
Nie ociepla się od wewnątrz, to błąd wykonawczy. Chyba że masz wentylację nawiewno wywiewną mechaniczną, ale wówczas też się tego nie zaleca
1. zmniejszasz wielkość pomieszczenia
2. pod izolacją może pojawić się pleśń, bo będzie to najzimniejsza powierzchnia
3. na ścianach nie powiesisz nic, bo uszkodzisz izolację
4. musisz mieć cały czas włączoną wentylację

Naet w domach pasywnych stosuje się izolacje od zewnątrz, ewentualnie dozbraja jeszcze od środka, a tam przecież rozwiązaniem standardowym jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Po co robić sobie kłopot i jeszcze o kilka czy kilkanaście m2 zmniejszac sobie powierzchnię?

: 20 lis 2007, 11:30
autor: pinlub
Może czymœ takim:
link usunięto

wełna mineralną ?

: 21 lis 2007, 8:22
autor: początkujący
Witaj Wylly

Musisz pamiętać, że nowoczesne materiały i technologie charakteryzują się ściśle określonymi wymogami dotyczącymi aplikacji i stosowania oraz są podporządkowane prawom fizyki. Stare mury, chociaż czasami bardzo grube, absolutnie nie spełniają obecnych wymogów termoizolacyjności. Ogrzewanie pomieszczeń dostarcza dużej ilości ciepła, ogrzane powietrze w zetknięciu z zimnymi ścianami skrapla się na ich powierzchni. Pierwszym odruchem jest chęć docieplenia ścian. Skoro są zimne i skrapla się na nich para wodna to trzeba je zaizolować, aby nie zachodził efekt skraplania. Ale docieplenie od zewnątrz z różnych przyczyn moze być problematyczne lub niemożliwe.

Zaczynają się więc kombinacje, może tak od wewnątrz. Styropianem czy wełną? Tego typu próby bez wykonania szczegółowych analiz cieplno-wilgotnościowych jedynie pogorszą sytuację. Co z tego, że osiągniesz niski współczynnik U, skoro nie określisz strefy kondensacji pary wodnej. Jeżeli będzie ona w murze to w której jego części i o jakiej szerokości? Gdzie będzie odprowadzania skroplona tam wilgoć. Czy aby nie do wnętrza budynku, pogarszając jeszcze warunki cieplno-wilgotnościowe. Przecież chcesz uzyskać coś zupełnie przeciwnego.

Numeryczne obliczenia w takich wypadkach należało by wykonać także dla stanu niestacjonarnego (zmienne warunki temperaturowe i wilgotnościowe, uwzględnienie opadów, promieniowania słonecznego itp.).

W konsekwencji, gdy takich obliczeń nie przeprowadzisz, może się okazać, że obliczony wsp. U ma wartość czysto teoretyczną, a Ty przez swoje działania dostarczysz do wnętrza budynku potężną dawkę wilgoci.

Pozdrawiam :)

: 21 lis 2007, 9:05
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Współczesne normy emisji ciepła, wymogi zdrowia i komfortu wykluczają >>>Tego typu próby bez wykonania szczegółowych analiz cieplno-wilgotnościowych jedynie pogorszą sytuację. <<< z prostego powodu. Nie ma opcji wody w przegrodzie termicznej. Już 4% zawilgocenia to 50% izolacyjności. Nie mogą się z tym pogodzić stosyjący pseudoizolację. Normy emisji CO2 i ciepła, które i w Polsce będą wymuszane to 70kWh/m2 rocznie.
Tego się nie uzyska ocieplając dom z zewnątrz!!! Dla wyobrażenia sobie co to znaczy:
Dom 150 m2 ogrzewany gazem (brak kominka) jeżeli roczne (12 miesięcy ) rachunki za prąd i gaz wynoszę 4000zł to do zużywa 150 kWh/m2 rocznie czyli ponad 2 razy więcej !!!!

: 21 lis 2007, 12:09
autor: początkujący
Panie Brzęczkowski

na innym forum zadałem Panu pytanie, czy 4% wilgotności przegrody to dużo czy mało. Do tej pory nie odpowiedziała Pan na nie. Czy to naprawdę takie trudne? Dla fachowca z pewnościa nie.
Z uporem zdartej płyty gramofonowej powtarza Pan swoje dyrdymały i to nie na temat, gdyż pytanie było konkretne, a Pana wypowiedzi to jedynie bezsensowny bełkot.

Niech Pan będzie konsekwentny i niech Pan odpowie na to przeciez łatwiutkie :lol: pytanie.

: 21 lis 2007, 12:25
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Pytanie łatwiutkie, ale odpowiedź... . Przykładowo 6% betonie pozwala już kłaść parkiet, do 10%w BK nic nie widać i nie wyczuwa się organoleptycznie.
Styropian "Organica" - chłonność wody po 24h do 1.8%.
Dodam jeszcze, że zawilgocenie ściany z materiałów przepuszczających powietrze bk, y... po... jest tym wyższa im grubsze jest ocieplenia na zewnątrz.

: 21 lis 2007, 12:31
autor: początkujący
Niech Pan odpowie na pytanie, czy te 4% do dużo czy mało.
Jaką wobec tego wilgotność powinna mieć sucha ściana np, z cegieł czy pustaków?

: 21 lis 2007, 12:51
autor: Tomasz_Brzeczkowski
ściany izolowane od środka mają poniżej 1%.
Opieram się na badaniach dr inż. Wojciecha Nawrota (Autorski Park Technologiczny)
do1% zawilgocenia 100% izolacyjności
4% zawilgocenia 50% izolacyjności
10% zawilgocenia 23 % izolacyjności
Moje badania po zimie przyrządem firmy GANN ścian ocieplanych od zewnątrz - od 5 do 12%.