Strona 1 z 3

Osuszanie elektroosmoza - opinie, ktoś stosował ?

: 25 sty 2007, 9:48
autor: rtocki
Jak w tytule - jest kilka firm sprzedających i montujących urządzenia działające na zasadzie elektroosmozy - czy ktoś może powiedzieć coś konkretnego o tej metodzie (z praktyki a nie z ulotek). Bo listy referencyjne i informacje techniczne oraz cena wyglądają dość zachęcająco. Był u mnie w kamienicy przedstawiciel firmy i stwierdził że, zamiast "tradycyjnych" metod i związanych z tym robót ziemnych itd, wystarczy zamontować takie urządzenie. Co na to fachowcy? Tylko proszę o konkretne przykłady.

: 28 sty 2007, 13:34
autor: fruzin
Cena bardzo zachęcająca a efekty mizerne a do tego powolne. Tą metodą można "posuszyć" ścianę po kilku latach. Ogólnie nieprzydatna. Obecnie są bardziej skuteczne i szybsze metody.
Pozdrawiam

: 17 lut 2007, 16:48
autor: rtocki
No nie wiem, od czasu ostatniego postu poytałem użytkowników (m. in kilka starych kościołow i prywatnych kamienic) i są ogólnie zadowoleni. Już po 2-3 miesiącach następuje cofanie się wilgoci i w większości wypadków zrezygnowali z innych metod. Wydaje mi się, że jest duży lobbing w kierunku praco- i materiałochłonnych "tradycyjnych" metod ze strony firm wykonujących i sprzedających - wiadomo co 20 tys. to nie 3. Niedługo powinienem mieć zdjęcia i pomiary budynku w którym od 9 miesięcy jest zainstalowane takie urządzenie. Dlatego proszę o rzeczowe i konkretne opinie.

: 19 lut 2007, 10:17
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Już tu z Panem Fruzinem omawialiśmy wiele razy, te sprawy różniąc się w częstotliwości przypadków, Pan Fruzin uważa, że większość zawilgoceń to podciąganie kapilarne, ja, że wilgoć jest "od środka", wymiana okien i ocieplenie zewnętrzne, czyli zbyt słaba wentylacja i mostki termiczne. Urządzenia do elektroosmozy mogą likwidować czasowo skutki zawilgocenia (jeżeli zakładamy, że działają) napewno nie załatwia problemu, czyli przyczyny.

Elektroosmoza

: 05 kwie 2008, 17:31
autor: Romario
Witam, pozwoliłem się dołączyć do tematu osuszania metodą Elektroosmozy mam prośbę do znających cenę instalacji tego osuszania metodą Elektroosmoz bezprzewodowej. Budynek do osuszenia ma podstawę fundamentu 11m na 12m, ile jest potrzebne takich urządzeń do osuszenia tego fundamentu.
Romario

: 05 kwie 2008, 20:58
autor: JBZ
Żadna cudowna metoda odpychania wilgoci nie eliminuje przyczyn, ani nie osusza murów - za wyjątkiem kieszeni naiwnych!
Fruzin ma rację. Wyłącznie trzeba likwidować przyczyny.
Skąd wilgoć w murach piwnicznych? Głównie z podciągania kapilarnego z gruntu! W pewnym procencie także na skutek kondensacji pary wodnej w murze.
Skąd wilgoć w murach nadziemnych? Jeśli poza strefą podciągania kapilarnego, to wyłącznie na skutek kondensacji pary wodnej.

Osmozy i inne podobne cudown wynalazki leczą objawy a nigdy przyczyny! Obiekty referencyjne oceniali dostawcy technologii, a nie bezstronni badacze. Proszę wskazać adres, a mogę opracować opinię skuteczności każdej metody. Jest jakiś dostawca chętny? Czy będzie jak z domami ocieplanymi od środka? :lol:

Jerzy Zembrowski

: 05 kwie 2008, 23:01
autor: fruzin
Zastanawia mnie jakim cudem AQUAPOL dostał złoty medal na Targach Poznańskich ? :roll:

Elektroosmoza

: 06 kwie 2008, 0:15
autor: Romario
Chodziło mi o cenę ale z wypowiedzi kolegów JBZ i fruzin chyba dam sobie spokój z tą nowością. Chociaż pomyślałem jeżeli ta metoda byłaby niedroga to można byłoby zastosować jako osuszenie fundamentów mocno zawilgoconych z roku na rok zalaną piwnicą
i przy większych opadach deszczu, a następnie zastosować izolacje bardziej tradycyjną. Czy to ma sens osuszyć fundament przed izolacją? No i ta cena mnie interesuje jak by ktoś wiedział to proszę o info.

: 06 kwie 2008, 11:40
autor: fruzin
Elektroosmoza (to wcale nie jest nowość) itp. metody są jak chusteczka na katar. Dzisiaj od razu przechodzi się to leczenia. A więc najpierw wizyta u lekarza (specjalisty), który określi co jest przyczyną zawilgocenia. Następnie do wykonawcy (aptekarza) który zastosuje odpowiednie materiały (leki) aby wyleczyć budynek. Pewne rzeczy można wykonać samemu, ale pod kontrolą osoby doświadczonej.
Kiedyś nie było materiałów niewrażliwych na wilgoć, więc wstępnie podsuszano elementy budynku (elektroosmoza, mikrofale itp.). Dzisiaj technologia poszła znacząco do przodu i wiele prac można wykonać, które kiedyś były nie do wykonania.

