Strona 1 z 2

Izolacja tarasu pod trawnikiem

: 23 lip 2008, 9:58
autor: DC
Witam.
Jak wykonać izolację tarasu na którym jest trawnik, a pod nim pomieszczenia? Taras ma jakieś 150m2 powierzchni. Warstwa ziemi wynosi 10cm. Kiedyś cała powierzchnia była zaizolowana jakimś lepikiem (niewiem dokładnie co to było). Pod spodem znajdują się pomieszczenia gospodarcze ogrzewane... na całej powierzchni nie ma szczelin dylatacyjnych- pęknięć też nie widać.

Zastanawiałem się nad użyciem któregoś z niżej wymienionych środków:
Sopro DSF 523
Ceresit CR 166
Schomburg AQUAFIN-2K lub COMBIFLEX-C2

po dokładnym zdjęciu trawnika i oczyszczeniu powierzchni chcę całość (wraz ze ścieżkami) posmarować którymś z produktów, na to wysypać gruby żwir, później ziemię i posiać nowy trawnik.
Czy moje rozwiązanie będzie coś warte?

Kolejnym pytaniem jest sposób izolacji tarasu (ok50m2) nad pomieszczeniem mieszkalnym. Taras jest wkomponowany między dwa budynki (szczelin równiez brak). Cała płyta jest wylana bez spadku i dlatego woda opadowa nigdzie nie spływa. W tym wypadku chciałbym (w tym roku) całość posmarować jakąś folią w płynie (?) a na wiosnę zrobić nową wylewkę z zachowaniem spadku, później posmarować ją którymś z w/w produktów a na wierzch położyć płytki...
Tylko właśnie który produkt wybrać...

PS. jeśli ktoś by chciał zobaczyć jak to wygląda to mogę umieścić zdjęcia...

Pozdrawiam

: 23 lip 2008, 11:04
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Są specjalne membrany zatrzymujące część wody opadowej czy z podlewania a nadmiar jest odprowadzony.


isola.no/content/download/608/4434/version/2/file/Platon_DE25.pdf
isola.no/produkter/flate_tak/platon_de25

lub jak trawniki na dachach...
isola.no/produkter/skraatak/platon_xtra_torvtak

: 23 lip 2008, 11:56
autor: DC
właśnie wolałbym uniknąć stosowania membran...

: 23 lip 2008, 12:34
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Dlaczego?

: 23 lip 2008, 12:57
autor: DC
z tego powodu że znajduje się tam kilka elementów konstrukcyjnych (zaczepy) wystających ponad trawnik, poziome wypustki betonowe (niewiem w jakim celu były zrobione) oraz ścieżka (związana z podłożem). Chciałbym całe to ustrojstwo posmarować od razu aby zachować ciągłość izolacji (wraz ze "ścieżką") na którą też bym położył płytki. Wiem że trochę ciężko to sobie wyobrazić, ale dziś nie jestem w stanie wkleić zdjęć...

: 23 lip 2008, 13:32
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Ależ właśnie isola ma do membran wszystkie detale pozwalające te problemy rozwiązać, znacznie pewniej niż smarowanie. Związki organiczne są nieporównywalnie lepsze na dachu (ultrafiolet) niż membrany, ale w tym przypadku mamy do czynienia mimo wszystko z gruntem, a tam folie biją na głowę "smarowidła" . Bakterie "opędzlują" abizole itp w dwa trzy lata. A jeszcze tam będą spore drgania i naprężenia, więc i mikropęknięcia, a woda jest silnie penetrująca.


isola.no/content/download/611/4449/version/2/file/PlatonXtra.pdf

: 23 lip 2008, 13:59
autor: DC
ale tak czy siak w miejscach w których jest ta ścieżka będę musiał czymś smarować... to samo tyczy się tarasu który jest opisany w 2-giej części mojego pytania...

A tak odnośnie tej membrany Isoli to przy 2% spadku woda będzie po niej spływać? nie będzie się cofać w miejscach zakładów? A co zrobić w miejscach wystających elementów oraz na łączeniach ściezka-trawnik?

: 23 lip 2008, 14:27
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Membrany wkłada się jedna w drugą na margines, są specjalne narożniki, kątowniki , i jest taki centymetrowej średnicy "glut" silikonu z grafitem nieamowicie trwału i świetnie uszczelniający. A zaletą jest, że przy małym czy większym spadku część wodu zostanie w dołkach, idealnie równomiernie na całej płaszczyźnie. W przypadku gładkiego podłoża o minimalnym nawet spadku jak sobie kolega wyobraża np. polewanie?

: 23 lip 2008, 15:51
autor: DC
Podlewanie... :D tak jak teraz... 10cm warstwa ziemi naprawdę długo utrzymuje wilgoć... trawnik jest zielony nawet kiedy są kilkudniowe upały :)

A odnośnie tej membrany... szukam i szukam i produktów Isoli nie mogę znaleźć. Czy folia fundamentowa (kubełkowa) nadaje się do tego?

Chociaż przy moim pytaniu odnośnie produktów nadal pozostanę :)
Proszę specjalistów o wypowiedź w tej sprawie.

Pozdrawiam

: 29 lip 2008, 10:42
autor: Rudy
Żądna isola ani folia. Co do twojego pomysłu: Nie możesz na izolację wysypać żwiru, bo pod obciążeniem kamyki ci ta izolację podziurawią i tyle. Fola w płynie jak najbardziej będzie odpowiedznia, na to daj jakieś płyty z bardzo twardego styropianu lub xps dla ocieplenia, na to geowłokninę, ktora odfiltruje muł z gleby, której dasz na sam wierzch.
Jak nie potrzebujesz ocieplenia, to an folię w płynie możesz ułożyc właśnie taka folię kubełkową i dopiero na to troche żwiru, geowłóknina i ziemia pod trawkę. Folia kubełkowa nie spełni tu roli izolacji od wody a ochroni izolacje właściwą przed uszkodzeniami. Taka zreszta jest zasadnicza rola folii kubełkowych. No i wilgoć zatrzyma w rowkach - rzadziej trzeba będzie trawnik podlewać.

: 01 sie 2008, 15:17
autor: DC
a co jeśli dałbym membranę EPDM?

PS. a co z moim pytaniem odnośnie produktów? Co zrobić z tarasem nad pomieszczeniami mieszkalnymi?
przykładowo:
1. folia w płynie na stare podłoże
2. wylewka (aby zrobić spadek)
3. sopro/ceresit (czy właśnie który z nich?)
4. płytki granitowe 30x30cm

zda to egzamin?

: 04 sie 2008, 15:58
autor: fruzin
DC musisz sporo poczytać nt. tarasów i tzw. dachów zielonych. Najprostszym sposobem będzie zakup książki Macieja Rokiela "Hydroizolacje w budownictwie". Koszt rzędu 70zł a wiedzy za 200 000 zł (to potencjalne oszczędności w przypadku błędów) :wink:

: 06 sie 2008, 15:43
autor: DC
dziękuję za książkę, ale problem polega na tym że ja to muszę zrobić na "wczoraj" :\ żebym miał czas to chętnie bym przeczytał tą książkę (i przeczytam!)...

: 07 sie 2008, 14:11
autor: fruzin
To poszukaj np. na stronie Deitermanna w dziale dachy zielone lub odwrócone.

: 20 sie 2008, 12:07
autor: mateusz
Jest cała gama produktów do tego rodzaju uszczelnień.
Załączam linki do kolejnych:
cetco.pl/_bypase/mcefiles_file.php?id=27&save=0
cetco.pl/index.php?k_d=412&

Pozdrawiam