Strona 1 z 2

WYCHODZACA PLEŚŃ

: 02 sty 2008, 22:29
autor: miklosz073
Witam. Mam problem tego typu że na ścianie szczytowej zaczyna się pokazywać pleśń(biały meszek) na dole koło listew podłogowych.Problem się zaczął kiedy postawiłem na tej ścianie narożnik(tylko tam gdzie on stoi jest pleśń)wcześniej tego nie było.Mieszkam w tym domu od sierpnia 2007 wcześniej był remontowany przez 2 lata.ogrzewany był podczas remontu C.O.do około 10-12 stopni tak żeby rury nie zamarzły i było wszystko ok do wstawienia mebli i nadejścia zimy.Jest to stare budownictwo mury są z próżnią między sobą okna plastikowe 3 komorowe.Teraz po odsunięciu tego narożnika na około30-40cm. i starciu tej pleśni jest ok.problem ten mam tylko w tym pokoju.Aha dom jest wyjątkowo suchy stoi na górce a w koło niego sam żółty piach.Mam w związku z tym pytanie czy ocieplenie latem budynku rozwiązało by problem (po wcześniejszym osuszeniu ścian oczywiście) i ew. jakiej grubości styropianu użyć?POZDRAWIAM i czekam na odpowiedzi.

: 03 sty 2008, 9:52
autor: komarr
pleśń tworzy się w miejscach w których sciany są najzimniejsze. W tych miejscach skrapla się woda. Brak wentylacji wzmaga problem. Co jest po drugiej stronie ściany ?

WYCHODZĄCA PLEŚŃ

: 03 sty 2008, 16:25
autor: miklosz073
WITAM. z drugiej strony ściany jest podwórko i ta ściana wydaje się być najzimniejsza.Następna ściana jest okienna i pod oknem wisi grzejnik tam jest ok.kolejne ściany są: jedna od kuchni druga od pokoju i tam jest też ok. Pozdrawiam.

: 03 sty 2008, 17:47
autor: _Bob Budowniczy_
Problemem może być brak odpowiedniej wentylacji. Zbyt szczelne okna często są sprawcami takich problemów. Grzać i wietrzyć i moim zdaniem problem powinien ustąpić. Pozdrawiam.

: 04 sty 2008, 16:35
autor: miklosz073
A co z dociepleniem budynku na zewnatrz? Czy to nie załatwi sprawy raz na zawsze.? i ewentualnie jakim styropianem to zrobić?

: 04 sty 2008, 16:56
autor: Tomasz_Brzeczkowski
To jeszcze zwiększy zawilgocenie ściany. Dając wełnę i folię od środka odcinasz ścianę od źródeł wilgoci (ciepłego wilgotnego powietrza). A skuteczna wentylacja jest konieczna nie tylko do usuwania nadmiaru wilgoci.

: 07 sty 2008, 15:14
autor: miklosz073
ale ja pytalem o ocieplenie domu na zewnatrz?

: 07 sty 2008, 15:20
autor: Tomasz_Brzeczkowski
To zbudujesz dom zużywający minimu 150kWh/m2 rocznie. A certyfikacja domów i akcyzy mają zmusić do izolowania na poziomie max. 70kWh/m2 rocznie. Niestety ocieplenie od zewnątrz słabo zatrzymuje ciepło w niskiej zabudowie, ale świetnie gromadzi wilgoć.

: 07 sty 2008, 15:32
autor: miklosz073
Można jaśniej? To znaczy że ocieplenie nic nie da?Jeżeli tak to w jakim celu ludzie ocieplają domy?

: 07 sty 2008, 15:40
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nie napisałem, że nic nie da! Napisałem, że da zbyt mało by o tym dyskutować. Chyba, że robisz to na dwa -trzy sezony. Ciepły mur to i ciepły fundament, grunt pod domem...
Brak folii od środka w ścianie a9jak w dachu) i gruba izolacja na zewnątrz to wilgoć i duże prawdopodobieństwo grzyba.

: 08 sty 2008, 13:21
autor: JBZ
Panie Miklosz073
Z Panem podjął dyskusję znany oszołom Brzęczkowski. Proszę zapytać Go publicznie jakie ma wykształcenie? Żeby doradzać, trzeba mieć wykształcenie - prawda? Potem proszę zapytać Brzęczkowskiego, czy przyjmie zlecenie na opracowanie Pana problemu na piśmie i z odpowiedzialnością. I temat sam się zamknie!

Co do Pana problemu, przyczyną opisanych objawów jest kondensacja pary wodnej na wewnętrznej powierzchni ścian. Wszystko wskazuje na to, że temperatura w tym miejscu jest zbliżona do temperatury punktu rosy, bowiem osunięcie tapczanu polepszyło stan. Kondensacja dalej zachodzi, tyle że na razie tego nie widać, gdyż jej płaszczyzna znajduje się tuż pod powierzchnią tynku, farby czy tapety.

W Pana przypadku, nie tylko zalecam ocieplenie całego budynku, ale wręcz namawiam do tego. Będą dużo mniejsze koszty eksploatacji i zdrowsze mieszkanie, a meble postawi Pan przy samej ścianie. Ocieplenie oczywiście od zewnątrz.

Nie polecam jednak zabierać się do tego samodzielnie. Na pytanie: czym ocieplać i jakiej grubości, odpowiedzieć można wyłącznie po wykonaniu obliczeń cieplno-wilgotnościowych wszystkich przegród tracących ciepło (nie tylko ścian) oraz po wykonaniu analizy energetycznej oraz wentylacji Pana domu. Tego poprzez forum niestety, nie da się rozwiązać.

Pozdrawiam,

: 08 sty 2008, 19:41
autor: miklosz073
Witam. I dziękuję za rzeczową i konkretną odpowiedz.Powiem szczerze że na coś takiego czekałem a nie jakieś bzdury Pana Brzęczkowskiego.Na szczęście nie potraktowałem tamtej odpowiedzi normalnie bo nawet na rozum kogoś kto się na tym nie zna to jakieś herezje głosi ten gość. Jeszcze raz dziękuje i POZDRAWIAM.

: 22 sty 2008, 12:07
autor: GallAnonim1981
Miałem podobny problem i jak byłem w jednym ze sklepów poradzono mi abym najpierw pleśń zmył wybielaczem ACE rozcieńczonym z wodą (zabieg powtórzyć 3 razy), a następnie kupiłem środek przeciwgrzybiczny (Anty grzyb) firmy Primacol i spryskałem nim ścianę. Szczerze mówiąc zrobiłem to w zeszłym roku i tej zimy jak na razie problemu nie ma.

Zastanawiam się także nad dociepleniem budynku

Pozdrawiam

: 22 sty 2008, 15:53
autor: miklosz073
Witam dzieki za rade sprobuje tego sposobu a nad ociepleniem tez mysle.POZDRAWIAM.

: 22 sty 2008, 16:32
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Chemią usuwa sie skutki nie przyczynę. Suche ściany to wentylacja o paro izolacja od strony "wchodzenia" wilgoci np przy YTONGU
http://www.xella.de/downloads/deu/brosc ... tten_D.pdf