Strona 1 z 1

budowa kanalu w garazu

: 11 cze 2008, 9:56
autor: Bruner
Witam
Przy okazji remontu garazu chcialbym wykopac w nim kanal, ale nie znam sie absolutnie na budownictwie i nie mam pojecia jak i z czego go zbudowac, a chcialbym to zrobic raz a dobrze. Kanal ma powstac w budynku wolnostojacym, budynek ma wymiary zewnetrzne ok 12 x 6 metrow, pomieszczenie w ktorym chce go wykopac ma wewnatrz ok 8 x 5,5 metra, po srodku kiedys byla sciana dzialowa ktora wyburzylem. Jesli to ma jakies znaczenie to budynek jest z pustaka szlakowego (budowany jeszcze w latach 80-tych), podloga to po prostu wylewka betonowa na podsypce ze szlaki, zaizolowana od spodu folia. Podloze niestety dosc kamieniste, po deszczach zdarza sie ze w kanalach u sasiadow pojawia sie woda.
1) Jaki gleboki i szeroki powinien byc kanal? Jaka grubosc posadzki i scian przyjac, tzn o ile szerszy i glebszy ma byc wykop? Mam 184 cm wzrostu, naprawiac bede tylko samochody osobowe (dla dostawczakow jest po prostu za nisko, pozatym nie mam potrzeby grzebania przy nich). Jaki gleboki powinien byc kanal zeby bylo wygodnie? No i ile dodac przy kopaniu na posadzke?
2) Ze wzgledu na nieduza dlugosc pomieszczenia (5,5 metra) kanal bedzie musial byc wykopany prawie od bramy wjazdowej do sciany. Jaka maksymalnie moze miec dlugosc? Absolutne minimum dla mnie to 4,5 metra, choc wskazane bylo by 5 metrow - nie bedzie za blisko scian, czy nie ma tu zadnych przeciwwskazan i mozna kopac "od sciany do sciany"?
3) Zaluzmy ze mam juz wykop, co dalej? Co, jak, czym i w jakiej kolejnosci powiniennem robic?
4) Jak i czym zaizolowac kanal przed woda?
5) Ze wzgledu na wilgoc, pomyslec o jakims zaglebieniu w rogu kanalu w ktorym osadze glowice pompy, czy to nie ma sensu i wystarczy po prostu dobrze zaizolowac?
6) czym najlepiej przykryc? Najczesciej na kanalach widac deski, ale moze jest jakies lepsze rozwiazanie? Jesli deski, to z jakiego drzewa i jakie grube?

Z gory dziekuje za odpowiedzi :)

Budowa kanału w garażu

: 01 lip 2008, 21:26
autor: JanQ
Witam

Swego czasu również poszukiwałem informacji dotyczących kanału w garażu. Niestety bardzo ciężko gdziekolwiek o takie dane, jednakże w końcu je znalazłem.
Przypadkowo trafiłem ostatnio na ten post, i zdając sobie sprawę, jak ciężko jest dowiedzieć się czegokolwiek, postanowiłem odpowiedzieć i podzielić się tym, czym dysponuję.

Na początek przytoczę fragment książki Pana Krzysztofa Trzeciaka pt."Diagnostyka samochodów osobowych", wydawnictwo WKŁ, str.312-314. Zawarte w tej książce wiadomości są bardzo przydatne, lecz uważam, że niekoniecznie trzeba się ze wszystkim zgadzać, w końcu każdy musi dopasować informacje do swojej sytuacji i przeznaczenia kanału, prawda?? Tak więc...

