Strona 1 z 3

malowanie fundamentow dysperbitem??

: 04 gru 2011, 17:09
autor: paradox2604
Witam wlasnie skonczylem murowanie fundamentow bloczkiem fundamentowym i tu mam pytanie czy musze malowac je DYSPERBITEM?? bo czytalem ze on nic nie daje? i czy malowac je tylko od wewnatrz czy z zewnatrz tez? bo juz sam nie wiem

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 04 gru 2011, 18:22
autor: Melting_SA
malować? nie wiem czy naniesiesz pędzlem 3-4mm grubości tego siuwaksu
ale zawsze to coś będzie co usuwać za kilka lat. I pamiętaj że temeratura już nie ta na malowidła czarne na ścianach....

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 04 gru 2011, 20:49
autor: Tomasz_Brzeczkowski
W jakim celu "malować" ? Zatrzymać wilgoć w fundamencie i ścianie? Po co?

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 05 gru 2011, 12:59
autor: paradox2604
no chcialem zabezpieczyc jakos ten fundament czy cos w tym stylu? wszedzie widze maluja murarze powiedzieli mi abym jak chce pomalowal od srodka bloczki a z zewnatrz to jak bede robil elewacje ocieplil styropianem ? ale tak czytam na necie i gdzie niegdzie pisza ze to nic nie daje? i dlatego prosze was o rade bo na wiosne chcial bym ruszyc z murami a teraz jeszcze chcialem zaspac piaskiem?no ale nie wiem czy malowac czy moze zasypywac bez malowania?prosze was o porade jezeli doradzicie ze jest to potrzebne to czym najlepiej to nakladac ? pozdrawiam

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 05 gru 2011, 13:51
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Zabezpieczenie musi mieć jakiś cel!!! Np. By fundament był suchy! Pomalowanie zabezpieczy na dość krótki dystans przed wodą z zewnątrz, ale fundament i tak będzie mokry - bo zamknęliśmy wyjście wody z wewnątrz ! A przecież wilgoć cały czas produkujemy ! Czy pod gumowym nieprzemakalnym płaszczem i w gumiakach ( hydroizolacja) nasz ciepły dresik (izolacja termiczna) będzie suchy?
Co do zabezpieczeń styropianem - to izolacja termiczna - więc jako taka, musi być umieszczona przed tym czego nie chcemy ogrzewać! Jaki jest sens i ekonomia w ogrzewaniu fundamentu i gruntu?

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 05 gru 2011, 22:24
autor: paradox2604
tak czytam i czytam twoja odpowiedz i powiem szczerze ze nic nadal nie rozumiem :( powiedz w prost malowac czy nie?

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 06 gru 2011, 8:13
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Może jeszcze raz - rolą hydroizolacji nie jest by woda nie weszła w fundament z zewnątrz. Jej rolą jest by fundament był suchy ( do 1% zawilgocenia) Teraz woda - może być z zewnątrz, ale też z wewnątrz ( z dyfuzji pary w przegrodzie termicznej ) Woda ta grawitacyjnie ścieka w kierunku ławy fundamentowej i musi być odprowadzona. Dach ma wentylację kalenicową - w ścianie też nie zamyka się wyjścia wilgoci a w fundamencie robi się membranę kubełkową ( kiedyś taką rolę pełnił fundament kamienny ( wody w górą nie podciągał ale tę z ze ściany swobodnie do strefy dodatnich temperatur odprowadzał.
Idea: Obrazek
Instrukcja :
http://www.isola.no/content/download/79 ... ars-07.pdf

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 06 gru 2011, 8:44
autor: dar1960
Do izolacji fundamentów polecam materiały Emulbit

adres strony to:

http://www.emulbit.pl/index.php?id=263& ... st&lang=pl

tam też udzielą ci informacji na temat sposobu izolacji fundamentów.

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 03 sty 2012, 20:43
autor: AK47
malój desperbitem z 2 stron
Jak ktoś spyta po co to by nie wpuścić tyle wody która zawsze ma destrukcyjne działanie , czytając wypowiedz pana T/.B można pomyśleć że beton na budowę mostu gdzie jego filary stoją w rzece a taki normalny nad torami kolejowymi może byc z takiego samego betonu. Jak nie pomalujesz to szybciej ci woda opadowa lub gruntowa zniszczy fundament choć i tak raczej będzie to czas powyżej 50 lat

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 03 sty 2012, 22:03
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Dobry przykład ! Tylko gdzie w moście ma Pan ogrzewanie, gdzie dyfuzję pary. W ścianie tak! Mniej czy więcej ale zawsze ( no chyba, że da Pan podwójną papę od wewnątrz ściany, czy blachę AL.) To oczywiście nie fundament, ale wilgoć ze ściany grawitacyjnie odprowadzana jest przez fundament do strefy dodatnich temperatur.
Proszę sobie zobaczyć icopal.pl i icopal.fi
Słyszał Pan coś o ciśnieniu NEGATYWNYM dysperbit zupełnie nie jest na takowe odporny.

