Strona 1 z 1

Ściany w budynku - pomiędzy mieszkaniami

: 25 kwie 2018, 15:58
autor: CeglA
Witam wszystkich,

Jestem blisko kupna nowego mieszkania od dewelopera ( budowała firma Totalbud ). Mam jednak dużą wątpliwość w kwesti budowy ścian dzielących moje potencjalne mieszkanie, od mieszkań sąsiadów. Ściany te wykonano jak podaje deweloper z bloczków silikatowych o grubości 18cm otynkowanych. Może ktoś podpowiedzieć, czy tego typu ściana chroni odpowiednio przed przedostawaniem się dźwięków z mieszkań sąsiadujących jak np. rozmowa, telewizja itp? 18cm wydaje mi się dość cienką ścianą. Wewnętrze ściany działowe mają tylko 8cm i wykonane są z tego samego materiału.

Będę wdzięczny za każdą opinię.

Pozdrawiam

Re: Ściany w budynku - pomiędzy mieszkaniami

: 25 kwie 2018, 16:53
autor: Gość10463
może trafisz na cichego i skrytego sąsiada, takiego co nikomu nie wadzi :lol:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (wraz z późniejszymi zmianami), PN-B-02151-3:2015-10 Akustyka Budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych, Raport z badan Laboratorium Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska ITB nr LZF00-02887/17/R08NZF, Raport z badan Laboratorium Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska ITB LZF00-02887/17/R07NZF

Bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej ścian z bloczków silikatowych najpełniej można wykorzystać w budynku, którego wszystkie ściany są wykonane z silikatów i połączone sztywnym węzłem murarskim. Pozwala to również uniknąć problemów związanych z połączeniem ścian wykonywanych w odmiennej technologii oraz konsekwencji, tych nietypowych połączeń, którymi bardzo często są zarysowania. Obecnie najprostszym i najtańszym sposobem osiągania wysokiej izolacyjności akustycznej ścian miedzy mieszkaniowych jest budowanie jednowarstwowych przegród o dużej masie powierzchniowej z silikatów. Spełnienie wymagań podstawowych R’A1 ≥ 50 dB zapewnia już ściana o podwyższonej izolacyjności akustycznej gr. 18 cm wykonana z pełnych bloczków SILIKAT A, obustronnie otynkowana tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym gr. 10-12 mm oraz odpowiednim połączeniem ze ścianami bocznymi. Zastosowanie bloczków typu A, do wykonania ścian jednowarstwowych grubości 25 cm pozwala na osiągnięcie wymagań o podwyższonym standardzie akustycznym > 53 dB (stosując SILIKAT APLUS nawet 56 dB). Na podstawie doświadczeń, badań terenowych oraz informacji zawartych w literaturze można przyjmować, że w przypadku tego typu budynków stopień bocznego przenoszenia dźwięku Ka jest na poziomie 2-3 dB.

WYMAGANIA PODSTAWOWE CIĘ DOTYCZĄ !!!

Re: Ściany w budynku - pomiędzy mieszkaniami

: 25 kwie 2018, 18:29
autor: -_- greg
CeglA pisze: Ściany te wykonano jak podaje deweloper z bloczków silikatowych o grubości 18cm otynkowanych. Może ktoś podpowiedzieć, czy tego typu ściana chroni odpowiednio przed przedostawaniem się dźwięków z mieszkań sąsiadujących jak np. rozmowa, telewizja itp?

Rozmowy a więc dźwięki powietrzne jako tako izoluje ta ściana. Wszelkie dźwięki instalacji wodnej i uderzeniowe będą słyszalne. Jeżeli pod posadzkami jest styropian to też będzie słychać szuranie krzeseł po kaflach. Jak jeszcze byle jak zrobione, to bardziej dźwięki się przenoszą.
Mieszkanie w bloku to loteria. Można trafić na lokal z beznadziejnych materiałów i beznadziejnie wykonany a mimo to będzie komfort pod omawianym względem. Można trafić z założenia na lepszy lokal z lepszych materiałów a mimo to bywa słabo.

Re: Ściany w budynku - pomiędzy mieszkaniami

: 25 kwie 2018, 20:00
autor: CeglA
Dziękuję za odpowiedźi, w takim razie muszę dokładnie sprawdzić konkrenty budynek i jego charakterystykę.

Poniżej przesyłam jeszcze specyfikację pozostałych elementów, która otrzymałem od dewelopera. Mi ona niewiele mówi, jednak Wy na pewno się orientujecie, czy jest to budynek wykonany budżetowo, czy jednak z lepszych materiałów:

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE
Warstwowe z pustaków ceramicznych typ Porotherm gr.25cm, od zewnątrz ocieplone styropianem EPS 70 gr. 15cm, warstwa licowa – elewacja wentylowana z płyt włókno-cementowych i płyt HPL w kolorze grafitowym oraz desek drewniany w kolorze naturalnym. Szczegóły – patrz rys. elewacji.

ŚCIANY WEWNĘTRZNE
konstrukcyjne - z pustaków ceramicznych gr.25cm otynkowanych obustronnie.
działowe – z pustaków ceramicznych gr. 12/8cm otynkowanych obustronnie; z bloczków silikatowy gr. 18cm otynkowanych w lokalach mieszkalnych, okładzina ścian na klatkach schodowych

SŁUPY
O przekroju prostokątnym i kwadratowym żelbetowe, monolityczne. Szczegóły zbrojenia i betonu – patrz branża konstrukcyjna. Słupy wykończyć tynkiem gipsowym – jak ściany pomieszczeń. Słupy pomiędzy lokalami mieszkalnymi a klatkami schodowymi – domurować bloczkami typ Ytong PP4/06 gr. 5cm.

NADPROŻA, PODCIĄGI
żelbetowe

STROPODACHY
Pełne, konstrukcja żelbetowa – płyty gr. 22/23/24/25cm, na płycie szlichta spadkowa 3-13cm, 2x papa asfaltowa Icopal Extradach, styropian XPS 250 gr. 20cm, geowłóknina 160g/m2, żwir płukany fr. 16/32.

Taka specyfikacja podpowiada cokolwiek w temacie jakości materiałów użytych do wykonania budynku?

Z góry przepraszam za laickie pytania :)

Re: Ściany w budynku - pomiędzy mieszkaniami

: 25 kwie 2018, 21:04
autor: -_- greg
Pytanie to pytanie, nie ma się czym przejmować.
Wygląda dobrze ale to nic nie mówi jak będzie. Wszystko wychodzi w praniu.
Podam przypadek taki ze dwa bloki, konstrukcja taka sama (monolit) a kompletnie inne wrażenia komfortu akustycznego.

Re: Ściany w budynku - pomiędzy mieszkaniami

: 26 kwie 2018, 9:26
autor: CeglA
Obrazek
Obrazek

Przy okazji chcialbym dopytać o jeszcze jeden aspekt.

W pierwszym mieszkaniu którym jestem zainteresowany rury wychodzą bezpośrednio ze ścian. W drugim wychodzą one z podłogi. Zdjęcia załączam powyżej.
Ktoreś rozwiązanie jest lepsze/gorsze? Ma to jakiekolwiek znaczenie w praktycznym użytkowaniu budynku? Hałas z instalacji?

Re: Ściany w budynku - pomiędzy mieszkaniami

: 26 kwie 2018, 13:27
autor: pimpus
Z doświadczenia wiem, że rury wpuszczone w ścianę są "cichsze". Ale to też zależy od tego, jak jest to wszystko zrobione. Co do ścian międzylokalowych to niestety takie monolity są słabiutkie. Znam ludzi, którzy do takiej ściany dokładali jeszcze np. płytki klinkierowe typu Terca, żeby poprawić jakość izolacji akustycznej. A przy okazji będzie to dobrze wyglądać... :)

Re: Ściany w budynku - pomiędzy mieszkaniami

: 26 kwie 2018, 19:38
autor: -_- greg
Nie do końca bym się tym sugerował bo lokal lokalowi nie jest równy, aczkolwiek z moich doświadczeń wynika że rury w ścianach bardziej hałasują, mam na myśli rury sąsiadów. Po prostu reguły nie ma, zależy od lokalu i instalacji bo generowany hałas w rurach wynika z ciśnienia, zagięć, zwężeń a nawet z zaworów w bateriach. Można się nastawić na wybór potencjalnie najmniej problematycznego mieszkania a mimo to można nie być usatysfakcjonowanym.
Proponuję też zwrócić uwagę na drzwi wejściowe w kontekście izolacyjności aku.
Osobiście największą uwagę przykładam do wentylacji ale wynika to z tego że miałem do czynienia z różnymi i nie jestem już w stanie zaakceptować tzw. grawitacyjnej, z uwagi na komfort.