Strona 1 z 2

Pokrycie dachu - trudny wybór

: 04 mar 2010, 18:36
autor: Shrek
Zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę fachową w sprawie pokrycia dachu domku jednorodzinnego. Istniejący dach o pochyleniu 25* o pełnym deskowaniu pokryty papą wierzchniego krycia chcę pokryć płytą falistą :
1. ale bez łat, czyli bezpośrednio na istniejącą papę /ze względu na koszty/
Rozpatruję 3 rodzaje pokryć :
2. płytą falistą onduline - nie wiem jaki producent jest najlepszy, i gdzie kupić tą najlepszą, u Państwa w cenniku podajecie cene 32,40 zł brutto za 1 sztukę płyty 2m x 0,95m grub.3mm - 15 lat gwarancji, na stronach dyskusyjnych w internecie dużo jest negatywnych opinii że przecieka
lub
3. płytą falistą Bituwell Hart - oferuje w Wrocławiu firma Bitus producenta niemieckiego w cenie 30,62 zł brutto za 1 sztukę płyty 2m x 0,93m grub.3mm - 15 lat gwarancji
lub
4. płytą falistą typ Salux /prawdopodobnie z pcv, niewiele jeszcze o niej wiem, widziałem ją ostatnio w Castoramie Kalisz, niemiecki producent/ płyta 2m x 0,9m, oferowana także długość 3m grubość 1,5 mm, płyta ta stwarza bardzo dobre wrażenie, bo w palcach się jej nie złamie, jest twarda i elastyczna, a ondulinę się złamie, wgniecie, ponato w ondulinie widać porowatą strukturę kartonu, a w płycie Salux powierzchnia jest super gładka
-
Nie znam się na tym, ale ze względu na koszty będę robił dach sam z synami, rodzinnie.

Bardzo proszę o opinię fachową.

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 05 mar 2010, 13:01
autor: maciektau
Witam!
A nie zastanawiałeś się nad gontem? Pewnie koszty byłyby porównywalne, a trwałość i estetyka lepsze (to ostatnie to kwestia gustu).

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 05 mar 2010, 13:21
autor: Shrek
A mogę prosić o więcej szczegółów?

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 07 mar 2010, 19:24
autor: maciektau
Witam!
Zacznę od tego, że gont (dobry) jest sporo droższy od przyrównując do cen, które podałeś. Ale mając dach pokryty papą kładziesz podkład i możesz samodzielnie układać gont. Wybierasz tylko jakiś w miarę ładny dzień wiosną bądź latem. Moim zdaniem gont jest trwalszy i mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne niż płyta falista (widziałem, jak ondulina potrafi "siadać", gdy leży na łatach). Możesz poczytać o gontach i nie tylko pod tym linkiem: http://www.e-dach.pl/pokrycia,dachowe,bitumiczne.html. Może tu znajdziesz wskazówki: układanie gontów. A jeśli już chcesz tanio i na długo, to przykryj dach nowoczesną papą z posypką.

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 17 mar 2010, 19:42
autor: ojo666
Witam, a czy zastanawiałeś się kolego nad pokryciem dachowym "gontu stalowego lub dachówki stalowej" np. metrotile?

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 03 cze 2011, 11:59
autor: sitarek
Polecam artykuł pt. Jak wybrać odpowiedni dach? w darmowej gazecie budowlanej

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 03 cze 2011, 17:47
autor: MistrzJan
Posłuchaj Macka. Termo z SBS-em . Najtaniej i święty spokój. Jan.

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 03 sie 2011, 11:35
autor: pako13
Byle nie ondulina - po 12 latach zeszła warstwa ochronna, zaczęła przeciekać, PRZETARGAŁEM z mniejszą siłą niż tekturę!!!

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 14 wrz 2011, 9:45
autor: ulik
Ondulina bardziej nadaje się na dachy domków letniskowych, garaży i takich obiektów jakie proponują na stronie producenta znamitozrobisz.pl Chociaż u nas ondulina sprawdza się dobrze i nie mamy kłopotów z dachem. Teraz są już nowsze technologie więc i dachy z niej zrobione są trwalsze.

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 14 wrz 2011, 18:40
autor: DACHOŁAZ
Teraz to Ci powiem że technologia idzie do przodu a ludzie się cofają. Prosty przykład to łączenie ze sobą materiałów o przybliżonej żywotności 20 i 100 lat :)

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 21 paź 2011, 12:16
autor: Lesiu1983
Witam. Pewnie trochę się spóźniłem patrząc na datę kiedy napisałeś zapytanie. Jeśli chodzi o twój przypadek to gont byłby najlepszym rozwiązaniem natomiast gonty tylko i wyłącznie laminowany tak zwany dwuwarstwowy. Mają one to do siebie, że nie są klejone na całości i nie będzie widać nierówności które mogą być w przypadku dachu zadeskowanego pokrytego papą która leży i jak się domyślam mogła się trochę pofałdować (skoro coś się z nią dzieje). Jeśli chodzi o gonty to polecam IKO, Owens Corning z łatwością można znaleźć dystrybutorów w Polsce. Jeśli chodzi o mnie to polecam firmę mluksus z Bełchatowa (wszystko do dachu) mieli najlepsze warunki jeśli chodzi o cenę i transport na cały kraj za free.
Pozdrawiam
Zimny Lech ;-)

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 13 lut 2014, 9:41
autor: drewniany dziad
Odnawiam wątek. Wyczytałem, że gonty są ok i nawet można samemu po łatwości zainstalować, ale jak przychodzi do napraw, to trzeba prawie wszystko zrywać i wybulić raz jeszcze. Ktoś coś wie?

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 27 lut 2014, 12:57
autor: Alekkras
Nie wiem jak to jest z naprawami, a masz płaski dach? Bo na pewno musisz je układać na płaskim podłożu, czyli potrzebne jest pełne deskowanie. bo są produkowane arkuszami, przez co koszt dachu się podniesie. Tak naprawdę najlepiej się popytać w firmach, które sprzedają (więcej niż jednej) wykonasz kilka telefonów i możesz być na 100% pewny, że z tych kilku opinii poskładasz coś mądrego. Jak szukałem najlepszego rozwiązania do mojego królestwa to firma z Łomianek od pokryć dachowych, którą zatrudniłem mi bardzo pomogła. W końcu padło na dachówki ceramiczne, ale trafiłem na fachowców, którym naprawdę zależy, żeby dobrze wykonywać swoją pracę, a to jednak rzadkość.

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 04 mar 2014, 15:14
autor: drewniany dziad
A ta Twoja firma ma jakieś filie poza Łomiankami?

Re: Pokrycie dachu - trudny wybór

: 04 mar 2014, 21:33
autor: PTUprzeprowadzki
Warto też sprawdzić cenę w kilku miejscach, nawet troszkę oddalonych od miejsca zamieszkania. Czasami są naprawdę kolosalne różnice, sam miałem podobny przykład, kupowałem dachówkę ceramiczną w hurtowni w swojej miejscowości. tydzień później byłem w podobnej hurtowni, ale 10 km dalej i o mało zawału nie dostałem. Na całości mogłem zaoszczędzić nawet 15%.

A co do gontu i równej powierzchni pod niego, to na przykładzie kolegi powiem, że zamiast desek dawał płytę OSB, było o wiele szybciej i równiej. Jako zamiennik można też się posłużyć płytą budowlaną MFP. Jest troszkę tańsza.