Strona 1 z 2

Dachówka ceramiczna czy betonowa?

: 31 lip 2009, 14:38
autor: krystian28i
Witam, mam dach do pokrycia,ok 210m.napiszcie proszę jakie wady ma dachówka betonowa że jest tańsza od ceramicznej? bo tak założyłem że jak tańsza to musi miec więcej wad, mam racje?
Proszę o poradę którą położyc.
Pozdrawiam i dziękuję

: 01 sie 2009, 15:23
autor: ekmir
Cytat:
Wysłany: Pon, 30 Kwiecień 2007 19:28 Temat postu:
Pracuję w tym ( tzn w hurtowni materiałów budowlanych) i powiem tak:
Zależy jakie ktoś lubi kolory dachówki.
1 Jeżeli ktoś lubi jasne tzn miedziny ceglany czerwony to polecam tylko i wyłącznie ceramikę (jesne dachówki są przeważnie tańsze niż ciemniejsze)
i wychodzi nie wielka różnica między betonem a ceramiką w zależności od kształtu dachu 1000 - 3000 zł. Dlatego polecam jasne dachówki ceramiczne bo betonowe szybciej porastają.
A jeżeli ktoś lubi ciemne to powstaje większa różnica cenowa między dachówką betonową i ceramiczną, dlatego lepiej wziąść beton chyba że kogoś stać na ciemną droższą ceramikę to wtedy jak najbardziej polecam.
Wg mnie dachówka ceramiczna to mercedes na dachu, nie ma w tej półce cenowej lepszego pokrycia.
"Ale jest jedno ale" dachówkę betonową to nie bał bym się nawet kupić po sprawdzeniu twardości nawet z garażowej produkcji z firmy typu kogucik natomiast ceramikę trzeba kupić od dobrego producenta bo: "łatwiej tutaj o błędy w sztuce". Podam np producenta firmę Tondach odradzam produkty tej firmy ze względu na jakość gliny użytej do podukcji, a ze względu na ilość przemarzań w ciągu dnia w naszym klimacie. (co innego na południu Europy)
dachówka ta ma bardzo dużą nasiąkliwość (niektórzy się śmieją że nie potrzeba do niej rynnien ponieważ wszystko wsiąka w dachówkę) co po jakimś czasie daje odpryski angoby czy glazury, nie mówiąc o krzywiżnie dachówki i różnicy w odcieniach ponieważ ciężko ją wypalić.Jak rozmawiałem kiedyś z przedstawicielem byłego Wiekora (obecnie Koramic'a) to powiedział mi że dachówkę z tak słabej i taniej gliny są oni w stanie dużo taniej wyprodukować niż Tondach. Pamiętam jak osoby sprzedający tą dachówkę (a sam ją miałem w ofercie) potrafili powiedzieć że to szare przepalenie w środku widoczne po wypaleniu to wzmocnienie w dachówce hi hi. Zresztą podobna sytuacja jest z Jopkiem.
Jeżeli chodzi o obrastanie to faktem jest że jeżeli są ku temu warunki to nawet na glazurze i na gładkiej blachodachówce wyrośnie. Czynniki sprzyjające to:
oczko wodne w pobliżu połaci
drzewo blisko lub zaraz nad połacią
najczęściej północna nie nasłoneczniona strona
budynek stojący w cieniu drzew lub innego domu i jeszcze pare innych...

Ale chodzi o to że jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo i skala tego zjawiska przy gładszych pokryciach. Przy ekstremalnych warunkach polecam czarną glazure nawet jak obrośnie to będzie mało widoczne i łatwiej usunąć.

Wracając jeszcze do różnicy między dachówkami zobrazuję to na przykładzie najbardziej znanych producentów pokryć dachowych Braasa i Koramica. A mianowicie zakład Braasa przy zakładzie koramica wygląda jak garaż przy domu oby dwa są nowoczesne ale stopień trudności produkcji jest właśnie widoczny w wielkości zakładu. Dachówczarnia Koramic i np nowa Robena w których byłem to istne laboratoria, Proces produkcji jest skąplikowany gdyż wiąże się z ciągłą analizą jakości gliny użytej do produkcji (głównie zawartości margla który niszczy dachówkę). Najbardziej podobał mi się gość na końcu produkcji który każdą dachówkę przed spakowaniem obstukiwał młotkiem czy wydaje pełny dzwoniący dżwięk i jak policzyłem to co 20 dachówka szła na przemiał.

Jeszcze odnośnie powłok nie polecam dachówki naturalnej czerwonej (czyli naturalna glina) szkoda kasy. Brak powłoki powoduje że bardzo szybko obrasta i mchem i szybko wchodzi w nią brud i kurz już po roku widać efekty (chyba że komuś się to podoba - szanuję każde gusta)
Powłoki dzielą się na cztery rodzaje (choć producenci nie zawsze je podają)

1 dachówki naturalne - bez powłoki "surowa glina"-których nie polecam

2 dachówki angoby (półmatowe,matowe) - najlepszy stosunek ceny do jakości najczęściej droższe od dachówki naturalnej 10 do 15%, otrzymuje się je poprzez natrysk na naturalną dachówkę powłoki zawierającej glinki (czym więcej glinków tym ciemniejsza powłoki) i wędrują jeszcze raz do pieca. Po wypaleniu tworzą bardzo trwałą powłokę.

