Strona 1 z 2

Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 02 kwie 2017, 20:47
autor: asidlo
Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ? Co uważacie jest lepsze?

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 04 kwie 2017, 13:43
autor: patent.x
Powiem Ci, ciężko tak jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Zawsze trzeba patrzeć i porównywać konkretne modele, nie patrzeć ogólnikowo. Drzwi z litego drewna są bardzo wymagające. Lite drewno lubi się wypaczać. Drzwi z drewna sosnowego za parę stówek nie będą takiej jakości jak drzwi przykładowo Dierre z litego drewna.
Drzwi z drewna klejonego, to bardziej popularny produkt. Tu też możemy spotkać gorsze i lepsze.
Popularne i dobre są też drzwi ramiakowe z ramiakiem MDF i z ramiakiem z drewna.

Jaki masz budżet, jaki dom?

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 20 kwie 2017, 17:03
autor: mazwoj
Klejenie warstwowe może mieć dwie drogi. Albo tak masz to zrobione jak ościeżnice drewniane lub ramiaki, albo możesz mieć warstwy jak w sklejce (jedna na drugiej). Klejone warstwowo drewno ma większą wytrzymałość i mniejsza podatność na skręcanie, kurczenie się itd. Znowu drewno z pełnych paneli (jak w drzwiach ramowych) lepiej się prezentuje.
P.S. na drzwiach klejonych zazwyczaj jest dany fornir na wierzch aby to ładnie wyglądało, a na pewno nie jest on tak odporny jak lita deska.

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 04 sie 2017, 13:04
autor: PiotrSkuba
Możesz w artcore zerknąć drzwi wewnętrzne, dobre sa, wytrzymałe

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 09 sie 2017, 23:12
autor: patent.x
Drzwi są wydatkiem znacznym dla przeciętnego inwestora. Nie ważne zewnętrze, wewnętrzne. Wewnętrzne kupujesz w większych ilościach, średnio wydatek rzędu 3-6 tysięcy na mieszkanie. Lepiej jest wybrać większych producentów, których można zweryfikować, mieć przez to pewność dobrego wyboru i obsługi po sprzedażowej. Czasami zdarzą się przypadki wymagające reklamacji i kontaktu z producentem. Trzeba brać te rzeczy pod uwagę. Solidność to nie tylko jakość drzwi. To też podejście do klienta.

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 10 sie 2017, 11:57
autor: Jan_Kalita
Panowie, nie do końca zgodzę się ze wszystkim co piszecie. Przecież już od wielu lat klejonka jest tak wyklejana, że od strony widocznej i tak mamy pełny profil. Przykład:
http://malecokna.pl/media/zoom/publish/ ... 011203.jpg
To są właśnie drzwi z klejonki (panele wyklejane jesionem) meranti w kolorze "drewnianym" - lazur.
To gdzie widać łączenia, to mikrowczep (gdzieś się jeszcze spotkałem z nazwą minicykle) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... czep02.jpg
To faktycznie jest klejone wzdłużnie i do kolorów lazurowych się nie bardzo nadaje, ale do kolorów kryjących RAL - może być.

Swoją drogą to trochę mit, że klejonka lita jest lepsza od mikrowczepów. Powiem szczerze, że ostatnimi laty mniejszy jest problem z sosną niż np. z dębem. Zdarzały się partie dębu nie dość wysezonowanego (wysuszonego), który pękał itp. Na sosnę jeszcze nie przyjmowałem reklamacji, a na dąb jak najbardziej tak.

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 14 sie 2017, 9:37
autor: mazwoj
Pytanie trzeba sobie zadać co daje klejenie warstwowo (np. na mikrowczepy), a co daje drewno lite, a co daje jeszcze danie obłogowanego drewna na klejonkę (nie mylić z fornirem, który jest cieńszy).
Czy są to tylko kwestie estetyczne czy niosą ze sobą również kwestie technologiczne w produkcji. Zobacz np. ramiaki drzwi zewnętrznych czy wewnetrznych. Tam znajdziesz drewno klejone warstwowo z prostego względu - nie jest tak podatne na skręcanie i wypaczanie. Drewno lite wcale nie jest droższe od klejonki. Klejonkę trzeba pociąć, obrobić wczepy, skleić, wysuszyć klej i dopiero ciąć z tego ramiaki na solarni. Im więcej pracy, tym więcej pieniędzy to pochłania. Spójrz, np nową serię Erkado. Są to gładkie drzwi płytowe z ramiakiem DREWNIANYM, a nie z MDFem jak to miało miejsce wcześniej.
Uno Premium w tym wypadku ma być klasą "premium" wśród skrzydeł płytowych. Masz tam lepszy ramiak i możliwość dopasowania skrzydła do systemu ukrytych ościeżnic. Inny rodzaj ościeżnic wymusił niejako zastosowanie innych materiałów do produkcji skrzydła.

