Strona 1 z 2

Ocieplanie granulat

: 30 wrz 2005, 12:31
autor: Gość
Witam. Chciałbym ocieplić ścianę z utrudnionym dostępem. Zastanawiam się nad dwoma metodami:
- granulat sturopianu
- "granulat" wełny mineralnej.
Ocieplana będzie ściana domku parterowego, która graniczy z garażem sąsiada niestety z prześwitem między ścianami ok 5 - 15cm
Jaki jest orientacyjny koszt w/w usług i która z metod jest bardziej skuteczna.

: 30 wrz 2005, 13:45
autor: T. Brzęczkowski
Styropian pokruszony traci swoje właściwości izolacyjne.

: 30 wrz 2005, 16:58
autor: Gość
widziałem tylko taką technike na stronie w internecie.
Nie chce tu reklamować jakiejkolwiek firmy. Więc to jest tylko przykład
http://www.isol.pl/styro.html

: 01 paź 2005, 8:13
autor: T. Brzęczkowski
szczelina tego typu (jak na rys) nie służyła w starej "substancji" do izolacji termicznej, tylko do wentylacji , by ściana była sucha. Wypełnienie tej szczeliny materiałem "przewiewnym" da znikome, nie warte zachodu efekty. Natomiast wypełnienie szczelne materiałami typu pianka, najczęsciej powoduje szybką degradację ściany przez wilgoć.

: 01 paź 2005, 18:35
autor: Marcin M.
Rozumiem. To co w takim razie by pan mógł polecić? Przerwa między ścianami jest niewielka a ściana szczytowa z jednej warstwy cegły. Chciałbym coś w tym kierunku zrobić bo jest to jednak dość duża powierzchnia i straty ciepła są widoczne.
Wentylację rozumiem bo ma duże znaczenie, ale izolacja termiczna jest także bardzo ważna. Pozdrawiam

: 04 paź 2005, 10:06
autor: T. Brzęczkowski
Ja bym dał stelaż wełnę z 5cm folię i płytę fermacell lub rygips.

: 04 paź 2005, 10:50
autor: Slayer
Przecież człowiek pisze, że ma utrudniony dostęp do tej ściany - jak ma w takim razie wykonać tam stelaż? Jeśli zostaje wybór - wdmuchać, ale co? - to może jednak styropian. Ja bym się obawiał, czy wełna wdmuchana się po pewnym czasie nie "ugniecie" i czy w związku z tym nie będzie niedocieplony górny fragment ściany. Zostaje więc jeszcze ekofiber - podobno to działa, oraz styropian granulowany. Styropian ma chyba tę zaletę, że się nie "ugniata", ale jak z izolacyjnoiścią granulatu tego nie wiem.

: 04 paź 2005, 16:04
autor: T. Brzęczkowski
Umiem czytać. Ale nie wierzę by gość miał garaż w pokoju, więc dostęp jest swobodny.

: 04 paź 2005, 16:07
autor: Gość

: 04 paź 2005, 16:56
autor: Gość
Witam. Jak już pisałem to jest cienka ściana szczytowa w pokoju. Mieszkam w takim sobie parterowym domku. Sciana ogólnie jest z jednej warstwy cegły (pełnej - standartowej jak za PRL). Jak sąsiad budował coś za domem do pozostawił przerwę między ścianami
5-15 cm (przy czym szczelina nie jest taka sama na całej objętości. Coś chciałbym w tym kierunku zrobić bo zimą jest różnica temp. w pomieszczeniach przylegających do siebie (dwa pokoje) w granicach 2-5 0C. Więc ocieplenie gotowymi elementami nie wchodzi w grę. Pozostaje mi granulat: wełna mineralna lub styropian.
Pozdrwawiam Marcin

: 05 paź 2005, 7:11
autor: Slayer
No to w takim razie styropian na całej grubości. Człowieku, jak ty masz ścianę z cegły tylko, to ja nie wiem jak ty tam wytrzymujesz zimą, ta cegła mniej więcej tak zatrzymuje ciepło jakbyś zamiast niej miał niecałe 2 cm styropianu . Prawie cała kasa jaką wydajesz na dogrzanie tej ściany ucieka ci przez nią . Jak to docieplisz to dopiero zauważysz ile mniej opału ci się zużywa. Są firmy, które taki granulat wdmuchują, ale może uda ci się to samemu zrobić jak ta szczelina jest taka szeroka.

: 05 paź 2005, 7:12
autor: Slayer
Pisząc styropain miałem an myśli granulat oczywiście

: 05 paź 2005, 17:24
autor: Marcin M.
Ano jakoś sie wytrzymywało, ale ile można. NIestety najważniejszego sie nie dowiedziałem? Jaki jest koszt ocieplenia tą metodą, tzn.ile orientacyjnie kosztuje m3 ( bo chyba tak można zmierzyć granulat), ewentualnie m2 ocieplenia tą metodą lub granulatem wełny mineralnej.
Pozdrawiam

: 05 paź 2005, 23:26
autor: Wentylek
Pan Slayer doradza Panu hodować pieczarki na ścianie????

: 25 paź 2005, 12:40
autor: Gość
Do Marcina.
Nie musisz ocieplać swojej ściany, bowiem za ścianą masz dom ogrzewany.
Jeżeli twoja ściana jest w całości pokrywana przez ścianę domu sąsiedniego, to wystarczy jak zamkniesz dostęp do szczeliny na obwodzie, ale łącznie z dachem. Musisz sam rozpatrzyć jakim materiałem zamknąć szczelinę, żeby nie psuła elewacji i dachu.
Jeżeli twoja ściana wystaje jednak poza obrys ściany sąsiedniej, to musisz ten fragment ocieplić (po zamknięciu szczeliny). Ten fragment ocieplaj wkładając do szczeliny luźną wełnę mineralną - najlepiej warstwami. Nie będzie to łatwe, ale możliwe jeśli sciana nie jest wysoka. Drugim sposobem będzie wypełnienie pianką poliuretanową, ale to sposób kosztowny i sam nie zrobisz - trzeba specjalistcznego sprzętu.
Trzecim sposobem będzie ocieplenie tego fragmentu od zewnątrz wełną mineralną wg metody BSO i pokrycie wyprawą cienkowarstwową. Czwartym sposobem jest zastosowanie od wewnątrz ocieplenia z przyklejanych płyt Calsitherm Klimaplatte które rozprowadza wraz z klejem firma ECOVARIO adres www.ecovario.pl
W metodzie 3 daj grubość 10 cm, a w 4 daj grubość 5 cm. W metodzie 4 niestety zmniejszysz powierzchnię użytkową mieszkania no i czeka bardziej kłopotliwy remont.
Tyle z grubsza. Dokładniejsze informacje uzyskasz, ale musimy zapoznać sie bliżej z tematem - najlepiej na miejscu.
Jerzy Zembrowski BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB www.bdb.com.pl