Strona 1 z 2

Piana pur

: 17 cze 2019, 8:32
autor: Kriss9
Jak oceniacie obecnie dostępne metody ocieplania nieruchomości. Szczególnie chciałbym się skupić na omówieniu zalet pianki poliuretanowej, poznać wasze opinie. Przymierzam się do podobnej inwestycji. Dodatkowe komentarze jednak nie zaszkodzą :)

Re: Piana pur

: 27 cze 2019, 7:33
autor: miki789
Najbardziej wydajna technicznie pianka PUR dostępna na krajowym rynku od amerykanów. Doskonała Izolacja tylko się zajmuje dystrybucją, co zwiększa moim zdaniem jakość współpracy, bo potrafią wyjaśnić różnice dobrze pomiędzy różnymi technikami ociepleniowymi. Na stronie masz też przy okazji przegląd wykonawców, więc wybór ułatwiony. Powiem tak, że to, co piszą o QuadFoam500 to się sprawdza w rzeczywistości (100%). Bez ryzyka.

Re: Piana pur

: 27 cze 2019, 10:18
autor: Om3k
Izolacja termiczne wykonana z zastosowaniem pianki poliuretanowej ma wiele zalet. Można wykonać ją znacznie szybciej niż izolacje z wełny mineralnej. Nie mniej jednak biorąc pod uwagę cały okres użytkowania domu, a nie tylko fazę jego budowy, warto uwzględnić również inne parametry przy wyborze optymalnego materiału izolacyjnego.
Klasa reakcji na ogień
Należy sprawdzić jak zachowywać się będzie dany materiał w przypadku pożaru. Czy materiał, który będziemy stosować do izolowania poddasza jest materiałem niepalnym, palnym, łatwo zapalnym oraz intensywnie dymiącym? Określenia dotyczące palności i rozprzestrzeniania ognia oraz odpowiadające im klasy reakcji na ogień oraz klasy odporności dachów na ogień zewnętrzny, znajdują się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dlatego nie będę się na ten temat rozpisywał. Niemniej jednak myślę, że warto tylko zaakcentować, że pianka poliuretanowa PUR posiada klasę reakcji na ogień E co odpowiada określeniom w rozporządzeniu: materiał łatwo zapalny, samogasnący, intensywnie dymiący. Wełna mineralna posiada natomiast klasę reakcji na ogień A1 – jest to więc materiał niepalny.
Współczynnik przewodzenia ciepła
Jeśli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła to oba materiały mają porównywalną wartość (lambda D) - około 0,038 W/(m*K). Wykonawcy izolacji z pianki natryskowej do izolacji poddaszy zalecają warstwę grubości od 15 do 20 cm. W przypadku wełny mineralnej istnieje możliwość wykonania ocieplenia poddasza w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa izolacji układana jest pomiędzy krokwiami, a druga warstwa pod krokwiami. Łączna grubość izolacji z wełny mineralnej może więc wynosić 35 cm i więcej. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować liniowe mostki termiczne jakimi są drewniane krokwie oraz wykonać dach o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej.
Współczynnik oporu dyfuzyjnego
Kolejnym parametrem, który należy porównać jest współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Oba materiały stawiają niewielki opór dyfuzyjne, ale wełna mineralna pod tym względem jest nieznacznie lepsza ponieważ współczynnik (mi) wynosi 1,0 natomiast pianka poliuretanowa otwarto komórkowa posiada (mi)=3,5. Dla porównania pianka zamknięto komórkowa posiada bardzo wysoki współczynnik oporu dyfuzyjnego (mi)=80. Dzięki niskiemu oporowi dyfuzyjnemu pary wodnej, nadmiar wilgoci szybko usuwany jest z prawidłowo wykonanych przegród budowlanych. Warto w tym miejscu podkreślić słowo prawidłowo. Zgodnie ze sztuką budowlaną oraz zasadami fizyki budowli, prawidłowo wykonany dach powinien składać się z izolacji termicznej oraz szczeliny wentylacyjnej pozostawionej pomiędzy izolacją termiczną, a deskowaniem pełnym. W przypadku natryskiwania pianki na deskowanie pełne, nie jest pozostawiana szczelina wentylacyjna, której zadaniem jest usuwanie nadmiaru wilgoci z przegrody. Wilgoć kumuluje się w przegrodzie. Wzrost wilgotności materiału izolacyjnego powoduje skolei obniżeniem skuteczności izolacji termicznej. Aby obliczyć jaki ma to wpływ na straty ciepła przez przegrodę, producenci PUR powinni podawać również wyniki zależność współczynnika przewodzenia ciepła od wilgotności materiału.

