Strona 1 z 1

Z czego wybudować ścianę w moim przypadku

: 03 mar 2007, 21:37
autor: kaczy
Witam wszystkich.Moje pytanie związane jest z następującym problemem.
Chcę podwyższyć ścianę kolankową która jest jadnocześnie ścianą nośną.Mieszkam w domu parterowym w zabudowie szeregowej z początków ubiegłego wieku tak zwanym poniemieckim.Planuję zagospodarować poddaszę w związku z czym muszę podnieść w/w ściankę z obecnej wysokości 1.2m do 2.2m co wiąże się równiez z przekonstruowaniem więżby ale to wszystko jest w projekcie który mam zrobiony.ściana o której mowa ma być rozebrana do poziomu stropu i postawiona nowa.Budynek nie ma fundamentów tylko posadowiony jest na wielkich kamieniach i w związku z tym chciałbym wykonać ta ścianę jak najlżejsza Jakie materiały mogłtby wchodzić w grę.ściana ma grubość 24cm.jak wspomniałem na pierwszym miejscu stawiam ciężar a potem właściwości izolacyjne bo przecież zawsze można docieplić.Trochę się rozpisałem ale chciałem przekazać wam jak najwięcej informacji.Z góry dziękuję za wszelkie informacje.A cha w projekcie przewidziany jest suporex 24cm i wydaje mi się że projektant trochę lekceważy problem ciężaru dlatego chcę zasięgnąć waszych opini.

: 04 mar 2007, 0:00
autor: Rom-Kon Remonty
Siporex jest jednym z lżejszych materiałw murowych nie wiem jak ceramika poratyzowana... trzeba by sprawdzić w kartach katalogowych. Można by pomyśleć nad ścianą szkieletową z drewna wypełnionej izolacją termiczną. Ale to już trzeba by obliczyć czy wstrzyma dach. Cztery warstwy bloczków nie ważą aż tyle... ale są też chyba zaprojektowane słupy żelbetowe i wieniec... nie wiem jaki jest typ dachu. A nośność fundamentu powinien uwzględnić projektant. Więc nie powinno być kłopotu. Obecna ścianka jest pewnie z ceramiki pełnej i wymiana na siporex może nawet nie podnieść jej ciężaru.

: 04 mar 2007, 11:18
autor: kaczy
Chodzi o to że każdy kilogram ma tu duże znaczenie gdyż do tej pory dach miał jakąś wagę natomiast teraz należy dodać jeszcze dodatkową wagę wełny użytej do ocieplenia płyt gips.-kart itd co wbrew pozorom dość mocno obciążaja konstrukcję .Myślałem o bloczkach z betonu komórkowego(chyba) bo niedawno na regionalnych targach widziałem bloczki które pływały na powierzchni wody i były naprawdę lekkie ale niestety nie pamiętam co to było.
I jeszcze takie pytanie bo się pogubiłem Czy siporex to to samo co suporex bo tak mówi się na białe ciężkie bloczki i czy to właśnie jest beton komórkowy.
Jeśli chodzi oprojektanta to jestem sceptycznie nastawiony bo nie zwrócilem uwagi aby przyglądał się bliżej fundamentom nie mówiąc już o jakiś obliczeniach jest to dobry chłop
ale ja mam wiele wątpliwości a na moje próby zagłebienia się w temat zdawkowo odpowiada że będzie dobrze.Wziąłem z banku na tę inwestycje sporo kredytu dlatego nie chciałbym aby za kilka lat zaczęły pękać ściany bo tego bym nie przeżyl