3 dachówki angoby szlachetne (bardzo gładkie błyszczące) najczęściej droższe od dachówki naturalnej o ok 30% otrzymuje się je poprzez natrysk na naturalną dachówkę powłoki zawierającej pierwiastki szlachetne i wędrują jeszcze raz do pieca. To dachówki ze świetną gładkością najlepiej sprawdzają się w ciężkich warunkach

4 dachówki glazurowane - powstają tak jak angoby zwykłe tylko gładkość uzyskują poprzez napylenie przezroczystej warstwy. Mają najwyższą gładkość ale angoby szlachetne im dorównują. mają dużą dopłatę do nachówki naturalnej ok 60% do ceny i jedną wadę którą wyeliminowano w angobach szlachetnych. Poprzez napylenie powłoki przeżroczystej całkowicie nie przepuszczalnej spowodowało to powstawanie pajączków na dachówce pod warstwą powłoki,te pajączki towykwity wapienne które nie może się wydostać poprzez tą szczelną powłokę (jest naprawdę mało producentów którzy se z tym radzą

Podsumowując kiedyś dachówki ceramicznej nikt nie kupował bo była droga i występowała tylko w dwóch wersjach: naturalna bez powłoki i glazura (cena kosmiczna). Dopiero powłoki angobowane kilka lat temu wprowadziły rewolucję w rynku pokryć ceramicznych. Są cenowo i wytrzymałościowo atrakcyjne.

Jeżeli chodzi o betonowe no cuż, obojętnie ile razy by je pomalowali i jaką powłoką to i tak za ok 20 - 30 lat wszystko się wypłucze i będzie wyglądać jak pumeks jedynie zostanie odcień dachówki ponieważ jest barwiona w masie. Co do stosowanych powłok obecnie na dachówkach betonowych stosuje się poliakryl malowany dwukrotnie w przypadku dachówki Cisar Romańska nawet trzykrotne dlatego wydaje się ona "prawie" tak gładka jak ceramiczna ale i cenowo odstaje od tańszych modeli betonówek.Natomiast dachówka ceramiczna się nie wypłócze ba ona nawet nie płowieje. Jest takie powiedzenie że jeżeli dachówce ceramicznej przez pierwsze jeden dwa sezony nic nie dolega to po stu latach po zdjęciu z dachu będzie wyglądać jak po założeniu jej pierwszy raz.

Prawdą też jest że stosując elementy z miedzi czyli naprzykład taśmę kalennicową miedzianą unikniemy poprzez jonizację zarośnięcia dachówek mchem, ale nie po maga to przy zabrudzeniu. Natemiast nie prawdą jest że elementy tej taśmy musza wystawac poza gąsior.


Aha i jeszcze jedno generalnie prawie wszystkie dachówki i betonowe i ceramiczne mają około 30 lat gwarancji ale nie należy się tym sugerować przy wyborze bo ni jak sie to ma do wytrzymałości dachówki. Gwarancja udzielana jest przedewszystkim na mrozodporność a nie na wygląd dachówki.
Oceniam wytrzymałość dachówki betonowej na 80 -120 lat
a ceramicznej na 200 nawet 300 lat, ale wytrzymałość wytrzymałością ale wygląd tych dachówek będzie się znacznie różnił już po 15-20 latach.

DLATEGO POLECAM DOBRĄ DACHÓWKĘ CERAMICZNĄ


niezły z tego referat wyszedł, jak by ktoś potrzebował to służę pomocą
zrodlo murator forum

Re: dachówka ceramiczna czy betonowa?

: 01 sie 2009, 19:48
autor: kielo
krystian28i pisze:Witam, mam dach do pokrycia,ok 210m.napiszcie proszę jakie wady ma dachówka betonowa że jest tańsza od ceramicznej? bo tak założyłem że jak tańsza to musi miec więcej wad, mam racje?
Proszę o poradę którą położyc.
Pozdrawiam i dziękuję


A która się bardziej podoba,fakt że człowiek za to płaci i chce mieć to co dobre i tanie,ale nie zawsze tak jest

: 03 sie 2009, 17:45
autor: krystian28i
dzięki za podpowiedź, teraz mam już trochę rozjasnioną sprawę .Jest takie przysłowie: "Kto tanio kupuje, ten drogo kupuje" i pewnie coś w tym jest!
Dzięki pozdrawiam.

: 03 sie 2009, 17:51
autor: kielo
krystian28i pisze:dzięki za podpowiedź, teraz mam już trochę rozjasnioną sprawę .Jest takie przysłowie: "Kto tanio kupuje, ten drogo kupuje" i pewnie coś w tym jest!
Dzięki pozdrawiam.


