Strona 1 z 2

pęknięcia na łączeniach płyt k-g

: 25 mar 2008, 13:45
autor: Toboro
W domu drewnianym po zimie pojawiły sie pęknięcia w miejscach łączenia płyt k-g
dom jest drewniany więc to pewnie normalne ale jak to teraz poprawić ?
pozdrawiam

: 25 mar 2008, 13:48
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nie to nie jest normalne. Jest nieskuteczna wentylacja.

: 26 mar 2008, 20:59
autor: mariofranko
T. Brzęczkowski pisze:Nie to nie jest normalne. Jest nieskuteczna wentylacja.

w obecnej chwili mieszkam w starym domu z drewnianym stropem ,a sciany murowane i tez mam rysy na lączeniach plyt na suficie i wedlug mnie to po prostu strop pracuje ,a nie slaba wentylacja ,ale T.B . ze swoimi teoriami jest wszędzie jak Chuck Norris :D

: 27 mar 2008, 10:11
autor: Tomasz_Brzeczkowski
W firmie Budostol budownictwo szkieletowe, kierownik budów Pan Kazimierz Nowicki przyznał, że nie mają zgłoszeń o pękaniu gk z domów w których jest wentylacja mechaniczna wywiewno nawiewna.
Może też (co się u nas naprawdę jeszcze zdarza ) płyty gk były klejone a nie na stelażu źle łączone.
http://www.isover.fr//doc/isover/ficheP ... Optima.pdf

http://www.isover.fr//doc/isover/ficheP ... ptima2.pdf

: 30 mar 2008, 20:34
autor: Młody_Rolnik
Ściany z g-k niestety mają to do siebie, że łatwo pękają, szczególnie przy nieprzestrzeganiu zasad montażu.
Czy łączenia płyt były szpachlowane z zastosowaniem taśmy zbrojącej? Czy płyty były mocowane na stelażu?

: 05 kwie 2008, 0:30
autor: Andrzej Wilhelmi
W drewnianych domach pęknięcia na łączeniach płyt występują dość często. Składa się na to wiele czynników a najważniejszy to niewłaściwy dobór materiałów. Naprawa polega na poszerzeniu szczeliny zaszpachlowaniu jej gipsem z włóknami i naklejeniu fizeliny. Pozdrawiam.

: 05 kwie 2008, 8:30
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nie występuje pękanie tynków w domach izolowanych od środka i w szkielecie tam gdzie jest mechaniczna wentylacja wywiewno nawiewna. Świadczy to, że konstrukcja bardziej pracuje od wilgoci niż "wiatru" Natomiast gdy pęknięcia już są i uzupełnimy chałupę o skuteczną wentylację, to pęknięcia naprawiamy "sigmą kwarts" wytrzymuje rysy do 3mm!

: 05 kwie 2008, 23:19
autor: fruzin
T. Brzęczkowski pisze:Nie występuje pękanie tynków w domach izolowanych od środka i w szkielecie tam gdzie jest mechaniczna wentylacja wywiewno nawiewna. Świadczy to, że konstrukcja bardziej pracuje od wilgoci niż "wiatru" ...

Czyżby negował pan kolejną dziedzinę nauki jaką jest mechanika budowli. Mechanika to też dział fizyki.
Porównywanie charakteru pracy ścian z charakterem pracy więźbą dachowej świadczy tylko i wyłącznie o pańskim ... (doskonale już to pan wie).
A teoria, że "skuteczna" wentylacja naprawi wszystkie w/w problemy jest do najzwyczajniejszą brednią.
Załóżmy, że krowie mają za małą sztywność - za niski przekrój poprzeczny i występują duże ugięcia krokwi. Nie nas pan oświeci. W jaki sposób rekuperator tu pomoże?
Zdaje sobie sprawę, że rekuperator pomoże utrzymać bardzie zrównoważone warunki cieplno wilgotnościowe i temu nie zaprzeczę, ale nic poza tym.
Zastanawia mnie jak to pan robi. Nie zna pan przyczyny a stawia diagnozę (oczywiście nie wprost, ale sugestia jest oczywista).
Pozdrawiam

: 07 kwie 2008, 10:30
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Czyta Pan czasem co Pan pisze? Wzmocnić złe krokwie wentylacją. Piszemy co oczywiste, że pęknięcia wystąpiły mimo właściwej konstrukcji. "praca" drewna pod wpływem temperatury jest znikoma i pomijalna, zaś pod wpływem zawilgocenia nie!
Wentylacja jest najważniejsza!

: 07 kwie 2008, 19:44
autor: Andrzej Wilhelmi
Skoro zakładamy, że wszystko zostało wykonane poprawnie to paroizolacja również. A skoro tak to argument zawilgoconego drewna jest chybiony. Pozdrawiam.

: 12 kwie 2008, 8:30
autor: mariofranko
T. Brzęczkowski pisze:Czyta Pan czasem co Pan pisze? Wzmocnić złe krokwie wentylacją. Piszemy co oczywiste, że pęknięcia wystąpiły mimo właściwej konstrukcji. "praca" drewna pod wpływem temperatury jest znikoma i pomijalna, zaś pod wpływem zawilgocenia nie!
Wentylacja jest najważniejsza!

nie wiem jak pan ,ale ja nie doczytalem sie ze autor postu napisal ze jest wykonana wlasciwa konstrukcja,to chyba pan nie czyta postów tak jak zarzuca pan A.W,czy Fruzinowi tylko jak pojawi sie jakis nowy to wali pan od razu o wentylacji i rekuperatorach

: 12 kwie 2008, 9:33
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Może dlatego, co pisałem wcześniej, że bez skutecznej wentylacji zawsze będą pęknięcia w szkielecie. Nawet przy właściwym jego wykonaniu.

: 12 kwie 2008, 10:14
autor: Młody_Rolnik
T. Brzęczkowski pisze:bez skutecznej wentylacji zawsze będą pęknięcia w szkielecie

Co?
. Nawet przy właściwym jego wykonaniu.

Co?

Może Pan wyjaśnić ten jakże ciekawy mechanizm? W jaki to sposób wentylacja powoduje, że szkielet nie pęka?

: 22 maja 2008, 12:42
autor: gambit65
Często spotykałem się w pracy ze złym montażem płyt i to może być główna przyczyna-brak taśm ślizgowych,łączenie płyty z profilami przyściennymi itp.Czasem płyty są składowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (wiaty) i po montażu w suchym pomieszczeniu po prostu się kurczą.Doraźnie szczeliny poszerzył bym i wypełnił masą z włókniną, a następnie zamaskował taśmą papierową zatopioną w gipsie

: 25 maja 2008, 9:47
autor: plasterman
Polecam poszerzenie szczelin, wypełnienie ich Gipsem Zbrojonym GS10 firmy MEGARON zawierającym włókna i przeznaczonym do szpachlowania płyt GK bez taśmy. Oczywiście zastosowanie taśmy z włókna szklanego stanowi dodatkowe wzmocnienie i może zostać zastosowana. Gipsem GS10 możemy również wykończyć spoinę, ale trzeba to zrobić na mokro, metodą blichowania, bo po wyschnięciu jest dość twardy i będzie problem ze szlifowaniem, ale dzięki temu uzyskamy łączenie płyt na całej grubości wzmocnione włóknami o podyższonej odporności na pęknięcia.