Strona 1 z 1

Wilgoć !!!

: 20 gru 2008, 6:34
autor: rafalrafal
witam !
Pisze pierwszy raz z prośbą o rade, mianowicie:
jestem właścicielem mieszkania w bloku, na 3 - ostatnim piętrze, mieszkanie narożne. Dwa lata temu decydując się na zakup mieszkania , był to okres zimowy nie było żadnych śladów wilgoci , w żadnym z pomieszczeń. Po zakupie mieszkania nastąpiłą wymiana okien oraz remont. W poprzednm sezonie zimowym zaczęły pojawiać sie ślady wilgoci oraz grzyba na ścianach oraz suficie przy oknach w każdym z pokoi. W tym sezonie problem pojawiał sie ze zdwojoną siłą. Wilgoci jest więcej, pojawia sie na oknach oraz suficie w postaci kropel, pojawia sie na ścianach w postaci grzyba. Wygląda to niestetycznie jako zjawisko samo w sobie oraz prowadzi do kruszenia i odpadania farby, która są pomalowane ściany.
Srodowisko w mieszkaniu:
1. temperatura pokojowa , ok. 20 stopni
2. mieszkanie jest regularnie wietrzone, czesto okna (nowe okna) otwarte w poz. tzw. mikro uchył
3. zachowany jest przepływ / wymiana powietrza w mieszkaniu


Ogólnie wiem, znalazłem informacje co jest przyczyną powstałego zjawiska, natomiast mam pytania jak można powyższy problem rozwiązać oraz uniknąc w przyszłości.

Pytania:
1. jaka jest możliwość rozwiązanie powyższego problemu ?
2. czy pozostaje sam z tym probleme, czy administrator budynku w jakimś stopniu jest zobowiązany pomóc ?
3. czy są jakieś podmioty/firmy/specjaliści, które mogą dokonać analizy powstałego problemu.

jeśli tego typu tematy były już omawiane lub znane są źródła informacji, gdzie można znaleźć odpowiedzi, proszę o informacje.

: 20 gru 2008, 10:08
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nowe okna ograniczyły wentylację. Wietrzenie to nie to samo co wentylacja.

: 29 gru 2008, 13:49
autor: Tomaszz
T. Brzęczkowski pisze:Nowe okna ograniczyły wentylację. Wietrzenie to nie to samo co wentylacja.


Miałem podobny problem u siebie, można kupić okna z wentylacją. Masz takie ramki, gdzie wlatuje/wylatuje powietrze, a nie jest w 100% izolowane.

: 05 lut 2009, 11:11
autor: elmoes
Polecam zamontowanie nawiewnika w którymś oknie i/lub rozszczelnianie skrzydła.
Przy szczelnych oknach i drzwiach zatrzymujemy wentylację.

: 05 lut 2009, 19:15
autor: Reaper
A czy wstawienie w miejsce kratki wentylacyjnej (lub obok) wentylatora rozwiązało by problem??

Wszyscy podają jako przyczynę szczelne okna. Niestety w moim przypadku problem występował już przy Starych, Drewnianych i Niezbyt Szczelnych oknach. Konstrukcja i ocieplenie ściany też robi swoje, no nie?

: 06 lut 2009, 9:18
autor: elmoes
Wg mnie jeżeli ten problem miałeś wcześniej to możesz mieć słabo odizolowane ściany wilgoć i grzyb może "wchodzić" od zewnątrz. Sprawdź w jakiej kondycji jest tynk na elewacji budynku.

: 07 lut 2009, 15:45
autor: angel6669
najczestrza przyczyną jest uszczelnienie pomiedzypłytami z których zbudowane jest 90 % polskich bloków . w zasadzie powinna wystarczyć zgłoszenie do administracji i wymiana tegoż uszczelnienia (jest to w sumie lina i kawałek blachy którą widac po wychyleni sie przez okno znajduje sie na poziomie karzdego stropu) . po takiej wymianie powinno ustać wszystko i wszybkim czasie wruci wszystko do normy ja terz mieszkam w bloku mam nowe okna nigdy nie zostawiam z mikoro uchyle chyba że w lato i nic mi sie takiego niedzieje.

: 26 lut 2009, 13:28
autor: Mariusz Górecki
Genaralną przyczyną wilgoci w mieszkaniach takich jak Pańskie jest kondensacja powierzchniowa. Pojawia się szczególnie intensywnie w miejscach występowania mostków termicznych - naroża, styki ścian ze stropami, nadprożą.
Przyczyną kondensacji powierzchniowej jest zbyt wysoka względna zawartość wilgoci w powietrzu. Optymalna wilgotność powietrza to 50%.
60% - jest wartością graniczną.
Nie chcę zanudzać, ale istotny jest także tzw. punkt rosy oraz rozkład temperatury w przegrodach zewnętrznych.
Z powyższych rad proponowałbym Panu faktycznie zainstalowanie nawietrzaków higrosterowalnych w oknach - dodałbym - w taki sposób by zapewnić przepływ powietrza przez całe mieszkanie - dodatkowo proponuję wykonanie kilku otworów w drzwiach pomieszczeń (w ich dolnej partii) lub podciąć drzwi tworząć prześwit o wysokosći 1,5 - 2 cm. Jeśli to nie pomoze winien pan zwrócić się do specjalistycznej firmy zajmującej się diagnostyką przyczyn zawilgocenia i doradztwem.

: 26 lut 2009, 14:38
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Jeżeli higrosterowalne to wywietrzniki nie nawietrzniki . Nawietrznik z natury rzeczy ma obudowę elementy higroczułego znacznie zimniejszą niż temperatura w pokoju, więc zimą byłby otwarty na maksa niezależnie czy w pokoju byłoby 35 czy 55% ww.
nawietrzaków higrosterowalnych w oknach

: 26 lut 2009, 16:28
autor: prokuna
a może nieszczelny dach (papa)? Brak odpowiedniego wykończenia i dostaje sie woda?


ja tak miałem w pokoju u mnie w domu na strychu.

okazało się, że podczas czyszczenia komina uszkodziła sie dosłownie 1 dachówka i spowodowała zaciek i z czasem wilgoć w pokoju.
W garazu pojawił mi się grzyb w łączeniu 2 części (pomieszczenie murowane 60mkw, wietrzone) - okazało się, że wina była po uszkodzonej w 2 papie przestrzelonej przez wiatrówke? (małe dziurki)

Według mnie nie jest to wina okien, nie przesadzajmy.
Na 80% nieszczelność lub nieodpowiednie opierzenie