Strona 1 z 3

Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 08 paź 2011, 8:55
autor: groser
Witam wszystkich!
Jestem nowym uczestnikiem tego forum.
Mam mały problem z doborem technologii jak i doborem materiałów i grubości izolacji.

- Dach jest pokryty blachodachówką, jest ołacony i "zamembranowany".
- Dach nie jest deskowany,
- Wysokość krokiew wynosi 16 cm - 16,5 cm.
- Chcę zastosować płyty OSB, by:
1. wzmocnić (usztywnić) więźbę,
2. pominąć zastosowanie stelaży (czyli kręcic płyty K-G bezpośrednio do OSB),
3. jest to również dodatkowa izolacja.

Ponadto ścianka kolankowa jest mocno podniesiona, co spowodowało podniesienie jętek w więźbie, więc muszę znacznie opuścić sufit.
Nie wiem, cz wełnę dawać między jętki, czy kłaść ją na opuszczony sufit?

Nie wiem jak powinienem ocieplić swój dach, jak dokładnie i co dokładnie zrobić najpierw.
Chciałbym mieć co najmniej 20 cm izolacji, krokwy mają ok. 16 cm. Zdałoby się jakoś to poprzedłużać, ale jak to zrobić, żeby dało się poprzykręcać płyty OSB na "sztywno" do więźby?

Proszę o jakieś mądre podpowiedzi.

Pozdrawiam, Groser.

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 19 lis 2011, 9:36
autor: M. Michalewicz
Witam,

aby dobrze ocieplić poddasze, proponuję użyć technologi natrysku pianki poliuretanowej,

wysokość krokwi u Pana to 16 - 16,5 cm,

dobrym wyjściem byłoby natryśnięcie pianki grubości 17-18 cm,

aby unikąć mostków termicznych,

10 cm grubości pianki daje U = 0,299 W/ (m*K),

można najpierw zrobić stelarz pod płyty GK, , następnie trysnąć piankę, przykręcić płyty,

zaszpachlować łączenia i wkręty, pomalować i gotowe, poddasze ładnie

wyglądające i porządnie docieplone.

Nie wiem tylko jak poprawić sztywność konstrukcji,

teoretycznie jak dobrze i przemyślanie zrobi się stelarz pod GK

to teoretycznie powinien on wzmocnić konstrukcję, ale nie jestem pewien,

pozdrawiam,
M. Michalewicz

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 19 lis 2011, 11:11
autor: Robert79
Ocieplenie poddasza welna

Prawidłowo ocieplone poddasze

Obrazek

Układy termoizolacji:

Obrazek

Moja sugestia:

Zapros do wykonania uslugi kogos kto zajmuje sie tym profesjonalnie

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 24 lis 2011, 20:13
autor: Grupa Grebud
Witaj

Myślę że pianka to najlepsze rozwiązanie. Nie tracisz miejsca na szczelinę wentylacyjną i ma lepsze właściwości izolacyjne od wełny, poza tym brak mostków termicznych. Dodatkowo możesz zastosować izolację refleksyjną (szukaj w google).
Nie musisz wzmacniać konstrukcji i bawić się w płyty gipsowe z nadzieją że nie pękną na łączeniach i przy ścianie. Wystarczy że założysz sufit napinany, który wytrzyma wszelkie ruchy więźby a waży kilka kilogramów (dla całego domu pewnie około 30-50kg). Są sufity które możesz malować oraz takie które mają już swój kolor. Struktury matowe, satynowe, lustrzane, metaliczne, płócienne i inne. No i gwarancja do 12 lat dawana przez montera.

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 25 lis 2011, 14:39
autor: Tomek W.
Ocieplenie najlepiej układać na suficie aby zmniejszyć kubaturę pomieszczeń ogrzewanych. Ciepłe powietrze zatrzymujemy już przy suficie.

Proponuje izolację grubości 30cm, w pierwszej warstwie pomiędzy krokwiami 15cm wełny MEGAROCK a następnie w poprzek 15cm warstwa wełny w płytach ROCKMIN. Zamiast wieszaków można zamocować deski do krokwi, wzdłuż lub w poprzek na sztorc za pomocą kątowników. Przy deskach szerokości 15cm zdecydowanie bardziej usztywnią one całą konstrukcję (przy poprzecznym mocowaniu do krokwi) niż płyta OSB oraz łatwiej będzie zamontować wełnę w drugiej warstwie.
Izolacyjność cieplna płyty OSB jest ponad 3-ktotnie gorsza niż wełny mineralnej, czyli płyta OSB gr.20mm jest równoważna termicznie wełnie grubości 6mm.

