Strona 1 z 1

Strop WPS prośba o pomoc w dobraniu dwuteownika

: 28 sie 2012, 21:12
autor: grens
Witam
Z konieczności zwiększenia powierzchni użytkowej lokalu chcemy wykorzystać poddasze, które posiada strop drewniany z deskami wymagającymi wymiany - zdecydowaliśmy o zmianie stropu na betonowy. Ponieważ w części pod stropem ciągle prowadzimy działalność firma która miałaby wykonać strop zaproponowała strop WPS.

Strop miałby być oparty na dwuteownikach 220mm podpartych na ścianach zewnętrznych budynku odległych od siebie o 7 m. Belki miałyby mieć po 7,5 metra długości co daje po 25cm oparte w gniazdach wykutych w ścianach zewnętrznych których grubość wynosi ok 45cm (cegła ok 90 letnia)

I tu moje pytanie do doświadczonych budowlańców - czy dwuteownik 220 wystarczy przy założeniu że będzie wykorzystywane płyty o szerokości 90cm - 110cm?

Czy są jakieś kalkulatory pozwalające wyliczyć szerokość belki w zależności od rozstawu podparcia?

A może możecie polecić inny rodzaj stropu gdzie jego montaż nie będzie wymagał rozebrania dachu oraz podpierania od dołu?

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Re: Strop WPS prośba o pomoc w dobraniu dwuteownika

: 02 wrz 2012, 10:05
autor: fruzin
Zakładam, że firma, która zaproponowała Ci takie belki ma projektanta, który to obliczył, że dwuteownik 220 wystarczy przy 7m rozstawie, albo ma duże ubezpieczenie OC.
Rozwiązań jest wiele.
Jeżeli wydasz trochę pieniędzy na konsultacje z jakimś nietuzinkowym projektantem to poznasz szereg możliwości (oczywiste nie, ale tu na forum szuka się porad za darmo).

Jedna z możliwości to strop zespolony - belki stalowe i nadbeton.
W uproszczeniu powiem Ci, że uzyskasz tą samą wysokość stropu co na płytach WPS, czyli np dwuteownik 160 i 6 cm betonu. Spróbuj przeliczyć koszty.

Możliwym rozwiązaniem jest też strop drewniany na belkach dwuteowych. Belki będą dość gęsto rozstawione, ale elementy są znacznie lżejsze.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest strop betonowy na belkach strunobetonowych. Belki będą musiały być zaprojektowane jako samonośne.

Warunek braku podpór znacząco zawęża krąg możliwych rozwiązań, więc rozważ czy naprawdę choć jedna podpora pokrzyżuje ci szyki.
Pozdrawiam

Re: Strop WPS prośba o pomoc w dobraniu dwuteownika

: 27 lis 2012, 15:18
autor: KONBET
Witam!

Strop WPS to już dość przestarzała konstrukcja...

Jeżeli zaś chodzi o stropy bez konieczności stemplowania można zastosować płyty strunobetonowe lub rozważyć zastosowanie stropu lekkiego stropu z kształtkami styropianowymi (używa się ich często podczas odnawiania zabytkowych domów, pałacyków, ponieważ są bardzo lekkie). Można również zastosować belki sprężone, ale w tym przypadku nie uniknie się na czas betonowania (dojrzewania) podpór montażowych.

Na chwilę obecną nie są mi znane inne technologie niż konstrukcje drewniane lub stalowe, która pozwalają na jednoczesną rezygnację z podpór i rozbierania dachu.

Pozdrawiam!