Strona 1 z 1

Izolacja płyty fundamentowej

: 17 wrz 2022, 16:27
autor: Sylwia19
Witam. Pytanie dotyczy izolacji poziomej płyty fundamentowej. Wg projektu: podsypka piaskowa 40cm, chody beton 10cm, płyta 25cm, beton B30, 2x folia 0,3m, EPS 10cm, folia 0,3mm, wylewka betonowa 7cm.
W domu mokre ściany. Po odkrywce brak folii na płycie...
W związku z tym pytanie: po przeczytaniu x stron z poradami jak ocieplić i zaizolować płytę, nie znalazłam takiego układu jak u mnie. Odkrywka wykazała wilgoć również na płycie. W przekroju brakuje też 2xfolia 0,3mm..

Re: Izolacja płyty fundamenyowej

: 17 wrz 2022, 20:51
autor: arekpolak
witam. W opisie, który Pani przytoczyła brak jest informacji o warunkach gruntowo- wodnych i poziomie posadowienia płyty względem poziomu terenu. Brak też informacji czy ściany ą murowane czy żelbetowe oraz informacji o poziomie wód gruntowych. Jeśli chodzi o sam projekt warstw:
-podsypka piaskowa 40cm - Ok- piasek jako podbudowa jest ok. choć lepsza byłaby pospółka np 30 cm i piasek 10 cm.
- chody beton 10cm - zupełnie zbędny i niepotrzebny element fundamentu - strata pieniędzy chyba że występowała konieczność wykonania izolacji przeciwwodnej typu ciężkiego np. 3xpapa termozgrzewalna, to wtedy chudy beton stanowi podłoże do wykonania takiej izolacji.
- płyta 25cm, beton B30, - przy zastosowaniu takiej klasy betonu i klasy wodoszczelności W-8 to w zasadzie, przy prostych warunkach gruntowych płyta powinna mieć nasiąkliwość bliską zeru.
2x folia 0,3m,- jest to standardowa zwykła izolacja przeciwwilgociowa chyba że w projekcie nakazano szczelne sklejanie tej foli na zakładach i co najważniejsze szczelne polączenie z izolacją pionową ścian, naistotniejsze w tym wypadku jest jednak to że to nie może być zwykła folia budowlana tylko taka która będzie pełniła rolę izolacji poziomej pod ścianami.
EPS 10cm, - Ok - zwykła izolacja termiczna, jak na dzisiejsze standardy - bardzo skromna ale nie ma to żadnego wpływu na zamoknięte ściany.
folia 0,3mm, - jest zwykła izolacja przeciwwilgociowa podposadzkowa, jej brak jest z pewnością błędem ale osobiście uważam, że obecność tej folii pod styropianem nie uratowało by ścian przed zawilgoceniem.
wylewka betonowa 7cm. Ok - zwykły podkład pod warstwe wykończeniową podłogi

wg mojej opinii układ warstw w tej płycie jest niepoprawny ale to już sama Pani stwierdziła, po drugie uważam że zbagatelizowano warunki wodne na działce, po trzecie i najważniejsze - przyczyną zawilgocenia ścian jest brak jakiejkolwiek izolacji poziomej ścian, która chroniłaby przed kapilarnym podciąganiem wody. Niewiadomo z Pani opisu czy mówimy o ścianach parteru czy ścianach piwnic ,bo jeżeli to te drugie to jeszcze dochodzi atak wody na powierzchnie zewnętrzną ściany i kwestia izolacji pionowej tych ścian (lub jej brak).
Proszę uzupełnić post o dokładniejszy opis to postaramy sie pomóc znaleźć wyjście z sytuacji.

Re: Izolacja płyty fundamenyowej

: 17 wrz 2022, 22:10
autor: Sylwia19
Bardzo dziękuję. Postaram się uzupełnić informacje, chociaż dysponuję tylko wycinkiem dokumentacji (deweloper utrzymuje, że nie ma dokumentacji wykonawczej ???, ani detali ścian, gdzie można by zobaczyć izolację pionową).
Podłoże jest raczej gliniaste, małoprzepuszczalne. Spadek terenu niestety też nie sprzyja, przedostania działka, różnica od działki sąsiada około 40cm.
Problem dotyczy parteru domu, ponieważ budynek nie jest podpiwniczony.
Nie ma też opaski drenażowej przy fundamentach.
Tak jak wspominałam po odwierceniu otworów (podczas osuszania posadzki) odkryliśmy, że nie ma 2xfolii, która wg projektu miała być na płycie, pod warstwą styropianu.
Ściany niestety wykonane są z bloczków ceramicznych. Bezpośrednio na płycie. Nie wiem jak wygląda izolacja pionową, ponieważ nie dysponuję żadnym detalem.
Bardzo dziękuję za podpowiedź jak, i czy w ogóle można sobie poradzić z takim problemem.