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 04 sty 2012, 13:38
autor: AK47
Oczywiście jestem za tym by odcinać fundament od budynku np pustakiem cokołowym isomura lub szkłem piankowym

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 04 sty 2012, 15:12
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Kpina nie odcinanie!
Domy 30kWk/m2 to już historia - Polska zobowiązała się od 2013 nie wydawać zezwoleń na gorsze a od 2020 na zużywające 15 i więcej kWh/m2 rocznie.
W Szwecji już się przestaje układać wełnę w ścianie pionowo - takie grubości obowiązują - ISOVER PLUS układa się poziomo.
Druga kwestia - to Pana projekt! Dlaczego Pan tego nie ma w projekcie? Skoro podważa Pan wiedzę architekta - to dlaczego tylko w tym fragmencie, a nie np. w kwestii wilgoci w styropianie czy programowania temperatury i czasu w ogrzewaniu. Bo nawet gdyby Pan zrobił płytę fundamentową to kwestia zawilgocenia i za dużej, siermiężnej akumulacji i tak pozostaną. Należy zapoznać się z Fizyką Budowli - wyklucza stosowanie wzorów na współczynnik przenikania ciepła, gdy ciepło w przegrodzie może iść równolegle do przegrody, gdy może się opór cieplny zmieniać w czasie ( czyli wzrastające zawilgocenie) - gdy przegroda nie jest wykonana z materiałów izotropowych ( a pustak cokołowy nie jest taki sam jak wełna czy styropian)... ot fizyka!
Szanowny Panie, takie teksty :
pustakiem cokołowym isomura lub szkłem piankowym
to Pan może wstawiać w Muratorze - tam są tacy co liczą przenikanie ściany z ociepleniem za! Sam widziałem!
A co do szkła piankowego to, to z zamkniętymi porami ma 0.07W/m2 xK ALE JEST ZBYT DELIKATNE JAKO KONSTRUKCJA . Czyli by uzyskać 0.1W/m2 x K trzeba dać go 70cm!!! Nie jest izotropowe z wełną czy styropianem! Zaś to szkło z otwartymi porami jest dwa razy wytrzymalsze, to fakt, ale ma opór cieplny jak BK.

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 05 sty 2012, 10:44
autor: AK47
czego nie mam w projekcie?
Nie za bardzo zrozumiałem wypowiedzi!
Pan pisze fizyka budowli . Proszę podać linka lub jakiś materiał gdzie jest stanowczo napisane by nie ocieplać za murem. Czytałem tego naprawdę sporo nie tylko w muratorze, i wszędzie odradzają układania izolacji od wewnątrz właśnie ze względu na wilgoć.
np co tu jest żle napisane :
http://www.styropiany.pl/poradnik/porad ... udowli.pdf
im więcej materiał dostanie wilgoci tym ma większy opór dyfuzyjny. Następnie różnica ciśnień w szczelnym domu z wentylacją mechaniczna może sprawić że wilgoć nie będzie przechodzić przez ściany. Proszę podać dokładne przykłady

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 05 sty 2012, 11:56
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Szanowny Panie ! Przecież ten podręcznik jest z lat 80-tych! Wtedy była tania energia, wtedy były niesterowalne systemy ogrzewania i duża akumulacja była koniecznością pełniła rolę pseudoautomatyki! Nie stosowano wtedy izolacji termicznej powyżej 10-12 cm ( czyli 0.3W/m2 xK - bo takiej izolacji wg podanego przez Pana podręcznika faktycznie nie trzeba paroizolacji) . Poza tym tam nie ma fizyki tylko jest jej interpretacja.
W podręczniku FIZYKI stoi czarno na białym - Analiza współczynnika przenikania ciepła -
BY WZÓR STOSOWAĆ przegroda musi być
1- pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,
2 -przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody,
3-długość i szerokość przegrody są nieograniczone,
-4-warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów,
5- wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody
Jak Pan widzi z wzoru - izolacja nie może mieć końca, mur nie jest izotropowy, nie może się w czasie zmieniać opór cieplny ( zawilgocenie) ...

Może być technologia płyty fundamentowej ( gruba jednolita izolacja od zewnątrz i bunkier w środku) - lecz to technologia przyszłości - płyta fundamentowa jest przeznaczona do domów zeroenergetycznych ( już nad tym pracujemy - projekty Ludomira Dudy)
Płyta fundamentowa nie nadaje się do domów 10-30kWh ! Jeżeli Pan sobie życzy to wyjaśnię Panu dlaczego dom zero energetyczny musi mieć ogromną akumulację a dom izolowany ( do 30kWh/m2 ) minimalną! Z tym, że paroizolacja jest konieczna w obu przypadkach wymusza ją grubość izolacji!!!

Re: malowanie fundamentow dysperbitem??

: 05 sty 2012, 14:36
autor: Sławek12
Od zewnątrz polecam potraktować najpierw masą bitumiczną czy kałczukowo-bitumiczną, na to tzw. folię skrzynkową.

http://www.geo-technika.pl