Generalnie metody te nigdy nie usuną przyczyny, a do tego mają bardzo ograniczone pole działania. Mogą pomóc usunąć skutek, ale i tak w końcu trzeba będzie odtworzyć izolację.

PS. Oczywiście to nie oznacza, że np mikrofale są już niepotrzebne.

: 06 kwie 2008, 19:35
autor: JBZ
Do Romario.
Zapewne nie wiesz, że mokrych murów, dla których nie wyeliminowano przyczyn zawilgocenia, osuszyć się nie da - nigdy! Gdybyś zrealizował swój plan, to mniej więcej, przypominałoby pompowanie wody z drenażu budynku leżącego tuż nad jeziorem!
Kolejność działania:
1. Specjalista określi przyczyny zawilgocenia oraz opracuje technologię robót.
2. Wykonawca wykona "krok po kroku" nie wprowadzając żadnych zmian!

Wysychanie mokrych murów trwa dość długo. Przykładowo mur grubości 51 cm z cegły pełnej wysycha 5 do 6 lat. I żadne cudowne metody tego nie przyśpieszą. Chcesz więcej informacji?

Na temat nagród i medali na targach coś wiem, ale przemilczę. :oops:

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Elektroosmoza

: 30 sty 2009, 23:12
autor: paprykrzyk
Metoda elektroosmozy polega na nieustannym usuwaniu wilgoci powstałej z kapilarnego podciągania wody, wniosek z tego może być jeden. Jeżeli cały czas usuwamy skutek to nie ma potrzeby usuwania przyczyny. natomiast metody tradycyjne mają tą wadę że są jednak BARDZO kosztowne i niestety nie trwałe, gdyż jeszcze nie wymyślono takiego materiału który w glebie naturalnie nie zacząłby się rozkładać.

: 02 lut 2009, 19:14
autor: MTW
co do braku nowych technologii to chyba się nie zgodzę .
na tym forum założyłem stosowny temat i zamieściłem zdjęcia z usuwania przyczyn i skutków bez tych najbardziej kosztownych prac ziemnych .przy ścianie jednowarstwowej da się to już zrobić byleby w tej ścianie nie było zbyt wiele chemii budowlanej.
jeżeli buduje się od początku to lepiej jest od razu zadbać o właściwe zabezpieczenie , jeżeli jednak tego się nie zrobiło to tez nie ma co rąk załamywać bo to da się usunąć fakt nieco drożej

: 23 mar 2009, 19:11
autor: miron72
Witam wszystkich
Chcialem powiedziec wszystkim ze istnieje firma ktora znakomicie osusza mury,piwnice moge panstwu dac strone sami zobaczcie jest najtansza na rynku i niezawodna wiele rekomendacji www.elektroosmoza.pl
Polecam ja warto zobaczyc
Pozdrawiam

: 23 mar 2009, 21:14
autor: JBZ
Osuszanie budynków, to po prostu proces wysychania. Jeśli wilgoć w sybstancji budynku jest ograniczona, wyschnięcie nastąpi. Jeśli jednak dopływ wilgoci nie ustaje, wysuszanie przypomina pompowanie oceanu - czyli bezsens.
Jedynym uzasadnionym działaniem jest najpierw wyeliminowanie dopływu wilgoci, a potem wysuszanie - najlepiej naturalne.
Wszystko inne jest zwykłym naciąganiem i oszukiwaniem naiwnych.
Fizyki i przyrody się nie oszuka!

Jerzy Zembrowski
www.bdb.com.pl

: 24 mar 2009, 23:37
autor: paprykrzyk
Nie wiem czy się orientujecie, ale metoda elektroosmozy polega na osuszaniu murów w wyniku kapilarnego podciągania wody. Fale, które emituje urządzenie zastępuje izolację pionową i poziomą, więc takie stwierdzenia jak w/w nie mają sensu. Pewnie, że jak mamy urwaną rynnę i woda leje się po ścianie to trzeba naprawić rynnę a nie liczyć na "hokus pokus", ale jeżeli podciąganie jest z gruntu przez kapilary to jak najbardziej metoda elektroosmozy sprawdza się w 100%. Owszem przy budowie nowego budynku warto zadbać o izolację. Jeżeli natomiast jest to obiekt już wybudowany i występuję takowy problem to nie ma potrzeby pchać się w nadmierne koszta. Ja sam osobiście skorzystałem z usługi osuszania metodą elektroosmozy i jestem b. zadowolony. Problem znikł a ponad to dostałem 20 lat gwarancji. Za tą cenę wydaje mi się, że naprawdę warto!!!

Ps. Panie Jerzy Zembrowski zastanowił się Pan, co napisał? Oskarża Pan wiele firm, instytucji, korporacji o oszustwo i naciąganie - odważne posunięcie.