Strona 1 z 2

Scianka działowa

: 22 lut 2016, 11:10
autor: wierzba123
Witam. Muszę przedzielić pokój 40m2 na dwa mniejsze. Bedę stawiał ściankę z gk. Lepiej dać profil 75 i pojedyńczą płytę czy 50 i z jednej strony podwójną płytę? Co lepiej wygłuszy ?

Re: Scianka działowa

: 23 lut 2016, 12:07
autor: -_- greg
Trzy płyty lepiej izolują akustycznie niż dwie płyty. Jeśli brakuje miejsca na grubsze ściany to są cienkie (3mm) skuteczne izolacje akustyczne.

Re: Scianka działowa

: 19 mar 2016, 9:24
autor: emsti
A z czego zrobić szkielet? Profile stalowe czy aluminiowe będą lepszym pomysłem?

Re: Scianka działowa

: 24 mar 2016, 8:55
autor: wierzba123
Zrobiłem na profilu 75mm do środka upchałem dobrą wełnę 10mm miękką bo akurat miałem na stanie i powiem, że dla mnie jest wystarczająca izolacja na dwóch płytach.

Re: Scianka działowa

: 24 mar 2016, 9:18
autor: MateuszIT
U siebie jak robiłem taką ściankę to zrobiłem konstrukcję drewnianą i tak jak Ty upchałem wełną. Na wierzch dałem płyte osb ( bo miałem wystarczającą ilość ) i płyte kg. Dosyć gruba ta ścianka wyszła, ale jest cicho i nic się z nią nie dzieje.

Re: Scianka działowa

: 05 kwie 2016, 12:13
autor: karp30
Profile stalowe, bo konstrukcja drewniana będzie po prostu droższa. Taniej wyjdzie Ci kupić profile stalowe, a efekt będzie ten sam. Profile stalowe będą nawet trwalszym rozwiązaniem.
Gdybym miał polecić jakieś profile, to pewnie byłyby to Nida. Na http://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-s ... %2fProfile
Masz ich specyfikację.

Re: Scianka działowa

: 20 kwie 2016, 11:16
autor: tomradzio
Przy tak cienkiej ściance jedynym sensownym wygłuszeniem (czyli Rw powyżej 40 db) to chyba tylko pustak Porotherm 8 cm. Ścianka na profilu drewnianym ile może dać... 25 db? Słabiutko moim zdaniem...

Re: Scianka działowa

: 26 kwie 2016, 21:47
autor: -_- greg
Przy normalnym domowym użytkowaniu pokoju zwykła ściana działowa KG na profilach stalowych jest wystarczająca, nawet bez żadnego wypełnienia.
Wypełnienie ściany działowej miękką wełną ma bardzo znikomy wpływ na izolacyjność akustyczną. Aparatura pomiarowa zauważy różnicę ale większość ludzi na ucho stwierdzi że nie ma różnicy między ścianą wypełnioną taką wełną a ścianą bez wypełnienia.

Gdy z jakiegoś powodu zaistnieje potrzeba zbudowania ścianki o lepszej izolacyjności akustycznej to należy sięgnąć po dodatkowe materiały o odpowiednich właściwościach.

Profile stalowe i drewniane mogą być tak samo trwałe.

Parametry izolacyjności akustycznej ściany z cegieł często podawane są jako wartości szacunkowe uzyskane w wyniku obliczeń. Producent podbija sprytnie te parametry tak, żeby w prospektach marketingowych być liderem rynku.

Re: Scianka działowa

: 27 kwie 2016, 11:12
autor: pimpus
-_- greg pisze:Przy normalnym domowym użytkowaniu pokoju zwykła ściana działowa KG na profilach stalowych jest wystarczająca, nawet bez żadnego wypełnienia.


Ale mówisz tutaj o izolacji akustycznej? Ile ma taka ściana na profilach stalowych i dwiema płytami KG o grubości 1 cm? 20 db? Poza tym taka ścianka bardzo ogranicza możliwości powieszenia jakiegoś mebla, więc moim zdaniem jest mało funkcjonalna (ja akurat nie lubię mieszkań pozastawianych meblami i mam sporo półek wiszących). Wskaźnik Rw jest zawsze obliczany dla całej ściany w warunkach zbliżonych do domowych, więc nie jest to jakaś teoretyczna liczba. Na badanie jest norma - taka sama dla ścianek z GK, jak i dla np. Porothermu. Jeżeli przy GK wychodzi, że Rw jest 25 db, a przy pustaku - 45 db to przy założeniu, że metodologia była taka sama wnioski nasuwają się same...

Re: Scianka działowa

: 27 kwie 2016, 15:34
autor: -_- greg
pimpus pisze:
-_- greg pisze:Przy normalnym domowym użytkowaniu pokoju zwykła ściana działowa KG na profilach stalowych jest wystarczająca, nawet bez żadnego wypełnienia.


Ale mówisz tutaj o izolacji akustycznej?

Tak, chodzi o izolacyjność akustyczną. Powinienem dodać że dla mnie i dla znanych mi osób taka ściana GK jest wystarczająca. Oczywiście znam osoby, które mają zastrzeżenia do izolacyjności akustycznej ścinaki z GK w swoich domach. Chodzi o jedną ścianę np. w sypialni lub między sąsiadami. Jednocześnie na ściany z Porothermu, Silikatu, betonu również słyszałem skargi tego typu.