Re: Piana pur

: 01 sie 2019, 11:59
autor: walery p
Dla mnie pianka poliuretanowa ma same zalety. Jest bardzo dobrze przyczepna do betonu, tynku, ceramiki budowlanej oraz do drewna, stali i metali, zatem można stosować ją na niemal każdej powierzchni. Tworzy szczelną i trwałą barierę przed zimnem oraz wilgocią. Kolejną istotną zaletą pianki poliuretanowej jest wygoda użytkowania, a konkretnie łatwa aplikacja, szybkość schnięcia i doskonała przyczepność do różnych powierzchni, nawet tych pionowych. Na koniec warto dodać, że elastyczna pianka poliuretanowa stanowi również dobrą izolację akustyczną, zatem znakomicie wytłumi np. odgłosy z instalacji wodno-kanalizacyjnej. U mnie korzystałem z pianki IZOPLUS i bardzo sobie ją chwalę.

Re: Piana pur

: 01 sie 2019, 12:56
autor: Om3k
Właściwości dźwiękochłonne materiału są wyrażane przez współczynnik pochłaniania Alfa z indeksem „w”. Współczynnik alfa przyjmuje wartość od 0 do 1,0. Wartość 0 oznacza, że materiał całkowite odbija dźwięk. Wartość alfa = 1,0 oznacza, że materiał całkowicie pochłania dźwięk. Im lepsze są właściwości pochłaniające materiału, tym wyższy jest współczynnik dźwięku. Ponadto na podstawie osiąganych wartości współczynnika pochłaniania dźwięku produkty są kwalifikowane do odpowiednich klas pochłaniania (klasa A – najlepszy materiał, klasa E – najgorszy materiał).
Przykładowo beton posiada wskaźnik pochłaniania bliski zero (około 0,03); natomiast wełna mineralna grubości 100 mm posiada współczynnik bliski 1,0. Jest to więc najwyższa klasa pochłaniania dźwięku A. Natomiast piana PUR charakteryzuje się dużo gorszym współczynnikiem pochłaniania dźwięku, poniżej 0,50. Jest to klasa D. Niską pochłanialność hałasu przez pianę PUR można więc uznać jako wadę tego materiału.
Obrazek

Re: Piana pur

: 30 sie 2019, 6:13
autor: Megiera85
Jeżeli tego typu pianki w tej firmie – „JAG” Lisków k. Kalisza. Takie pianki przydadzą sie w w przemyśle meblowym, do wytwarzania materaców sypialnianych, w przemyśle sportowym, w branży rehabilitacyjnej, w branży ciepłowniczej , jako podkład pod wykładzinę dywanową, w przemyśle szklarskim.

Re: Piana pur

: 24 kwie 2020, 13:19
autor: Nagiet17
Piana PUR się bardzo dobrze sprawdza, ale do natrysku trzeba wybrać firmę, która faktycznie bardzo dobrze zna ten materiał i potrafi z nim pracować. Dlatego możesz zwrócić uwagę na ofertę termil. Firma, która od lat zajmuje się nowoczesnymi metodami izolacji i wykorzystują te nowoczesne metody w swojej pracy.

Re: Piana pur

: 11 maja 2020, 9:29
autor: Tomczak
Moim zdaniem największą zaletą izolacji z pianki poliuretanowej jest jej trwałość a można powiedzieć szerzej: zdolność do utrzymania parametru dla całego dachu w długim okresie czasu.

Jaka jest wełna to większość osób wie. W teorii to bardzo dobry materiał a w praktyce jest już gorzej. Pianka dobrze przykleja się do konstrukcji dachu więc też z czasem się nie przesuwa, nie osiada, nie opada. Wełna w matach ma to do siebie, że obsunięcie z reguły wiąże się z faktem powstania szczeliny. Te mniejsze lub większe szczeliny dają o sobie znać dość wyraźnie osłabiając izolacyjność całego dachu.

Kolejnym elementem jest to, że pianka nie jest tak narażona na "zaciąganie" wilgoci z otoczenia, z zewnątrz. Jak wiemy przy wełnie zaleca się stosowanie szczeliny wentylacyjnej, ale tą szczeliną przecież przedostaje się wilgoć zewnętrzna. Dla porównania: dziś za oknem jest 87 % wilgotności a w domu u mnie tylko 53%.
Ta ilość wilgoci zawsze będzie działać niekorzystnie na wartość oporu cieplnego. Dodać trzeba, że opór dyfuzyjny wełny najczęściej jest taki sam jak opór powietrza, czyli żaden.

