Strona 1 z 1

Drewniane legary i piasek - proszę o pomoc

: 21 lis 2010, 10:25
autor: MAURACA
Witam :)
Pokój dziecka (1 piętro, kamienica poniemiecka)jest nad klatką schodową. Pod podłogą mamy drewniane legary między którymi był piasek. Ktoś nam poradził, żeby wybrać cały piasek, położyć wełnę mineralną jako izolację termiczną, na to damy płyty MFP i panele. Piasek już wybrany a mnie nagle naszła wątpliwość - czy ten piasek nie spełniał jakiejś funkcji np. usztywniającej legary, czy też dociążeniowej ? Czy też tylko był izolacją - bo w tatmych czasach tak budowano. Jestem totalnym laikiem w sprawach wytrzymałości. Dlatego proszę o pomoc - czy wystarczy sama wełna, czy trzeba coś tam jeszcze dodać? Legary są rozstawione co 53-60 cm, po wybraniu piasku, który leżał na deseczkach, zostało ok 8 cm wolnej przestrzeni.
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Ewa

Re: Drewniane legary i piasek - proszę o pomoc

: 21 lis 2010, 15:35
autor: Brutus80
Zadaniem piasku było przedewszystkim wygłuszenie i "jakaś" izolacja termiczna. Odciążenie stropu na pewno mu pomoże i przedłuży jego życie.
Tak kiedyś budowano, piasek służył także jako masa poziomująca pod parkiety. Zajmuję się właśnie remontem poniemieckiego pałacu w którym wszystkie parkiety były ułożone na warstwie piasku ubitego praktycznie na kamień.

Re: Drewniane legary i piasek - proszę o pomoc

: 21 lis 2010, 20:23
autor: MAURACA
Dzięki Brutusie za kompetentną odpowiedź :))
Ulżyło mi :) tym bardziej, że jutro trzeba się zająć dalszym ciągeim czyli kupnem wełny mineralnej. Chciałam wełnę drzewną ale nie jest do zdobycia na cito :(.
Jeśli mogę to proszę o jeszcze jedną odpowiedź - czy stosować folię paroizolacyjną? Czytałam dziś w Muratorze, że można zawinąć w nią wełnę. Drążę ten temat, bo dziecko jest alergiczne.
Pozdrawiam i raz jeszcze dzięki za odp :)

Re: Drewniane legary i piasek - proszę o pomoc

: 21 lis 2010, 21:59
autor: Brutus80
Istotą izolacji termicznej jest to, że im bardziej sucha tym lepiej izoluje. W przypadku wełny jest to szczególnie ważne, gdyż wilgotna wełna może zacząć pleśnieć.
Izolacja przeciw parze jest wręcz konieczna, aby zabezpieczyć wełnę przed absorpcją wilgoci z powietrza i zapewnić skuteczną izolację.