Uważam że nie ma sensu opierać się tylko i wyłącznie na teorii i parametrach akustycznych podawanych przez producentów płyt GK czy pustaków. Patrząc tylko i wyłącznie na takie teoretyczne dane, wnioski nasuwają się jednoznaczne - że ściany z karton gipsu to samo zło i jakieś badziewie. W praktyce okazuje się zupełnie co innego. Sam się o tym przekonałem gdy pomieszkałem z takimi gipsowymi ścianami. A byłem kiedyś zdecydowanym sceptykiem ścian GK, właśnie z tych względów, które opisujesz.
Użytkowałem różne ściany, z Porothermu, Silikatu, betonu w tym również tzw. wielka płyta, suporeks i GK. Te niewielkie doświadczenie spowodowało rewizję moich wcześniejszych poglądów.

Nie zamierzam się spierać co jest lepsze a co gorsze, ponieważ w każdym materiale dostrzegam zalety. Nie warto odrzucać materiału, tylko i wyłącznie na podstawie porównywania parametrów podanych przez producentów. W ten sposób bardzo ograniczamy sobie możliwości.

Dodam że w kuchni na ścianach GK wiszą kuchenne szafki wypełnione szkłem. Ściana ma tylko podwójne płytowanie i kilka profili CW więcej.
Zwykłe półki na pojedynczej płycie GK można wieszać, nawet system półek elfa, tym bardziej TV lub coś podobnego.

Tak więc, teoria mówi o miażdżącej przewadze ścian z pustaka jeśli chodzi o akustykę czy też nośność, a tym czasem w praktyce, z punktu użytkownika, ściany GK są wystarczające.

Re: Scianka działowa

: 01 maja 2016, 20:24
autor: m_rybka
Płyta GK sprawdza się tylko jako prosta przegroda między pomieszczeniami. Nic więcej się z tej technologii nie da wycisnąć. Spróbuj np. powiesić na takiej ściance nadstawki kuchenne obciążone zastawą stołową. To kilkadziesiąt kg balastu i lepiej, żeby wisiał na ścianie z Porothermu. Twierdzenie, że jest inaczej to zawracanie Wisły kijem :)

Re: Scianka działowa

: 01 maja 2016, 21:53
autor: -_- greg
m_rybka pisze:Płyta GK sprawdza się tylko jako prosta przegroda między pomieszczeniami. Nic więcej się z tej technologii nie da wycisnąć.

Sam tak kiedyś uważałem.


Wyobrażenie a doświadczenie,
nie tylko z omawianymi tu ściankami GK, to dwa kompletnie różne światy.
Wyciąganie wniosków tylko na podstawie wyobrażenia, to wprowadzanie w błąd nie tylko siebie.

Nie zamierzam przekonywać, czyli odwalać roboty za kogoś.
Jedynie podpowiem, że w powszechnie stosowanym budownictwie szkieletowym najczęściej nie ma ścian murowanych.
Natomiast w każdym z tych szkieletowych domów, można spotkać kuchnie z obciążonymi szafkami wiszącymi.

Re: Scianka działowa

: 21 maja 2016, 7:38
autor: tomradzio
To oczywiście prawda, że do płyt GK da się przykręcić szafkę - wystarczą specjalne kołki albo trzeba się wwierwić do profilu. Sam tak kiedyś miałem w mieszkaniu :) Co oczywiście nie oznacza, że nie widzę wad płyt GK. Dla mnie to przede wszystkim bardzo słaba akustyka w porównaniu z działówkami z Porothermu. Taka ścianka tylko do konkretnych zastosowań, a nie jako docelowe rozwiązanie w nowym domu

Re: Scianka działowa

: 22 maja 2016, 14:36
autor: -_- greg
tomradzio pisze: Dla mnie to przede wszystkim bardzo słaba akustyka w porównaniu z działówkami z Porothermu. Taka ścianka tylko do konkretnych zastosowań, a nie jako docelowe rozwiązanie w nowym domu

Wnioski i opinie wynikają najczęściej z wiedzy teoretycznej i nieco rzadziej z doświadczeń i wiedzy praktycznej.
Jeśli ktoś się spotka z głośną lub cichą ścianą z Porothermu, oraz z głośną lub cichą z GK, to wyciągnie wiadomo jakie wnioski. Jest wiele czynników i zależności, dlaczego jedna osoba oceni tak a inna inaczej tą samą ścianę.
Warto nie zakładać niczego z góry, nie wierzyć ślepo w marketingowe dane producentów, nie utrwalać stereotypów.

Re: Scianka działowa

: 24 maja 2016, 21:20
autor: m_rybka
-_- greg pisze:Warto nie zakładać niczego z góry, nie wierzyć ślepo w marketingowe dane producentów, nie utrwalać stereotypów.


OK, to jaki jest parametr Rw standardowej ściany z płyt GK? Nie mówię tu oczywiście o ściance z płytami wygłuszającymi, bo to akurat można zastosować do każdej ściany, żeby poprawić akustykę :) Ścianka z Porothermu będzie mieć w granicach 50 db. A z płyty GK? 30?