Pianka poliuretanowa jako wiatroizolacja to chyba coś o czym się zbyt mało mówi. Na rower raczej nie zakładamy wełnianych sweterków :)

Jeżeli kogoś interesują szczegóły to oczywiście zapraszam do kontaktu. Wiele rzeczy mam przetestowanych, z których można wyciągać odpowiednie wnioski.
Pozdrawiam
Tomasz

Re: Piana pur

: 11 maja 2020, 16:43
autor: Om3k
Czasami zdolność przyklejania się pianki PUR do konstrukcji jest jej dużą wadą. Na przykład w sytuacji gdy chcemy przebudować poddasze lub wprowadzić nawet drobne zmiany w dachu. Natomiast w przypadku zastosowania do ocieplenia poddasza wełny mineralnej lub skalnej wprowadzanie tego typu zmian i przeróbek dachu będzie dużo łatwiejsze.
Tak naprawdę to wilgoć w warstwach dachu nie pojawia się przez zaciąganie wilgoci z zewnątrz, lecz w wyniku kondensacji pary wodnej pochodzącej z wnętrza budynku. Nie jest możliwe wyeliminowanie kondensacji pary wodnej w warstwach dachu przez zastosowanie paroizolacji z pianki PUR. Nawet zastosowanie folii o największym oporze dyfuzji nie wyeliminuje tego zjawiska. Dlatego stosuje się nad izolacją termiczną dodatkową szczelinę wentylacyjną.
Nie można również traktować pianki PUR jako wiatroizolacji. Zamiast tego stosuje się specjalną membranę stawiającą jak najmniejszy opór dyfuzyjny wobec pary wodnej, która jednocześnie nie przepuszczaja wody. Chodzi o to, aby nie dopuścić do wsiąkania w termoizolację wody deszczowej wnikającej pod poszycie dachowe pod wpływem działania wiatru, a także nie dopuścić do wnikania śniegu, który topniejąc wsiąkałby w termoizolację. Topniejący śnieg, który dostanie się pod wpływem działania wiatru pod poszycie dachowe spływać ma bowiem po wiatroizolacji w kierunku okapu.

Tomczak, czy posiadasz dla pianki PUR wyniki badań zależności wpółczynnika przewodzenia ciepła od wilgotności materiału?

Re: Piana pur

: 01 gru 2020, 13:32
autor: Deptak77
Możesz skontaktować się z firmą termil pl, która ma bardzo dobrze przygotowaną ofertę jeśli chodzi o izolację budynków i wykorzystuje w ramach swojej działalności właśnie piankę PUR, nowoczesną formę izolacji natryskowej, która charakteryzuje się wyjątkową skutecznością i dlatego obecnie jest tak chętnie wybierana.

Re: Piana pur

: 28 sty 2021, 22:01
autor: Celinka1234
Pianka poliuretanowa jest jak najbardziej najlepszym elementem do izolacji. Mój szwagier robił nią u mnie w domu, jest to :D super naprawdę materiał.

Re: Piana pur

: 26 mar 2021, 20:18
autor: kuba73
Ja ocieplając poddasze korzystałem z usług firmy z Zielonki k. Bydgoszczy. Naprawdę wyszło solidnie. Spodziewałem się większego bałaganu ale było ok.

Re: Piana pur

: 04 sie 2021, 7:51
autor: Onysz12
Zwróć uwagę na ofertę przygotowaną przez firmy które zajmują się natryskami panki, czy mają w tym zakresie doświadczenie oraz dostęp do nowoczesnego sprzętu, który do swoich usług wykorzystują. Dzięki temu ostatecznie efektywność wykonywanych prac powinna być na bardzo wysokim poziomie.

Re: Piana pur

: 12 maja 2022, 12:26
autor: Maciuszek87
Ja jestem zadowolony z izolacji wykonanej przez ekopur. Profesjonalne podejście, sprawna realizacja i pełna dokumentacja o tym z jakimi sprzętem pracują, jaka pianka i w jakich warunkach była wykorzystana więc izolacja w pełni profesjonalna.

Re: Piana pur

: 25 sty 2023, 13:14
autor: Motoproton
Jak szukasz dobrego wykonawcy to zobacz sobie ofertę ekopur-system.pl . Firma ma spore doświadczenie i jednocześnie to co kluczowe pracuje wyłącznie na maszynach wysokiej jakości więc masz gwarancje, że izolacja wykonana będzie w pełni profesjonalnie. Po wykonaniu dostaniesz deklarację z informacją o maszynie i samej piance.