Strona 1 z 1

Ocieplenie domu szkieletowego drewnianego

: 22 kwie 2014, 10:24
autor: AuxLux
Dzień dobry,
Chciałbym zadać pytanie jako laik i być może w niedalekiej przyszłości jako konsument usług budowlanych ;)
Zastanawia mnie fakt używania przez różne firmy budujące z prefabrykatów wielu warstw izolacji. Np. dom pasywny ma kolejno warstwy:
wełna mineralna 20cm
membrana wiatroizolacyjna
płyta OSB 12mm
konstrukcja ściany 38x150mm
wełna 15 cm w konstrukcji
membrana paroizolacyjna
wełna mineralna 5cm w ruszcie
ruszt pod płyty GK: łaty 4x5 cm
płyta GKF 12 mm

Moje pytanie, dlaczego stosuje się tyle różnych warstw? Nie można zamiast tego, do szkieletu przymocować np. 35 cm styropianu grafitowego?
Spodziewam się, że skoro tak się nie robi, to pewnie nie można, ale ciekaw jestem dla czego?

Pozdrawiam.
Maciej.

Re: Ocieplenie domu szkieletowego drewnianego

: 22 kwie 2014, 11:41
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Akustyka i paroizolacja . Styropian z wełną lepiej wygłusza niż sama wełna. Tu na przykładzie domu 168m2 użytkowej powierzchni 10W/2 rocznie 0.08W/m2 xK podłoga ściana dach,
Dom zaprojektowano w technologii szkieletu drewnianego systemu panelowego (istotą jest nasze krajowe rozwiązanie formatyzownego styropianu w panelach drewnianych Posadowienie na płycie fundamentowej w g projektu konstrukcyjnego :płyta betonowa grubości 20 cm (beton B 20) zbrojona prętami żebrowanymi fi 12 mm oraz siatka stalową fi 6mm oczko 15cm
Płyta posadowiona na gruncie nasypowym (pospółka zagęszczona) izolowana termicznie od gruntu EPS 100gr 40 cm, obwodowo płyta izolowana styropianem EPS 100 grubości 12 cm.
Ściana zewnętrzna grubości 33,2 cm izolacja termiczna styropian 27 cm + paroizolacja + 5 cm wełna mineralna
Na zewnątrz tynk mineralny grubości 6mm od wewnątrz płyta
Ściany wewnętrzne konstrukcja drewniana wełna mineralna akustyczna i obustronnie płyta gk
Strop między parterem a poddaszem użytkowym obwodowo ocielenie 1 m o grubości 20 cm Reszta przestrzeni wełna mineralna akustyczna . Ścianki konstrukcyjne.
Połać dachowa konstrukcja dachu krokwiowo jętkowa panelowa o stałym rozstawie krokwi i jętek 53cm. Drewno klasy C30 o wymiarach 4.8x 20 cm
Przestrzeń między krokwiami wypełnia styropian EPS 70 grubości 20cm . Zewnętrznie połać oklejona styropianem EPS 70 grubości 10 cm. Zewnętrznie przyklejona jest płyta OSB grubości 1.2cm następnie łaty, kontrłaty i dachówka bitumiczna

Re: Ocieplenie domu szkieletowego drewnianego

: 22 kwie 2014, 11:47
autor: AuxLux
Dziękuję za odpowiedź, wydaje mi się jednak, że nie do końca odnosi się ona do mojego pytania i w dalszym ciągu będę wdzięczny za odpowiedź. Chciałbym się dowiedzieć jakie są przeciwwskazania przy izolacji domu wyłącznie styropianem. Bez wełny mineralnej i innych warstw pośrednich. Jedynie konstrukcja, płyta drewniana, styropian i tynk?

Re: Ocieplenie domu szkieletowego drewnianego

: 22 kwie 2014, 13:24
autor: Tomasz_Brzeczkowski
To jeszcze raz :
Sam styropian i będzie Pan miał problem dać szczelną paroizolację od wewnątrz
Będzie gorsza akustyka
Nie będzie osłony ppoż
Trudności w montowaniu instalacji

Re: Ocieplenie domu szkieletowego drewnianego

: 24 kwie 2014, 9:09
autor: perm
AuxLux pisze:Dziękuję za odpowiedź, wydaje mi się jednak, że nie do końca odnosi się ona do mojego pytania i w dalszym ciągu będę wdzięczny za odpowiedź. Chciałbym się dowiedzieć jakie są przeciwwskazania przy izolacji domu wyłącznie styropianem. Bez wełny mineralnej i innych warstw pośrednich. Jedynie konstrukcja, płyta drewniana, styropian i tynk?
Ściana domu pasywnego musi spełniać warunki izolacyjności termicznej określone w normie NF-15 jak i izolacyjności akustycznej. Do tego musi być zrobiona analiza wilgotnościowa takiej ściany. Chodzi o to by nie skraplała się w niej wilgoć z pary wodnej. To wbrew pozorom nie jest takie proste. Jak chcesz się zabawić to polecam kalkulator internetowy U-wert. Można sobie prześledzić jaka izolacja, do jakiej ściany. Jakie da mniej więcej oszczędności i czy nie nastąpi skraplanie pary wodnej. Styropian nie zapewnia izolacji akustycznej na odpowiednim poziomie, dlatego stosuje się wełnę.

Brzęczkowskiego nie bierz poważnie. To drobny sklepikarz bez wykształcenia specjalistycznego, za to z ambicją udzielania wszystkim porad, czy ktoś go o to prosił czy nie. Wypisuje te swoje żałosne teorie w każdym praktycznie temacie. Ignoruj go i tyle.