Strona 1 z 1

Izolacja monolitycznego fundamentu, dodatkowo rdzenie do słupów

: 29 maja 2018, 21:24
autor: szyna
Witam!

Niebawem rozpoczniemy budowę naszego upragnionego domu, tj projekt w kaliach 5N z Archonu:) Aktualnie jesteśmy na etapie załatwień pozwoleń, adaptacji projegtu, i czekamy na zgodę od starosty. Z budową myślimy ruszyć w sierpniu, we wrześniu, i w tym roku chcemy tylko zrobić na spokojnie fundamenty, i ogarnąć teren w okół domu.

Mam pytanie odnośnie fundamentów, otóż:

W projekcie mam fundament o wymiarach: stopa fundamentowa : 40 cm wysoka x 70 cm szeroka, na tym ława fundamentowa o szerokości 25 cm, wysoka około 80cm. Zbrojenie łąwy 4 pręty x 12mm, a ściana fundamentowa zbrojona w kratę , pręty pionowe co 30 cm, i cztery pręty poziomo 8 mm. Dodatkowo kilka rdzeni słupów wypuszczanych z ławy fundamentowej.
Pod ławą powinna być wylana podbetonka 10cm.

Planuję zrobić podbetonkę, a na tym zaszalować ławę na 70cm, a później szalować ściany na wysokość na te +/- 80cm (zależy jaki poziom zero). ( kilka osób doradzało zeby nie szalować, a lać beton prosto w grunt, bo jest żwir i "nic fundamentowi sie nie stanie" ) Nurtuje mnie trochę kwiesta izolacji przeciwwilgociowej, (podciąganie kapilarne) bo nie wiem gdzie mam odizolować spód fundamentu, czy zrobić izolacje pomiedzy podbetonka a ławą, czy można zrobić pomiędzy ławą a ściana fundamentowa? wiem że można, ale nie wiem jak jest lepiej, gdyż będe miał tutaj wypuszczone pręty z ławy te pionowe, i nie wiem jak to dobrze odizolować, czym odizolować. Jak zrobić izolacją poziomą, tą finalną na górze fundamentu pomiędzy bloczkiem, tzn pod porotherm zgrzeje dwa razy pape, jedną wywinę na zewnątrz na mur, druga dostawie zakład do połączenia w przyszłości z izolacją pod wylewką. Ale jak odizolować poziomo słupy, żeby wilgoć nie przeciągała przez te cześć słupów. Jak nazywają się jakieś środki typu HYDROSTOP, bądz jakiejś z firmy Izohan?

Jak polecicie zrobić ogólnie całą tą izolacje? z zewnatrz masę KMB, styrodur 5cm, folia kubełkowa?

Działka jest równa, grunt bardzo ubity, żwir, przepuszcza wodę, jak mocno popada, to na działce tego nie odczuwać, szybko wchłania w ziemię. Czy konieczne jest robienie jakiejś kosztownej izolacji, czy można to zrobić dobrze ale nie przesadnie finansowo?

Re: Izolacja monolitycznego fundamentu, dodatkowo rdzenie do słupów

: 31 maja 2018, 8:14
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nurtuje mnie trochę kwiesta izolacji przeciwwilgociowej, (podciąganie kapilarne) bo nie wiem gdzie mam odizolować spód fundamentu, czy zrobić izolacje pomiedzy podbetonka a ławą, czy można zrobić pomiędzy ławą a ściana fundamentowa?
Izolacja pozioma na ławie, na niej ściana fundamentowa.
tą finalną na górze fundamentu pomiędzy bloczkiem, tzn pod porotherm zgrzeje dwa razy pape
Tego robić nie wolno!!! Woda powstająca a dyfuzji kondensacji pary w ścianie musi mieć wyjście.
Izolacja pozioma na ławie łączy się z folią kubełkową, która ma za zadanie wodę z wewnątrz wypuścić a wody z zewnątrz nie wpuścić.

Styropian to izolacja termiczna, a takową umieszcza się pomiędzy tym co chcemy ogrzewać a tym czego ogrzewanie nie ma sensu, czyli jeżeli już to styropian jest od wewnątrz.

Re: Izolacja monolitycznego fundamentu, dodatkowo rdzenie do słupów

: 31 maja 2018, 8:18
autor: Tomasz_Brzeczkowski
https://www.isola.no/assets/Norway/Broc ... ur2013.pdf

Jeżeli chcemy koniecznie z jakiś powodów ogrzewać fundament, to izolacja jest dookoła i pod ławą (szalunek tracony)

Re: Izolacja monolitycznego fundamentu, dodatkowo rdzenie do słupów

: 31 maja 2018, 8:22
autor: Tomasz_Brzeczkowski
W żadnym wypadku nie wolno zatrzymywać wody w fundamencie lepikami. Nie ma sensu też przyklejać styropianu tylko od zewnątrz

Re: Izolacja monolitycznego fundamentu, dodatkowo rdzenie do słupów

: 04 cze 2018, 9:52
autor: szari
Tomasz_Brzeczkowski pisze:W żadnym wypadku nie wolno zatrzymywać wody w fundamencie lepikami. Nie ma sensu też przyklejać styropianu tylko od zewnątrz

Można prosić jakieś źródło tej wiedzy czy też jak w innych tematacj jest to twoje wybiórcze wymyślactwo stosowane?