Strona 1 z 4

system solarny - czy to ma sens??????

: 29 sie 2007, 14:09
autor: stalmint
Czy jest sens instalować system solarny? Jakie warunki musą być spełnione? Na stronie roto widziałem że jest taki system w ofercie - czy do niego trzeba dokupywać jeszcze jakieś urządzenia? Kiedy instalacja takiego systemu może sie opłacać?

: 30 sie 2007, 7:43
autor: komarr

: 31 sie 2007, 11:04
autor: Roto
System solarny może w optymalnych warunkach zmniejszyć nawet o 70% koszty ogrzewania wody użytkowej. Powierzchnia kolektorów i wielkość zasobnika muszą być dobrane do zapotrzebowania na c.w.u. (ciepłą wodę użytkową).
Nachylenie powierzchni kolektorów w granicach 30-50 stopni. Ekspozycja południowa do południowo zachodniej.
Dostarczamy kompletny system łącznie z orurowaniem i akcesoriami.
System ten wykorzystuje darmową energię słońca ,a słońce nie wystawia rachunków w odróżnieniu od innych dostawców energii :) Energia będzie ciągle drożeć zwiększając koszty utrzymania domu i przygotowania c.w.u. System solary szczególnie opłacalny jest gdy korzystamy z droższych paliw takich jak olej lub gaz płynny. Zakup sytemu solarnego wspierany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego i inne banki oraz instytucje.
Nie bez znaczenia jest aspekt ekologiczny - korzystając z systemu solarnego emitujemy ok.1 tony dwutlenku węgla rocznie mniej do naszej atmosfery.

: 13 wrz 2007, 22:01
autor: stalmint
Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie - czy ten system wymaga jakiejś konserwacji i doglądania? Czy tam się wszystko ustawia automatycznie?

: 25 wrz 2007, 14:08
autor: Roto
Na codzień system jest bezobslugowy i działa w pełni automatycznie.
Natomiast co pewien czas należy sprawdzić wskazania manometru,który powinien pokazywać cały czas zadane ciśnienie w instalacji (potwierdzenie szczelności).
Co 5 lat sprawdzamy parametry płynu roboczego (płukanie,uzupełnienie lub wymiana).
System ma automatycznie uruchamiające się programy przeciwzamrożeniowy i chłodzenia kolektorów w przypadku zbyt wysokiej temperatury plynu w układzie.

: 16 lis 2007, 11:35
autor: drewienko
jakie częsci kolektora narażone są na uszkodzenia?
co się najczęściej psuje i dlaczego ?

: 10 sty 2008, 13:44
autor: Roto
Witam

Elementy systemów solarnych są bardzo trwałe. W praktyce odnotowujemy najwięcej uszkodzen mechanicznych, spowodowanych np. przez nieodpowiedni transport czy też uszkodzenia kolektorów w trakcie prac kominiarskich czy konserwacyjnych na dachu (np usuwanie śniegu). Są to przeważnie uszkodzenia oblachowania.
Zdarzają się także przypadki uszkodzenia izolacji przewodów odprowadzających gorący płyn z kolektorów wskutek zastosowania nieorginalnych materiałów. Izolacja (otulina) przewodów solarnych musi wytrzymać temperaturę min. 150°C.

: 10 sty 2008, 13:45
autor: Przemek
witam
w jakim czasie zapewniacie naprawe ? lub wymianę na nowe kolektory?
jak przebiega ten proces?

: 10 sty 2008, 14:27
autor: Roto
Najprościej jest zamowić uszkodzone części poprzez punkt sprzedaży w którym kolektory zostały zakupione. Termin realizacji zamówienia to od kilku do kilkunastu dni - w zależności od dostępności danej części w magazynie.

: 19 sty 2008, 14:19
autor: maarcin
Roto pisze:Zakup sytemu solarnego wspierany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego i inne banki oraz instytucje.


Czy można coś więcej na ten temat?

: 04 lut 2008, 9:03
autor: Roto
Witam
Na podstawie audytu mozna biegać się o "Premię termomodernizacyjną " w wysokości 25% wartości kredytu .Szczegóły na stronie:
http://www.bgk.pl/fundusze/ft/ft_zasady.jsp
Przedsięwzięciem termomodernizacyjnym jest m.in. zamiana konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne.
Lista banków, które podpisały umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie udzielania kredytów na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych z premią termomodernizacyjną znajduje się na stronie:
http://www.bgk.pl/fundusze/ft/ft_banki.jsp
Gminy mają ustawowy obowiązek wspierania inwestycji na energie odnawialne. Dokladne informacje można uzyskać w urzędach gmin.

: 04 lut 2008, 12:26
autor: JBZ
Jak zwykle w takich przypadkach, nie rzeczowe informacje techniczne, a marketing wpojony doradcom do głów przemawia przez wypowiedzi przedstawicieli producentów.

