Strona 1 z 2

Fundament pod ogrodzenie

: 08 maja 2009, 8:23
autor: roox007
Witam.
Bede stawiał ogrodzenie - zwykla siatka.długość ok. 110 metrów. Do tego brama przesuwana. Zupełnie nie wiem ile kupic piachu i cementu. Stawiał ktoś moze podobną długość ogrodzenie i orientuje się ile mu wyszło piachu i cementu ?

: 09 maja 2009, 18:45
autor: kielo
Niedawno temu był poruszany podobny temat

: 10 maja 2009, 1:04
autor: roox007
Przejrzalem juz kilka stron i nie moge znalezc tego podobnego tematu, moglby ktos podrzucic link ?

: 10 maja 2009, 12:32
autor: kielo
Nie lepiej zamówić gotowy beton w betoniarni.Przy zamówieniu powiedzieć jaka dł.+szer.+wys.Myśle że jak śię poprosi to sami obliczą

: 11 maja 2009, 17:48
autor: roox007
A co myslicie o bloczkach, czytalem kilka postow i ludzie to zachwalaja duzo mniej pracy, a jak z trwaloscia tych bloczków ?

: 14 maja 2009, 10:41
autor: roox007
A jak wyliczyć ile metrow szesciennych wyjdzie na ten fundament przy zakupie betonu płynnego. Wysokośc fundamentu 20 cm w ziemie i 20 zm ponad ziemia szerokość fundamentu 20 cm, długość 110 metrow

: 14 maja 2009, 19:03
autor: kielo
roox007 pisze:A jak wyliczyć ile metrow szesciennych wyjdzie na ten fundament przy zakupie betonu płynnego. Wysokośc fundamentu 20 cm w ziemie i 20 zm ponad ziemia szerokość fundamentu 20 cm, długość 110 metrow


:D Nie za płytko te 20 cm. w ziemie?

: 14 maja 2009, 22:43
autor: roox007
Nie wiem nigdy wczesniej nie stawialem ogrodzenia

: 15 maja 2009, 18:51
autor: kielo
roox007 pisze:Nie wiem nigdy wczesniej nie stawialem ogrodzenia


To może lepiej wziąść fachowca do takiej pracy lub kogoś co robił z tym chyba że liczysz się z kosztami

witam na forum

: 16 cze 2009, 21:55
autor: china
jestem na podobnym etapie i mam taki plan jak zalozyciel tego wątku ale chyba mam odrobine wiecej wiedzy ,ktorą chcialbym na tym forum pogłebić

ogrodzenie siatka okolo 70m i brama przesuwna
chce to zrobic wlasnymi recami :) i mysle o podmurówce lub fundamencie.
z tego co wiem to fundament w tej czesci klimatycznej polski (slask) powinien przekroczyc granice przemamarzania czyli 120cm i kombinuje jak zrobic to najniższym kosztem.jesli bym kopał na szerokosć szpadla (ok 0,4m),głębokosć 1,2m i dlugość 70m to wychodzi mi to okolo 33 kubików betonu a licząć 210-250pln za kubik B15 to musialbym wlac w ziemie ponad 7tyspln.jesli bym kopał na szerokość 10cm to koszt betonu wyjdzie ponizej 2tyspln.zalezy mi na solidnej podmurówce bo mam nadzieje za jakis czas zrobic lepsze ogrodzenie.czyli teraz siatka na solidnej podmurówce a za jakis czas jak bede chcial zmienic to fundament bedzie jak znalazł.
tylko nie mam pewnosci czy powiedzmy fundament szer 10cm,gł 1,20m bedzie mozna potem na wysokości gruntu poszerzyc tak by spełniał przyszła rolę czyli podmurówke pod ogrodzenie "cięższe"
w tym miejscu prosze speców o jakies fachowe rady,krytyka jesli pomysł "chory" tez bedzie na miejscu.
pozdr bob budowniczy

: 28 sie 2009, 18:08
autor: jogi
Chcesz odgrodzić posesję od ludzi czy od kretów??? Moim zdaniem 1.20 to ze dwa razy za dużo( albo i trzy razy za dużo). Chcesz ogrodzić siatką to kup gotowe elementy betonowe. Mniej roboty i duuużo taniej.

Re: witam na forum

: 14 wrz 2009, 20:03
autor: morys
china pisze:...jesli bym kopał na szerokosć szpadla...