Re: Izolacja płyty fundamentowej

: 19 wrz 2022, 15:44
autor: euro_tuned
Folia wg mnie i tak by nie dała nic. Folia nie jest hydroizolacja. Hydroizolacja jest skuteczna jak jest szczelna a jak uzyskać szczelność na folii? Jedna dziurka i po wszystkim. Mokre ściany to niepoprawna albo brak izolacji poziomej pod pierwszą warstwą pustaka. Jest tam jakaś papa pod pustakami? A wilgoć w samej płycie to już inny temat całkowicie. Gdyby chociaż był XPS na chudziaku a pod płytą to przy nienajgorszych warunkach gruntowych on też nie przepuści wody ale go tam nie ma :roll: brak XPS pod płytą fundamentową podważa trochę sens samej płyty. Oprócz samego posadowienia budynku to pod względem termicznym żadnych różnic w stosunku do ław i podłogi na chudziaku. :?

Re: Izolacja płyty fundamentowej

: 19 wrz 2022, 17:57
autor: Sylwia19
Niestety nie wiem czy jest jakaś izolacja pod pierwszym pustakiem. Musiałabym robić kolejne odkrywki, a deweloper oczywiście chętny nie jest.
Uważam też, że problemem jest nieprawidłowa izolacja pionowa plus brak opaski drenującej przy fundamentach.
Czy brak styropianu pod płytą ma wpływ na ogrzewanie domu? Straty ciepła?
I czy jeżeli brak folii nie jest problemem, to poprawienie izolacji pionowej załatwi sprawę?
Nie wiem, czego mogę wymagać od dewelopera.
Dziękuję.

Re: Izolacja płyty fundamentowej

: 20 wrz 2022, 11:11
autor: Om3k
@ Sylwia19
Generalnie drenaż opaskowy nie jest niezbędnie wymagany w przypadku budynków parterowych. Ale w przypadku gdy deweloper już sknocił izolację przeciwwilgociową to wykonanie skutecznego drenażu może okazać się rozwiązaniem naprawczym lecz po przeanalizowaniu konkretnej sytuacji gruntowo-wodnej na Twojej działce.

Moim zdaniem szukanie rozwiązania tego problemu na forum nie jest dobrym pomysłem. Lepiej skontaktuj się ze specjalistą, który na miejscu przeanalizuje stan faktyczny, wykona ewentualne dodatkowe badania i opracuje projekt naprawczy.
Wówczas projekt naprawczy przekaż deweloperowi, aby naprawił budynek.

W ostatnim poście pytałaś:
:?: Czy brak styropianu pod płytą ma wpływ na ogrzewanie domu? Straty ciepła?
I czy jeżeli brak folii nie jest problemem, to poprawienie izolacji pionowej załatwi sprawę?


:arrow: Nie ma obowiązku stosowania styropianu zawsze pod płytą fundamentową. Jeśli już izolacja termiczna ma być pod płytą fundamentową to polistyren ekstrudowany, który ma znacznie większą wytrzymałość na ściskanie niż zwykły styropian. Natomiast można stosować styropian na płycie fundamentowej, ale należy wówczas zastosować pierwszą warstwę muru np. z bloczka gazobetonowego lub ze specjalistycznych bloczków termoizolacyjnych (typu Novomur, Isomur), aby wyeliminować wadę rozwiązania z izolacją termiczną na płycie fundamentowej, czyli liniowy mostek termiczny.

:arrow: Jeśli pytasz o straty ciepła to problemem jest grubość izolacji termicznej podłogi. Jest to do policzenia, ale najprawdopodobniej nie są spełnione aktualne wymagania znajdujące się w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

:arrow: Natomiast brak folii, a raczej brak skutecznej poziomej izolacji przeciwwilgowej jest problemem. Wykonanie poprawnej izolacji pionowej może nie rozwiązać problemu z wilgocią na ścianach.

:arrow: Nie pisałaś, czy wykonano opaskę przeciwwysadzinową wokół płyty fundamentowej? Jeśli nie wykonano, to również będzie problem.

W razie pytań zapraszam na priv.