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 19 gru 2011, 22:30
autor: seba786
Witam
Pianka poliuretanowa jest zarówno materiałem termoizolacyjnym, jak również stanowi izolację akustyczną. Nanosi się ją metodą bezpośredniego natrysku na dowolne powierzchnie (blacha, dachówka, deskowanie, płyty drewnopochodne, styropian, papa, stal).

Cena 8,50 zł dotyczy natrysku pianki zamknięto komórkowej,z komponentów o dobrej jakości,(co jest bardzo istotne), o grubości 1 cm, na 1 metr kwadratowy.
W tej cenie, otrzymujecie Państwo bezpłatną usługę -
Badania Termowizyjne wraz z raportem, zdjęciami.
Porównaj i wybierz,to co wychodzi taniej,z perspektywy czasu,kalkulując rachunki za ogrzewanie.

10 cm piany poliuretanowej = 18 cm wełny mineralnej
Natryśnięta pianka natychmiast pęcznieje i utwardza się ściśle przylegając do podłoża i wchodząc we wszystkie szczeliny, przy tym nie ulega zjawisku osuwania się/filcowania. Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji szkieletowej i stanowi wygłuszenie.
Pianka PUR ma dużą ilość zamkniętych komórek, co oznacza, że nie nasiąka wodą, stanowi świetną izolację cieplną.
Kolejną zaletą jest to, że nie ma potrzeby stosowania folii izolacyjnych, gdyż nie występuje tu zjawisko wkraplania się wody - termo- i hydroizolacja następuje podczas jednego procesu aplikacji. Dzięki tej technologii uzyskuje się wymagany współczynnik izolacji cieplnej (k) przy minimalnej grubości warstwy izolacyjnej, co oznacza oszczędność przestrzeni, a niewielka grubość warstwy izolacyjnej daje znaczną oszczędność przestrzeni i ilości materiałów, co obniża koszty budowy.
Aby uzyskać indywidualną wycenę usługi,proszę dzwonić pod numer:

- 511 037 190
- 607 119 247
Piankę nakłada się warstwowo pomiędzy elementami konstrukcji szkieletowej, aby wszystkie elementy zostały uszczelnione - dotyczy to szczególnie połączeń (ścian) murłaty z konstrukcją dachu i wszelkich załamań dachowych.

Współczynnik przewodnictwa cieplnego pianki PUR wynosi 0,020-0,023 W/(mK), zaś wełny mineralnej - 0,034-0,040 W/(mK). Przykładowo warstwa grubości 5 cm pianki PUR odpowiada 9 cm wełny mineralnej (pianka o gęstości 35 kg/m).

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 30 gru 2012, 20:58
autor: Stock
Wszystko pięknie z tą pianą zamknięto-komórkową (są certyfikaty i dane techniczne) ale konia z rzędem temu, kto poda parametry pianek otwarto-komórkowych, a najlepiej bezpośrednie porównanie do wełny skalnej.
Firmy, które oferują nakładanie pianki wyraźnie "ściemniają" w przypadku otwarto-komórkowych, manipujają parametrami technicznymi itd. Podobno są też certyfikaty, tylko przypadkiem wystawione przez nikomu nie znane instytucje i w jakimś dziwacznym języku (ni to szwedzkim, ni to fińskim). Daremnie szukać w nich potwierdzenia podstawowych parametrów...
Może ktoś z Was dysponuje sensownymi danymi dla pianek otwarto-komórkowych ?

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 05 sty 2013, 10:11
autor: Nered71
Witam
Z tą pianką otwarto komórkową to kolego pojechałeś po tych współczynnikach Lambda.
Nie twierdzę że materiał jest kiepski bo jest lepszy od najlepszych izolacji z wełny mineralnej, ale pisanie że prze nią nie przenika para jest nie prawdą.
Po pierwsze nie można podać współczynnika izolacji przegrody jeśli nie zostanie zastosowana paroizolacja i to samo jest z lambdą.
Pianka natryskowa nie jest materiałem stabilnym pod względem gęstości dlatego jeśli już się uweźmiemy to podając współczynnik przenikalności musimy użyć słowa około 0,027.
Najlepsze parametry obecnie znanego mi materiału poliuretanowego to 0,023 przy zastosowaniu obustronnie ekranu aluminiowego. Liderem europejskim w produkcji takich płyt jest firma Linzmeier
a linia produktów nazywa się linitherm.
Są jeszcze na rynku mniejsi producenci z trochę mniej dopracowanym produktem ale o podobnych parametrach.
Do takiego dachu jak ma kolega można zastosować jeszcze dwa sposoby:
Jeden to płyty Linitherm Pal między krokwie a pod krokwie płyty poliuretanowe połączone z GK - o nazwie PAL GK.
Można dać natryskiem piankę pomiędzy krokwie i zamknąć ją od spodu też płytami PAL GK.
Te dwa rozwiązania są najlepsze jeśli pokrycie mamy już zrobione.
Można też dać wełnę między krokwie tylko o dobrych parametrach czyli minimum 0,034 i od spodu PAL GK.
Są także dostępne płyty bez GK lecz z listwami drewnianymi i nazywa się to Linitherm PAL 2L - gipsy można dołożyć we własnym zakresie.
Rozwiązań dobrych jest jeszcze więcej- jedynymi warunkami jest wykonanie precyzyjnie paroizolacji od wewnątrz, wiatroszczelności od zewnątrz i zastosowanie izolacji takiej jakości aby współczynnik U przegrody był jak najniższy.
Mile widziany od U= 0,17 do nawet 0,10 to już pasywny.
Pozdrawiam