Próbowałeś kiedyś kopać na 1,2m głębokości przy takiej szerokości łopatą / szpadlem??? Nie mówiąc już o 10cm szerokości - w zasadzie niewykonalne, chyba, że masz 20cm w barach, malutkie stopki, staniesz bokiem do kopania i zrobisz to dziecięcą łopatka, taką z piaskownicy :D . Swego czasu kopałem pod kabel zasilający i też próbowałem na szerokość szpadla ale szybko zrezygnowałem i poszerzyłem wykop. Wykop szerzej i zaszaluj (ok.20cm) - to moja propozycja.

: 14 wrz 2009, 22:12
autor: Bduda
Szalowanie tak długiego wykopu to dość nieciekawa sprawa. Kopanie tego ręcznie też jest dość trudne, jeśli wyszło panu 33 kubików betonu to gdzieś tak podobnie będzie z gruntem z wykopu, licząc nawet 2 tony na m^3 (a jest to bardzo zaniżone) to daje prawie 70 ton gruntu... Ja bym nie chciał tego ręcznie przewalać. Co do kopania na płycej niż głębokość przemarzania, to jeśli ma Pan pecha i działka jest na gruntach wysadzinowych, to fundament popęka i po zimie będzie Pan miał szlaczek, a nie ładny równy płot. Jeśli ma być tylko siatka, to słupy z fundamentami lanymi lub gotowymi. Natomiast jeśli w przyszłości planuje Pan płot murowany lub z podmurówką, to fundament tylko poniżej głębokości przemarzania, najlepiej zbrojony dołem (tak jak ława fundamentowa). To jest najpewniejsze, ale i najdroższe, czasami trzeba wybrać, albo buduje się dobrze, albo tanio :wink: . Do kopania najlepiej zamówić taką małą kopareczkę (da radę w dwa, może trzy dni). Co do fundamentu pod bramę to musi być monolityczny , jeden blok od wózka do wózka + zapas po każdej ze stron, obowiązkowo na głębokość przemarzania, lepiej nie kombinować ze słupkami tylko pod wózki jezdne.

Re: Fundament pod ogrodzenie

: 18 wrz 2009, 20:14
autor: plastek69
:D panowie nie jestem budowlancem ,ale jak czytam o 1,20 na slasku (jestem z mazur i nie widzialem tak glebokiego wykopu pod ogrodzenie}to jest bunkier Hitlera .Podejzewam ze na takiej ilosci betonu mozna dom budowac.Moim zdaniem na ogrodzenie wystarczy w ziemi szerokosc 2szpadle i gl. 2 szpadle,apotem szalunek 20cm.x20cm szalunek+wytrwalosc przy pracy jesli jestes sam.Ponadto jest duzo wiedzy ksiazkowej i prasowej (Adam Slodowy juz nie pisze) tam znajdziesz wszystko.

Re: Fundament pod ogrodzenie

: 18 wrz 2009, 21:09
autor: Bduda
Wiedzy książkowej o fundamentach pod ogrodzenia jest akurat mało, sporo jest za to o fundamentach ogólnie i tam na gruntach wysadzinowych (o zawartości frakcji ilastej powyżej 10% tzn. gliny, piaski, iły) zaleca się posadowienie poniżej głębokości przemarzania. W przeciwnym wypadku może dojść do przemieszczeń fundamentu i w konsekwencji do zniszczenia tego co na tym fundamencie akurat stoi. Z kolei w gruntach niewysadzinowych minimalna głębokość posadowienia wynosi 50cm (wspomniane przez Pana 2 szpadle). Zawartości iłu w gruncie dla potrzeb wykonania ogrodzenia możemy określić na oko, w ogólności z gruntów o dużej zawartości frakcji ilastej można formować w rękach wałeczki, a po włożeniu do wody rozpada się i jego część ilasta wygląda jak taka gładka maź - nie czuć w niej żadnych ziarenek. Tyle tylko że jeśli chcemy dać całość ogrodzenia na 50cm to pod całością musi być taki grunt (niewysadzinowy).

Co do informacji w prasie to zacytuję może fragment z numeru specjalnego miesięcznika Ładny Dom o ogrodzeniach, fragment z artykułu o ogrodzeniach murowanych "Szerokość fundamentu powinna się równać grubości muru, a jego głębokość posadowienia - znaleźć się poniżej strefy przemarzania gruntu (ok 80 -120 cm, w zależności od rejonu kraju). Przy długich i grubych murach ważne jest wykonanie w 10 - metrowych odstępach dylatacji, czyli 1-2 cm szczelin wypełnionych papą."
W innych artykułach w prasie fachowej znajdziemy podobne informacje odnośnie posadowienia ogrodzeń, ale nie bardzo mam ochotę na grzebanie.