Żeby nie były same "achy i ochy", nieco temat sprowadzę na ziemię.
[quote]System solarny może w optymalnych warunkach zmniejszyć nawet o 70% koszty ogrzewania wody użytkowej. [/quote]

Prawdą jest, że systemy solarne są celowe, ale proszę nie przesadzać i nie wprowadzać w błąd pytających. Podczas pracy instalacji solarnej, istotnie można nawet w 99% pokryć zapotrzebowanie ciepła na przygotowanie c.w.u. Jednakże, na efekty ekonomiczne trzeba patrzeć w perspektywie całego roku. Nawet poprawnie dobrane elementy instalacji solarnej, nie będą w stanie pokryć zapotrzebowania ciepła na c.w.u. w zakresie większym niż 20-30% w południowych rejonach Polski - w północnych znacznie mniej. Dla zwiększenia tej skuteczności, konieczne jest zastosowanie ogromnych zasobników ciepła magazynujących energię zgromadzoną w dzień na potrzeby wieczorne, czy zgromadzoną latem na potrzeby zimowe. Koszty jednak takich zasobników są za wysokie na dzisiejszą kieszeń inwestorów - chociaż za lat ileś ich koszty zmaleją. To po pierwsze.

Po drugie, instalacja solarna musi być skojarzona z instalacją klasyczną zasilaną z kotła gazowego, olejowego czy prądowego. Skojarzona, tj. wyposażona we wspólną automatykę i sterowanie. Teraz koszty rosną i rośnie koszt obsługi. Nie jest prawdą, że pracuje to bezobsługowo. Jak każda instalacja wyposażona w automatykę oraz układy pompowe, wymaga stałej konserwacji i nadzoru. To też są koszty i instalacja solarna owszem korzysta z darmowej energii słonecznej, ale wcale nie jest darmowa.

Tyle tytułem sprostowania.

Żeby jednak oddać prawdę, stwierdzam jednoznacznie, że montaż instalacji solarnych jest celowy, zwykle opłacalny i wkrótce będzie powszechny - w miarę jak tanieć będą kolektory - szczególnie te wysokosprawne. Trzeba jednak w każdym przypadku szczegółowo zaprojektować współdziałanie takiej instalacji nie tylko z instalacją c.w.u. ale także z instalacją c.o., gdyż wtedy uzyskuje się najwyższą sprawność całego układu zasilania domu w energię cieplną. Po prostu, potrzebny jest projekt dla każdego przypadku, a nie oferta producenta czy handlowca.

Jerzy Zembrowski

: 04 lut 2008, 15:44
autor: Roto
Witam

Nie jest moją intencją wprowadzanie w błąd nikogo.

Jak napisałem systemy solarne mogą w OPTYMALNYCH warunkach pokryć 70% zapotrzebowania na c.w.u.

Oczywiście, że w znacznej mierze zalezy to od nasłonecznienia, ale także od innych czynników:
- sprawności systemu
- odpowiedniego usytuowania
- zaprojektowania systemu stosownie do potrzeb (dobrania odpowiednich skladnikow systemu) - i tu zgadzam sie z Panem, ze konieczne jest szczególowe zaprojektowanie instalacji pod konkretnego użytkownika.
Dlatego też nie sposób na forum podać, jak się Pan domaga "rzeczowych informacji technicznych". Po prostu w praktyce parametry techniczne i wydajność kolektorów jest inna u każdego użytkownika. Dopiero po zebraniu wszystkich koniecznych informacji można udzielić odpowiedzi na pytanie, czy w danym przypadku zastosowanie systemu jest oplacalne i jaka będzie jego wydajność i przybliżony okres zwrotu nakładów.

Systemy Roto są kompletne i obejmują również zasobniki biwalentne gromadzące ciepło, centrale sterujące i cale pozostałe oprzyrządowanie.

Nie napisalem nigdzie, ze system nie wymaga konserwacji i nadzoru, tylko że:
"Na codzień system jest bezobslugowy i działa w pełni automatycznie." Zdanie to stwierdza, że nie jest konieczna codzienna kontrola parametrów i ręczne ich korygowanie. Natomiast w innym miejscu tekstu podałem podstawowe czynności związane z konserwacją i nadzorem funkcjonowania systemu.

Nigdzie też nie padło stwierdzenie, ze instalacja solarna jest darmowa, tylko cyt: "System ten wykorzystuje darmową energię słońca ,a słońce nie wystawia rachunków w odróżnieniu od innych dostawców energii "

Z najlepszymi pozdrowieniami
Doradca Roto

: 04 lut 2008, 22:07
autor: drewienko
super, dzieki za wyczerpujące odpowiedzi

: 11 mar 2008, 21:08
autor: budow
ale jazda i kadzy alej wie swoje :)