Strona 1 z 6

Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 9:00
autor: sebek124
Witam, mam taki problem nie wiem czy jestem wprowadzany w błąd czy tak można pozostawić izolację. W sezonie 2011 firma budowała mi dom. Fundamenty tzn. ławy były wylane w foli budowlanej na nich została ułożona izolacja pozioma a na niej aż powyżej gruntu bloczkami betonowe. Bloczki z 2 stron pomalowane Dysperbitem a od zew. Przylepiony styropian i nałozona folia kubełkowa. Dalej powyżej gruntu ułożona jest kolejna warstwa izolacji poziomej i na niej kolejna 1 warstwa bloczka betonowego na nim kolejna izolacja i dopiero POROTHERM
. Problem Jest taki że na odcinku na ok 2 m ( w rogu budynku ) murarz nie położył drugiej warstwy izolacji poziomej na bloczku miedzy POROTHERM . Dom stoi od kwietnia 2011 do dziś nie podciąga w żadnym miejscu wilgoci . Lecz ludzie od wykończeń mówią że może wyjść wilgoć na ścianę i namawiają mnie na podcięcie miedzy bloczkiem a cegłą i włożenie tej 2 warstwy izolacji tylko moje pytanie jest czy jest sens skoro do dziś nie ma żadnych wykwitów wilgoci, i są 2 inne izolacje tzn na ławach i na bloczkach powyżej gruntu

Obrazek

Obrazek

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 9:27
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Bloczki z 2 stron pomalowane Dysperbitem a od zew. Przylepiony styropian i nałozona folia kubełkowa
. Przecież to jakaś masakra ! Nie smaruje się dysperbitem bo wilgoć nie wyjdzie ! Tylko uszczelnia się 30 cm przy ławie A folia kubełkowa to pierwsza warstwa ! Ma ona wody nie wpuścić a wypuścić . Obrazek
http://www.isola.no/produkter/tilbehor/ ... ingsplate/
Styropian zaś ma sens ( jest za folią ) gdy jest piwnica ! Tak to po co grzać fundament???
Izolację poziomą kładzie się na ławie nie na fundamencie ! Przecież zimą jest dyfuzja pary z wewnątrz - póki jest sam porotherm nie ma problemu ale gdy przyjdzie izolacja termiczna i nie daj Boże jeszcze bez paroizolacji, to w ścianie będzie kondesacja pary. Woda zamiast odprowadzana być do fundamenty ( do strefy dodatnich temperatur) zatrzyma się na izolacji poziomej i od zewnątrz zamarznie - efekt poziomej izolacji na fundamencie- Obrazek

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 9:36
autor: adam_50
sebek124 pisze:czy jestem wprowadzany w błąd

Trzeba chyba pogratulować ekipy (nawet jeżeli jest jakieś inne rozwiązanie). Porothermy są b.wrażliwe na wilgoć.
Proszę jednak wyjaśnić - jak wysoko nad projektowanym terenem wokół budynku umieszczone są kolejne poziome izolacje.
Tak z ciekawości - nie ma wieńca w górnej części ścian fundamentowych ?

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 9:46
autor: sebek124
Pierwsza izolacja pozioma ponad terenem jest od 15 - 35 cm, a kolejna + grubość bloczka. Jest wieniec i na nim są poustawiane te bloczki. Rozumiem ze fundamenty mam do du.... ale cały czas nie wiem czy da coś podcięcie tych murów i włożenie dodatkowej izolacji czy nie.

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 10:21
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Na ciepły sweter zakładam kurtkę z goretex- u ( wody nie wpuści a wilgoć wypuści) , buty podobnie.
A Pana fachowcy pod kurtkę z goretex-u założyli jeszcze gumowa i gumowe skarpety!
Gdzie ma się podziać woda z dyfuzji pary zimą?

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 10:28
autor: sebek124
Nie wiem jak ma się teoria z praktyką ale widziałem nie jeden budowany dom i tam też bloczki na ławach były malowane całości z 2 stron dysperbitem i na to styropian. Malo tego obok mnie budują bloki t tez tak robią tylko zamiast styropianu umieszczają styrodur dlatego też myślałem że tak się robi. Ale pytanie mam zupełnie inne a mianowicie czy podcinać fundament aby wilgoć nie weszła na ściany. Czy ta te 2 izolacje które mam tzn. na ławach i 15 cm nad gruntem spełnią swoje role.

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 11:21
autor: adam_50
Jeżeli jest 15 cm do izolacji od terenu ( i tak zostanie), proszę wykonać opaskę wokół budynku, spadki terenu od budynku, w zimie koniecznie odgarniać śnieg od budynku (nie dopuść do topnienia zaspy przy ścianie) to może zostać. Proszę jednak pamiętać, że jest to odpowiedź na "odległość", a ekipa budowlana jest na miejscu i może widzi coś o czym nie mówimy. Z drugiej strony nie należy przesadzać - wszystkie przegrody zewnętrzne w czasie eksploatacji podlegają ciągłemu procesowi zawilgacania i schnięcia - idealnej izolacji nie ma.

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 11:30
autor: sebek124
Ja jestem daleki od podcinania muru i to jeszcze jeszcze w narożniku ( naruszania konstrukcji ). A tym bardziej że do dziś nie ma śladu żadnego zawilgocenia. Dlatego przedyskutuje z moimi fachowcami, Pana sugestie też wydają mi się najbardziej dogodne.