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 19 sie 2017, 9:46
autor: theme
I tu masz chłopie 100% racji. Widać, że trochę siedzisz w branży i znasz się na technologii.
Skrzydło z ramiakiem klejonym warstwowo zachowuje o wiele większą sztywność i jest znacznie mniej podatne na wypaczenia jak piszesz.
Ja tylko dodam jak wygląda taki ramiak w przekroju:
Obrazek
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drzwi_ene ... z%C4%99dne (polecam przeczytać)

Tu akurat są Wikędy Prestige z ładnie uchwyconym ramiakiem. Można zaobserwować, że ramiak składa się z 3 części sklejonych ze sobą. Na dole to co widać to uszczelka opadająca, która ma za zadanie doszczelnić drzwi w okolicy progowej.
Lekkie wypaczenie ramiaka na dole skrzydła i ta uszczelka miałaby ciężko opaść na próg. Dzięki temu, że ramiak jest klejony warstwowo, to nie ma takiego ryzyka.

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 19 sie 2017, 9:51
autor: Jan_Kalita
Hmm bardzo mi przypomina frezowanie pod starego Eurofelza IV68 (w sumie te nowsze też są podobne). Tylko pytanie: czemu klejonka jest poziomo? Zawsze mi się wydawało, że do obliczeń statycznych najlepsza jest klejonka pionowa?

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 21 sie 2017, 15:23
autor: mazwoj
Nie wyświetla mi się Twój obrazek. Z tego co zrozumiałem Theme, to pokazuje właśnie taką klejonkę o której piszesz, czyli klejoną w pionie czytaj wzdłużnie. To jest dół skrzydła więc ramiak będzie tak ułożony, bo to jest pozioma część skrzydła.
Wszystko też zależy od technologii i materiałów które są przymocowane do ramiaka.
Zobacz nawet drzwi wewnętrzne płytowe. Masz ramę z MDFu i na to idzie płyta HDF. Sam HDF nawet w mniej korzystnych warunkach nie da takich naprężeń aby mocno odkształcić ramiak.
Obrazek
Źródło: erkado.pl
Drzwi, które będą znosiły cięższe warunki (podobna konstrukcja z innym wypełnieniem) maja już dodane wzmocnienie ze sklejki - czyli jakby nie patrzył jest to też rodzaj klejenia warstwowego.
http://erkado.pl/?ch_drzwi=herse
KONSTRUKCJA

ramiak z płyty MDF pokryty dwiema płytami HDF
wypełnienie specjalistyczną płytą Homalight
wzmocnienie sklejką o grubości 18 mm
grubość skrzydła 46 mm
dodatkowa uszczelka w skrzydle

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 22 sie 2017, 8:35
autor: Jan_Kalita
No to akurat co wrzucił Theme to Wikęd Prestige, więc drzwi zewnętrzne i analogicznie ciut inne warunki i siły.
Ale domyślam się już czemu w tym przypadku ułożenie klejonki może być inne. Zazwyczaj stolarka okienna to rama i skrzydło wystawiona na działanie warunków zewnętrznych chroniona jedynie przez podkład + lakiery. W wypadku drzwi wejściowych np. Prestige mamy jeszcze poza obowiązkowym podkładem izolację z blachy stalowej, a jedyne miejsca potencjalnego np. przesiąkiwania wilgoci jest własnie od spodu/góry/boku - czyli w miejscu gięcia/cięcia blachy. Stąd ułożenie klejonki przeciwstawne do potencjalnego "zagrożenia".

Dobrze kombinuję, czy jestem w lesie zagubiony?

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 23 sie 2017, 14:44
autor: mazwoj
Niekoniecznie. Byłeś kiedyś na produkcji drzwi? Ramiaki klejone możesz wyobrazić sobie jako nieskończenie długą deskę, gdzie jest ona co chwilę przedłużana przez nowy kawałek drewna. Taką "wstęgę" tnie się na odpowiedni wymiar aby zrobić ramę. Stąd takie ułożenie listewek. A to co Theme pokazał w Prestigeach (deski ułożone od góry do dołu warstwami) nie ma aż takiego znaczenia czy idą one od prawej do lewej, czy z góry na dół. Ważne że idą po długości.
A co do samej produkcji drzwi - ja akurat bardziej siedzę w wewnętrznych - to masz robione to tak, że idzie płyta, na to rama, wewnątrz plaster miodu i znowu płyta. Wszystko jest smarowane wcześniej klejem. Później ściskane i tyle.
Byłem w fabrykach Erkado i Porty jak zapraszali na jakieś szkolenia i oprowadzali nas po włościach. Zdecydowanie Erkado jest bardziej zmechanizowane w swoim parku maszynowym. Porta w dużej mierze opierała się na pracy ludzi. Ja cały czas nie wyobrażam sobie tego jak to musi być rozplanowane aby miesięcznie wypluwać z fabryki po 30 tysięcy sztuk drzwi jak Erkado. Jaki to trzeba mieć dopracowany system i wszystko obcykane że hej.

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 25 sie 2017, 6:41
autor: Jan_Kalita
Niekoniecznie o to mi chodziło, ale w sumie prawdę mówisz - no może bym się przyczepił do tego sformułowania "nieskończona długa deska", bo już od wielu lat produkcja opiera się na docinaniu i czopowaniu gotowej klejonki o odpowiedniej długości dostarczanej przez producenta. Chyba, że ktoś się uprze i chce sam produkować swoją klejonkę - to faktycznie taśma produkcyjna w/w będzie wyglądała jak nieskończona decha docinana tylko w celu przygotowania drewna pod ramiak.

Mi jednak chodziło konkretnie o ułożenie klejonki - jakby nie patrzeć od lat przecież okna, drzwi, balkony miały ułożenie warstw pionowe i w sumie korzystając z metody naukowej poznawania świata - chciałem zapytać się dlaczego.

Pierwszy lepszy przekrój okna jaki znalazłem - http://oknawegiel.pl/wp-content/uploads ... ine-88.jpg

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 27 sie 2017, 12:29
autor: mazwoj
Teraz już wiem co masz na myśli. Co do nieskończenie długiej deski to tak tylko dla wyobrażenia sobie co i jak. Masz rację - mało która firma robi sama klejonkę, bo nie da się wszystkiego samemu produkować i składać z tego drzwi.
Co do ułożenie desek wydaje mi się, że nie ma to chyba kluczowego znaczenia. Może jakieś znaczenie tego jest ale może nie jest ono aż tak istotne. Na tym zdjęciu które podałeś jest tak skonstruowana rama, że danie desek w poziomie niekoniecznie by wzmocniło konstrukcję ramy. Wychodziłyby jakieś ścinki małe, które łatwo ulegałyby odspojeniu.

Ostatnio mój znajomy zwrócił mi uwagę na to co dzieje się w drzwiach wewnętrznych (wewnątrzklatkowych).

http://erkado.pl/wp-content/uploads/201 ... 017-_1.pdf
Na 77 stronie masz przekrój drzwi. Podług poprzedniego katalogu została dodana informacja o wzmocnieniu ze stalowego ceownika. Wcześniej z tego co kojarzę były płaskowniki stalowe, ale jeszcze wzmocnili skrzydło.

Re: Drzwi wewnętrzne drewniane w pełni czy klejone warstwowo ?

: 28 sie 2017, 11:48
autor: Jan_Kalita
Potwierdziłem w/w informacje u znajomego producenta stolarki drewnianej. Dokładnie tak jest - klejonkę powinno się układać prostopadle do potencjalnego zagrożenia wilgocią. Nadmierna wilgoć może doprowadzić do rozwarstwienia klejonki.