A może kto tanio kupuje,ten pózniej żałuje

: 04 sie 2009, 16:38
autor: amc1
Ekmir, o wyrobach Tondach z którego zakładu mówisz? Bo każdy naturalnie ma swoje złoża. Konkretnie, jeżeli mogę prosić. Czy "szkoleniowcy" z Koramica Ci powiedzieli na zasadzie "syf bo tak"?

: 04 sie 2009, 18:20
autor: ekmir
Witam.
Szanowni forumowicze nie wiem jak to się stało ale ten tekst w drugim poście nie jest mój.
Ja przesłałem tylko linki gdzie porównywane były dachówki ceramiczne i cementowe.
Nie jestem autorem treści zamieszcznej w tym poście, a moj post (będący pierwszą odpowiedzią w tym wątku) z linkami stron w internecie porownujących dachówki zniknął.

Nie jestem pracownikiem hurtowni materiałów budowlanych ani żadnej innej ;)

: 05 sie 2009, 15:29
autor: Przemek
w twojej wypowiedzi pojawił sie tekst ( jest podpisany i zaznaczone że cytat to jest )
z aktywnego linku któy pojawił sie tym miejscu

: 23 sie 2009, 21:29
autor: rosek
ekmir pisze:Cytat:
Wysłany: Pon, 30 Kwiecień 2007 19:28 Temat postu:
Tondach. Pamiętam jak osoby sprzedający tą dachówkę (a sam ją miałem w ofercie) potrafili powiedzieć że to szare przepalenie w środku widoczne po wypaleniu to wzmocnienie w dachówce hi hi. Zresztą podobna sytuacja jest z Jopkiem.

zrodlo murator forum

kolego to ciemne przebarwienie z przekroju dachówki (nieważne jaki producent) to ślad po atmosferze redukcyjnej jaka wytworzyła się w środku dachówki z braku tlenu podczas wypalania. niejest to oczywiście żadne wzmocnienie, ale niejest to też żadna wada!

Re: dachówka ceramiczna czy betonowa?

: 30 kwie 2018, 5:24
autor: zochakow
ja uważam, że nie ma lepszej dachówki od ceramiczej. Swój dach wyłożyłem dachówkami Roben. Są bardzo trwałe i ładnie wyglądają!

Masz rację z tym przyszłowiem, na dachu nie ma co oszczędzać.

Re: dachówka ceramiczna czy betonowa?

: 16 maja 2018, 12:55
autor: szikata
Temat był tu wielokrotnie omawiany. Ceramika jest lepsza od betonu, bo:
a) jest wypalana w docelowym kolorze (beton jest malowany na koniec)
b) jest wypalana z powłokami zabezpieczającymi (beton jest pokrywany na koniec)
c) w wersji angoba/glazura powłoka jest śliska i nie ulega matowaniu (beton ulega)

To chyba kluczowe elementy. W moim przypadku ułożone zostały dachówki Koramic Alegra 9, które są w cenie dobrych dachówek betonowych. Pamiętaj, że im dachówka większa, tym tańsza za m2 :)

Re: dachówka ceramiczna czy betonowa?

: 27 maja 2018, 12:12
autor: Norbert145
Najlepsza jest dachówka ceramiczna i to przy niej bym raczej został. a szczególnie podobają mi się modele płaskie jak Tumalin, bądź dachówka we francuskim stylu czyli Signy.

Re: dachówka ceramiczna czy betonowa?

: 28 maja 2018, 22:22
autor: karokier
Ceramika jest lepsza od betonu, chociaż producenci betonówek oczywiście stają na głowie, żeby wykazać, że wcale tak nie jest :) Cena też jest wbrew pozorom na plus ceramiki, bo jak się porówna np. dachówkę Koramic Alegra 9, która jest bardzo dużą dachówką, z dachówkami betonowymi (mniejszymi, ze względu na kruchość betonu) to wychodzi, że za m2 zapłacimy bardzo podobnie, a dach będziemy mieć zdecydowanie lepszy.

Re: dachówka ceramiczna czy betonowa?

: 08 cze 2018, 19:47
autor: polly28
Zdecydowałem się na dachówkę ceramiczną ze względu na to, iż jest to rozwiązanie dla domów o klasycznym stylu budowy, a do takich z pewnością nalezy nasz domek. Pozostał tylko zakup dachówki o jak najwyższej jakości - wybór w końcu padł na Meyer Holsen, zakupiony od gdańskiego Ambit. :)

Re: dachówka ceramiczna czy betonowa?

: 20 cze 2018, 19:25
autor: tureqt0
Creaton ma bardzo fajną dachówkę ceramiczną. O ile dobrze pamiętam to nazywa się Simpla. Duża. I do tego o wyjątkowym wyglądzie moim zdaniem. Z tego co wiem z rozmów z dekarzami, ma całkiem fajnie rozwiązane mocowanie, które pozwala na dość dużą swobode przy samym montażu. A o jakości produktu świadczy na pewno aż 50 lat gwarancji. Widać, że są pewni swojego produktu.