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 11:37
autor: Tomasz_Brzeczkowski
sebek124 pisze:Nie wiem jak ma się teoria z praktyką ale widziałem nie jeden budowany dom i tam też bloczki na ławach były malowane całości z 2 stron dysperbitem i na to styropian. Malo tego obok mnie budują bloki t tez tak robią tylko zamiast styropianu umieszczają styrodur dlatego też myślałem że tak się robi. Ale pytanie mam zupełnie inne a mianowicie czy podcinać fundament aby wilgoć nie weszła na ściany. Czy ta te 2 izolacje które mam tzn. na ławach i 15 cm nad gruntem spełnią swoje role.

Ja wiem jak się ma praktyka! Styropian czy styrodur to izolacja termiczna ! Umieszczanie jej za czym czego nie ma sensu ogrzewać jest raczej nieporozumieniem niż izolacja.
Takie domy zużywają nawet ponad 30kWh /m2 rocznie - to tez można sprawdzić! Ale jak ktoś wierzy, że będzie go stać na utrzymanie źle izolowanego domu - to tu z praktyką nie ma co się wychylać - wiara czyni cuda!
Ale pytanie mam zupełnie inne a mianowicie czy podcinać fundament aby wilgoć nie weszła na ściany
Ja bym powiercił dziury tam gdzie jest izolacja pozioma w tej izolacji by woda mogła zejść do ławy Jeżeli Szanowny Pan nic nie zrobi to tu gdzie nie ma izolacji poziomej mur będzie najsuchszy.
Tu jest super izolacja pozioma!
Obrazek Obrazek

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 12:12
autor: sebek124
Nie rozumiem w takim razie sensu izolacji poziomej. Skoro nawet w projekcie jest wskazane by odizolować fundament od muru. I tak też zrobiłem tylko u mnie podłożone zostały 2 warstwy izolacji poziomej tzn. na i pod bloczkiem. A na w/w odcinku zapomniano ułożyć na bloczku . Wiec z Pana wypowiedzi rozumiem że najlepiej jak by izolacji poziomej nie nie było wcale. Ale moja wiedza z zakresu budownictwa jest bierna dlatego utworzyłem ten post .

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 13:21
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Gdyby miał Pan paroizolacje w ścianie ( jak w dachu) od wewnątrz Obrazek to zapewne nie byłoby problemu!
Kiedyś nie było lepiszczy uszczelniaczy itp. a domu, kościoły zamki stoją i to jak solidnie. Postawione były one na kamiennych ( granitowych) fundamentach. Taki kamienny fundament wody z gruntu nie podciągał, wiec wiosną latem jesienią - mury buły suche. Ale w czasie mrozów problem się odwracał ! Różnica ciśnień między ogrzewanym pomieszczeniem a tym co za ścianą, powodowała zjawisko dyfuzji pary z pomieszczenia na zewnątrz. Para przechodząc przez ścianę stygła, osiągała punkt nasycenia ( punkt rosy) i oddawała wodę do ściany. Woda ta grawitacyjnie ścielała w dół . Ponieważ nie było poziomej izolacji miedzy ścianą a kamiennym fundamentem, woda między kamieniami swobodnie ściekała do strefy dodatnich temperatur. Gdyby jakiś budowlaniec położył izolację poziomą między fundamentem a ścianą już dziś by wielu kościołów zamków i domów nie było. Pana architekt zdawał widocznie egzamin z rysunku nie fizyki. Potwierdza to też przyklejanie styropianu za fundamentem - czyli tak by zimno nie weszło otóż , nie ma zimna w fizyce jest energia kierunek jej przepływu jest od wartości wyższych do niższych i niezamknięta izolacja wg podręcznika fizyki budowli nie jest izolacją!

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 15:52
autor: SGL
Tomasz_Brzeczkowski - skoro jesteś taki genialny to zrób sobie uprawnienia budowlane (po odbyciu studiów) i rób genialne projekty bez "błędów", które wszystkim wkoło wytykasz.
Tylko liczyć te góry pieniążków z "genialnych" projektów które będziesz robić...

Wielokrotnie dałeś przykład całkowitego braku zrozumienia problemów budowlanych - za to na wszystkie masz tylko 2 rady:
- ocieplić od wewnątrz
- wstawić wentylacje mechaniczną...

nawet na pytanie o rostaw strzemion w belce :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ps. a kościoły i zamki budowano nie tylko z "granitu" a i z kamienia wapiennego który pięknie ciągnie wode jak gąbka... - to jest kolejny przykład na głupoty które piszesz.

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 19:12
autor: Robert79
Izolowanie fundamentów według Isover-a i Ceresit-u

W obu przypadkach ocieplone


W pierwszym układzie ocieplone styrodurem

W drugim układzie ocieplone welna skalna Gruntoterm



Obrazek

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 20:11
autor: Tomasz_Brzeczkowski

Re: Izolacja fundamentów

: 15 lut 2012, 20:26
autor: SGL
Tomasz_Brzeczkowski pisze:izolacje z isover.se
http://www.isover.se/konstruktioner/kon ... %c3%a4gg+-


YES YES YES jak krzyczał jeden "klasyk" :lol:

Tomasz_Brzeczkowski pokazuje jako przykład coś co kilka tysięcy razy negował - fundament i ŚCIANY

nieocieplone "od środka" !!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Przykłady które podałeś są różne ze wzlędu na konstrukcje budynku który na fundamentach stoi... ale skąd to prosty handlarz wentylacji moze wiedziec :lol: