Strona 1 z 1

Szkodliwość wełny mineralnej

: 11 lis 2009, 17:46
autor: Adam1234
Cz ocieplenie watą mineralą dachu jest szkodliwe dla zdrowia. Czy nie lepiej zastosować inną izolację np wełnę pakowaną odrazu w folii czy w formie płyt?

Re: Szkodliwość wełny mineralnej

: 11 lis 2009, 18:17
autor: Przemek
szkodliwy ? dlaczego ?

Re: Szkodliwość wełny mineralnej

: 11 lis 2009, 18:25
autor: yanes
W wełnie mineralnej też są mikroskopijne włókna podobno trochę większe od tych w azbeście.Azbest przez 100 lat był uważany za nieszkodliwy materiał a teraz co się z nim wyprawia?Myślę że z wełną za kilkadziesiąt lat będzie to samo.Ruch w interesie musi być.

Re: Szkodliwość wełny mineralnej

: 11 lis 2009, 18:35
autor: DACHOŁAZ
Tak jest szkodliwe , do układania wełny mineralnej zastosuj odzież ochronną , maskę i okulary .

Re: Szkodliwość wełny mineralnej

: 12 lis 2009, 9:52
autor: MistrzJan
Co widać w smudze światła podczas ocieplania ? Tuman igiełek ,które wdychamy du płuc. Przyjemnej pracy. Jan

Re: Szkodliwość wełny mineralnej

: 12 lis 2009, 20:20
autor: maciektau
Ocieplenie i mieszkanie nie. Sama praca przy wełnie? Do dzisiaj nie udowodniono, ale lepiej założyć maskę. Wełna mineralna jest wyprodukowana albo ze szkła, albo z masy skalnej bazaltowej w większości składającej się tak, jak szkło z wszechobecnych wokół nas niezwykle stabilnych związków krzemu. Włókna szklane są dla naszego oka mikroskopijne, ale włókna azbestu są w stosunku do nich jak szpilka do ołówka. Kiedy zatrzesz w skórę wełnę, to poczujesz kłucie, czy swędzenie, a azbest jest tak cienki, że przenika głęboko do tkanki niedostrzegany przez nasze zmysły i dlatego jest tak niebezpieczny.
Pozdr!

Re: Szkodliwość wełny mineralnej

: 18 lis 2009, 16:29
autor: ROCKWOOL
Witam!

Dla zainteresowanych:

Jestem reprezentantem producenta (ROCKWOOL) dlatego też będe pisał o naszych produktach czyli skalnej wełnie mineralnej.

Oficjalne klasyfikacje dotyczące skalnej wełny mineralnej i jej wpływu na zdrowie:

Skalna wełna mineralna ROCKWOOL z włókien HT (syntetyczne włókna krzemianowe) jest wyłączona z klasyfikacji UE dotyczącej rakotwórczości, co oznacza że wg ekspertów z UE nie jest to substancja rakotwórcza.

W 2001 r. IARC (WHO – Światowa Organizacja Zdrowia) zaklasyfikował również tradycyjną skalną wełnę mineralną do grupy 3, „wyrobów nieklasyfikowanych ze względu na rakotwórczość”.

Komisja Europejska wykluczyła także wełnę skalną z klasyfikacji o substancjach drażniących (R38).

Ze względu na to, że włókna wełny mineralnej są chropowate mogą wywołać swędzenie skóry. Przy pracy z wyrobami z wełny mineralnej należy przestrzegać ogólnych zasad BHP (ubranie ochronne, rękawice, maseczki ochronne).

Włókien wełny mineralnej nie można porównać z włóknami azbestu. Włókna azbestu mają budowę krystaliczną i ulegają rozwłóknianiu wzdłuż włókien tworząc kolejne włókna o tej samej długości. Obrazowo można określić, że włókno takie może utknąć w pęcherzyku płucnym jak ość w gardle przez co organizm nie jest w stanie ich wydalać.

Włókna wełny mineralnej mają charakter amorficzny, bezpostaciowy, nie krystaliczny. Zawsze ulegają załamaniu w poprzek włókna, co powoduje ich dalsze skrócenie, dzięki czemu jeśli w ogóle dostaną się do organizmu to są samoczynnie z niego usuwane.

Pozdrawiam

Re: Szkodliwość wełny mineralnej

: 19 lis 2009, 12:12
autor: maciektau
ROCKWOOL pisze:(...)Skalna wełna mineralna ROCKWOOL z włókien HT (syntetyczne włókna krzemianowe)(...)

Zaciekawiło mnie w Twoim tekście określenie "syntetyczne". Abstrachując od całości wyjaśnienia (O.K. nie bałbym się dodać, że dotyczy również tzw. wełny szklanej), to słowo kojarzy mi się z czymś całkowicie sztucznie wytworzonym. Mógłbyś trochę przybliżyć temat? W przypadku szkła czy stopów metali, nikt nie używa takiego określenia, pomimo, że podlegają w zasadzie podobnej obróbce cieplno-chemicznej.

Re: Szkodliwość wełny mineralnej

: 19 lis 2009, 13:07
autor: ROCKWOOL
Witam!

Odpowiedź jest prosta. Syntetyczne bo włókna te powstaja z syntezy skał (głównie pochodzenia wulkanicznego bazalt i gabro).

Choc syntetyczny kojarzy się większości ze sztuczny to wg definicji syntetyczny:
(1.2) taki, który jest sztucznie osiągany poprzez syntezę (definicja z wikipedi)
www pl.wiktionary.org/wiki/syntetyczny

stucznie osiągany bo proces produkcyjny topienia skał w fabryce nie jest procesem naturalnym, lecz zaczerpniętym z natury.

Historia wełny skalnej pochodzi od odkrycia naukowaca, który obserwował wulkany - krótka historia poniżej:

Hawaje, wybuch wulkanu Kilauea. Mieszkańcy okolicznych osad z przerażeniem obserwują lawę z wielkim impetem wyrzucaną w powietrze z wnętrza wulkanu. Jeszcze większy strach budzi w nich postać, w jakiej lawa powraca na ziemię - włókniste kłęby pokrywają grubą warstwą stoki wulkanu. "Królowa wulkanu Pele wyrywa sobie włosy z głowy" - zawodzą kobiety, "Pele się gniewa..."

"Włosy" bogini Pele wzbudziły zainteresowanie badacza, który w latach dwudziestych ubiegłego stulecia prowadził na Hawajach prace nad procesami wulkanicznymi. Naukowe wyjaśnienie zjawiska powstania "strzępków wełny" to potwierdzenie teorii, iż najlepsze materiały tworzy sama przyroda.

Roztopiona lawa o temperaturze 1500°C z ogromną siłą zostaje wyrzucona z wnętrza wulkanu do atmosfery, tworząc swego rodzaju ogniste pióropusze. Zanim opadną one na ziemię, silne podmuchy wiatru schładzają je gwałtownie, zamieniając częściowo w charakterystyczne włókna. Włókna te, przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, z upływem lat otrzymały nazwę "wełny skalnej" i stały się podstawowym materiałem naturalnych produktów izolacyjnych.

Pozdrawiam

Re: Szkodliwość wełny mineralnej

: 19 lis 2009, 13:45
autor: maciektau
Bardzo interesujące i pouczające! Naprawdę mi się podoba.
stucznie osiągany bo proces produkcyjny topienia skał w fabryce nie jest procesem naturalnym, lecz zaczerpniętym z natury.
Szczególnie, że dowodzi, iż mamy do czynienia w 100% z naturą.
Dzięki, miłego dnia!