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 29 sty 2013, 12:31
autor: TomaszJ
Mając ograniczoną przestrzeń, bez zbędnych dywagacji o wyższości jednego materiału nad drugim, pozostaje pianka poliuretanowa, gdyż dla osiągnięcia tego samego poziomu izolacji jest cieńsza od wełny. Poza tym trzyma się podłoża, wchodzi w szczeliny. Rodzaj piany to już sprawa indywidualna do uzgodnienia, jakie wymagania ma inwestor.

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 07 mar 2013, 14:20
autor: Gordon
Poddasze najlepiej ocieplić za pomocą miękkiej pianki otwarto komórkowej, tylko trzeba mieć do tego specjalny sprzęt, żeby to zrobić dobrze. Sam bym się w to nie pchał, bo się aż tak na tym nie znam. Dlatego do ocieplenia swojego poddasza wynająłem firmę Magda z Suwałk, żeby mi to wszystko ładnie wykonała. Posiadają oni bardzo dobry sprzęt oraz specjalnie przygotowaną recepturę firmy Icynene, co pozwala im na wykonywanie natrysku w przedziale temperaturowym od -25 stopni C, aż do 50. Wszystko zostało zrobione poprawnie i solidne zrobione.

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 12 mar 2013, 19:57
autor: aseba
No dobra panowie,gość ma tradycyjny dach na ruszcie z membraną (bleee) ale to nie ważne! Tylko jak wy chcecie tą piankę 'położyć'? ..na membranę? A przypadkiem nie wypchnie jej? A co z mostkami? Przecież gość musi poprzykręcać 'grzybki' i oklejać je taśmą.bo się ufajdolą, aby móc przykręcić profile.... 8)

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 29 mar 2013, 11:01
autor: savedoor
A czy ktoś słyszał o izolacji pianka poliuretanową ICYNENE,ma ją w ofercie firma MAGDA z Suwałk,czy warto wierzyć takim opisom http://www.ocieplaniedomu.com.pl/domy-i-poddasza-35.htm ?

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 04 kwie 2013, 11:49
autor: Spryciarz
W moim domu ocieplanie zostało oparte o piankę poliuretanową, wykonanie zawdzięczam Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu MAGDA http://www.ocieplaniedomu.com.pl bo to autoryzowany wykonawca. Zaletą jest jej paro-przepuszczalność i nie-przewiewność.
Z tego co pamiętam to działają na Podlasiu, Mazowszu, Warmii i Mazurach.

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 31 sty 2015, 1:33
autor: Enerbau
A na czym ta super metoda polega?

Re: Nie wiem jak ocieplić swoje poddasze?!?

: 07 mar 2015, 14:25
autor: kasia_117
Witam,

Ja korzystałam z usług firmy MAGDA, teraz to Cels, ocieplałam poddasze ich pianką. W 100% możesz wierzyć ich opisom. Mi polecił ich znajomy, ja teraz też polecam wszystkim. Poradzili sobie bez problemu z wieloma skosami, załamaniami, jakie mam na poddaszu. Szybko i sprawnie to zrobili, teraz mam ciepło zimą i chłodno latem, w końcu można mieszkać na poddaszu, do tej pory stał niewykorzystany ze względu na niskie temperatury w pomieszczeniu.
Działają nie tylko na Podlasiu, Mazowszu, Warmii i Mazurach, znajomi w Poznaniu też ich zatrudnili. Dojadą wszędzie.
Polecam pana Damiana Szlaużys, podszedł do tematu bardzo profesjonalnie, doradził mi, co najlepiej zrobić, kiedy itp.