Podstawowe wymiary garażu powinny uwzględniać wymiary zewnętrzne samochodu średniej klasy oraz miejsce na obsługę i drobne naprawy. Garaż musi być wyposażony w odpowiednią instalację elektryczną, instalacją oświetleniową oraz sprawny system wentylacyjny, co jest bardzo istotne ze względu na zawartość składników toksycznych. Wystarczający rezultat daje wentylacja naturalna, polegająca na doprowadzeniu świeżego powietrza przez otwory umieszczone nisko np. w skrzydłach drzwi wjazdowych i wyprowadzeniu zanieczyszczonego powietrza przez umieszczone wysoko wywietrzniki. Jeżeli przewidujemy długie okresy pracy silnika w zamkniętym garażu, celowe będzie zastosowanie miejscowego odciągu spalin na zewnątrz budynku, w postaci przewodu gumowego zakładanego na rurę wydechową.

Łatwy dostęp do podwozia samochodu, konieczny przy wielu pacach obsługowo-naprawczych, zapewnia kanał przeglądowy. Jego długość powinna umożliwić swobodne schodzenie po schodkach do kanału pod ustawiony samochód. Szerokość powinna wynosić ok 0,8m, a głębokość w zależności od wzrostu ok 1,5 - 1,6m. Kanał musi być zaopatrzony w odbojnice od strony wjazdu oraz na obrzeżach, wykonane np. z kątownika, które będą ułatwiały bezpieczne wprowadzenie samochodu na stanowisko.

Podłoga kanału powinna mieć spadek w kierunku kratki ściekowej lub ustawionego naczynia. Wskazane jest, aby była wyłożona drewnianym rusztem. Korzystne jest, jeżeli kanał będzie wyposażony we właściwą wentylację oraz oświetlenie tj. lampy stałe i przenośne mogą być zasilane tylko prądem elektrycznym rzędu 12V lub 24V).


Ad. 3/4
Po wykopaniu "dziury" najpierw położyłem folię, a później zbudowałem z desek ściany (podobnie jak robi się fundamenty tyle, że zalewamy zewnętrzną stronę desek - wiadomo). U mnie podczas prac najprawdopodobniej musiałem przeciąć łopatą folię, bo na zimę pojawia mi się woda, nie dużo (ok 5 cm), ale jednak. Natomiast jak na wiosnę wyciągnę ją, to przez lato mam suchutko.

Ad. 6
Kanał mam przykryty deskami, połączonymi ze sobą, tworzące 3 większe płyty. Aby kanał miał jakąś wentylację, wspomniane "płyty" nie przykrywają w 100 procentach kanału, lecz pomiędzy mini występuje przerwa ok 5 cm. Grubość desek wynosi 30mm.

Pozdrawiam serdecznie

Janusz P.

Re: budowa kanalu w garazu

: 27 paź 2013, 10:45
autor: Casian
temat odkopie gdyż interesuje mnie on. Jestem podobnego wzrostu co Ty i sam nie wiem na jaką głębokość należy zrobić wykop gdy posiada się 180 cm ? Należy dodać jeszcze kilka cm na wylewkę podłogi w kanale ? Czy te 160 cm to duzo czy mało, bo tak gdzieś doczytałem w internecie..

Re: budowa kanalu w garazu

: 13 paź 2014, 9:21
autor: andrmall
głębokość 2,00 przed wylewką końcowa (2,4m ława) później wylewka min 10cm (i nie zapomnij o jakimś małym wgłębieniu z 6cm u mnie jak karszerkiem myje to tam wstawiam pompę i później się ładnie wybiera wodę Razz ) szerokość 90cm w pierwszym kanale który sam zrobiłem http://www.youtube.com/watch?v=evtu0IsAjp4
w drugim zrobiłem 95cm szer. jeszcze go nie skończyłem ale powinno być oki

Re: budowa kanalu w garazu

: 18 lut 2018, 18:11
autor: bartnik1
Co do takich profesjonalnych blaszanych to mysle ze w tej kwestii wybór jest naprawdę prosty https://www.cgt.com.pl/

Re: budowa kanalu w garazu

: 19 lut 2018, 14:47
autor: vauseman
Ile w ogóle kosztuje wybudowanie takiego kanału?