Strona 1 z 1

Wymiary fundamentów wewnątrz istniejącego budynku

: 09 wrz 2019, 8:27
autor: Gabikulka
Dzień dobry
Chciałbym prosić was o poradę. Mam wolno stojący budynek piętrowy, który chciałbym przystosować do zamieszkania. Problemem są fundamenty, gdyż dół budynku który ma być tym docelowym jest niczym otwarta hala z sześcioma filarami nośnymi (fundamenty są tylko pod filarami oraz pod ściany zewnętrzne). Mam zamiar podzielić te metry kwadratowe na kilka pomieszczeń, jednak nie wiem jaka grubość/szerokość fundamentów będzie odpowiednia pod ściany działowe ze zwykłej cegły (biała) (25x12x6,5) biorąc pod uwagę fakt, iż ściana będzie miała wysokość 3metry. Mam wylaną wylewkę o grubości 10cm, czy utrzyma ten ciężar, czy jednak zrobić fundamenty pod ścinaki, jak tak to jakie mają mieć wymiary? 20cmx30cm wystarczy? Bardzo bym prosił o dobre rady!

P.S. Czy izolować folią lub jakimś materiałem wewnętrzne fundamenty?
Pozdrawiam
Piotr

Re: Wymiary fundamentów wewnątrz istniejącego budynku

: 10 wrz 2019, 13:02
autor: Sławek12
Odpowiedź na te pytania jest... ale czy jak zapytasz lekarza czy masz raka płuc to bez prześwietlenia i badań powie Tobie tak czy nie ??

Najpierw trzeba zobaczyć w jakim stanie są grunty (podstawowa dana geotechniczna), a później możemy rozmawiać o szerokościach i nośnościach, jak będziemy wiedzieli na czym stawiasz i w jakim stanie znajduje się grunt.

Jeśli ktoś odpowie tutaj na pytanie bez ww. to krzyż na drogę.

Re: Wymiary fundamentów wewnątrz istniejącego budynku

: 10 wrz 2019, 14:38
autor: Om3k
Chciałem odpowiedzieć na pytanie Gabikulka, ale widzę, że Sławek12 już to zrobił.
To co napiszę, nie jest w kontrze do jego odpowiedzi, ale stanowi uzupełnienie i mój punkt widzenia jako projektanta konstrukcji budowlanych.
Istotne jest jaki zastosujesz materiał na ściany. Piszesz, że zwykła cegła biała. Podejrzewam, że chodzi Tobie o cegłę wapienno piaskową, a więc jeden z najcięższych materiałów do murowania ścian działowych. Ściany będą 3,0 metrowe, a więc relatywnie wysokie i obciążenia przekazywane na podłogę duże.
W przypadku wykonywania ścian działowych w istniejącym budynku duże znaczenie będzie miało również:
a) stopnień zagęszczenia podbudowy piaskowej pod betonem podkładowym.
b) rzeczywista grubość betonu podkładowego, klasa wytrzymałości betonu oraz czy do wzmocnienia betonu podkładowego zastosowano np. siatkę zbrojeniową albo chociaż zbrojenie rozproszone?

Tak. Fundamenty należy zabezpieczyć przed wilgocią, ale folia nie jest właściwym rozwiązaniem. Należy stosować papę podkładową termozgrzewalną SBS gr. 4 mm, powłoki typu KMB lub ochronę strukturalną, na przykład beton spełniający wymagania PN-EN 206 dla danej klasy ekspozycji lub napowietrzenie mieszanki betonowej, które redukuje podciąganie kapilarne. Oprócz tego izolacja przeciwwilgociowa pozioma posadzki powinna być ciągła.