Strona 1 z 1

Zmiana pokrycia - co położyć? Pytanie laika

: 23 lut 2009, 13:13
autor: toptrendi_com
Hej
Na wiosnę noszę się z zamiarem zmiany pokrycia. Mam przepisany z żoną dom, który niestety ma do dnia dzisiejszego eternit!!!
Chcemy to zmienić, z tym, że szukam odpowiedzi na co?

1. Chciałem odeskować ładnie wywiązkę, na to łata, kontrłata, papa i blachodachówka.

2. Zastanawiam się jeszcze nad położenie tej "papy ozdobnej" nie wiem jak to nazywają, jakieś gonty tak?

Tylko nie wiem co lepsze, co efektywniejsze pod względem ceny etc.
Dom ma jakieś 20 lat :-(
Jak o blachodachóce to myślałem o czymś w granicach 27-30zł brutto/m2
Resztę poddałbym ciekawej dyskusji na forum.
Podpowie ktoś?

: 23 lut 2009, 13:35
autor: amc1
Wybierz gont. Jeżeli dach jest kopertowy tym bardziej wybierz gont. Za około 30 zł da się już kupić całkiem przyzwoity produkt. Dobry gont będzie trwalszy od blachy, nie będzie "bębnił", koszty robocizny też powinny być mniejsze. Przy czym technologia gontów bitumicznych jest w praktyce niemal bezodpadowa.

: 24 lut 2009, 13:30
autor: toptrendi_com
Jakieś dodatklowe wypowiedzi?
Myślałem o blachodachówce Ruukki lub Thyssen Krupp Steel.

Co powiecie o Thyssen Krupp Steel?

: 24 lut 2009, 19:59
autor: Diablo
Zdecydowanie wybrałbym gont papowy w granicach 30zl dostaniesz już na prawdę dobry materiał.Kładąc gont zaoszczędzisz na łatach i kontrłatach...A co do blachy -pozwól że nie będę się wypowiadał na ten temat-nie jestem jej zwolennikiem.

Pozdrawiam.

: 26 lut 2009, 8:24
autor: toptrendi_com
Diablo pisze:Zdecydowanie wybrałbym gont papowy w granicach 30zl dostaniesz już na prawdę dobry materiał.Kładąc gont zaoszczędzisz na łatach i kontrłatach...A co do blachy -pozwól że nie będę się wypowiadał na ten temat-nie jestem jej zwolennikiem.

Pozdrawiam.


Rozmawiałem wczoraj z 3 wykonawcami dachów. Każdy z nich może nie mówił, że nie zakładaj pod żadnym pozorem gontów, ale byli na nie.
1. Od strony południowej siada mech.
2. Muszą pod niego iść jakieś płyty OSB, gdzie m2 wychodzi z tego co wiem ok 10zł, czyli już 1m2 dachu wyniesie mnie już 40zł za m2 za materiał.

Hmmm...nie wiem kurcze ale chyba pójdę w blachę.

: 26 lut 2009, 9:21
autor: komarr
a blacha którą będziesz kładł jest zabezpieczona przed mchem ? 8)

: 26 lut 2009, 11:49
autor: jacek7314
Witam
miałem ten sam,problem,też zastanawiałem sie nad gontem lub blachą,jedna z lubelskich firm zrobiła mi oferte na gont i blachodachówke,w końcu wybrałem blachodachówke ze względu na koszty(kupiłem dobra blache z 20 letnia gwarancja)Decydował tez finalny wygląd ,na płaskich powierzchniach,gont"zlewa sie"sprawiając wrażenie jednolitej powierzchni jak papa.pozdrawiam

: 26 lut 2009, 16:24
autor: Diablo
Jeśli dach będzie deskowany to po co jeszcze płyta OSB ??? Albo jedno albo drugie. Idąc w blachę dochodzą Ci łaty i kontrłaty także skalkuluj to sobie wszystko raz jeszcze.Nie odwodzę Cię od blachy-napisałem tylko,że to ja nie jestem jej zwolennikiem.Ostateczna decyzja i tak należy do Ciebie.

Ps.Rozumiem że zaproponowali Ci taką blachę gdzie od strony południowej mech na niej nie zakwitnie... :lol:

jacek7314-Są gonty i gonty :twisted:

Pozdrawiam.

: 26 lut 2009, 17:42
autor: Rudolf Bras jr.
Wybierz dach. cementową, cenowo wyjdzie podobnie jak Mcdonald i imitacja.

: 27 lut 2009, 0:59
autor: Andrzej Wilhelmi
Jak widać pytający nie widzi innych kosztów za wyjątkiem pokrycia docelowego. Deskowanie, papa, kontrłaty, łaty, blachodachówka (markowa) i trochę wkrętów ma kosztować około 30,- za 1 m2 ?! Realnie około 60,- za 1 m2. Dla porównania płyta OSB (18 mm) lub deska, podkład, dobrej jakości gont bitumiczny i trochę papiaków cynkowanych ogniowo to około 45,-~50,- za 1 m2. Pozdrawiam.

Pokrycia dachowe

: 27 lut 2009, 11:38
autor: mwitczak
witam i rozpętam burzę ,
w polsce zapomina się przy deskowanych lub kiepsko papowanych dachach o membramach paro przepuszczalnych , bo poco skoro bedzie dach z blachy , ale blacha przy dużych różnicach temperatur i dużej wilgotności względnej powietrza wykropla rosę czyli wodą a ta albo spłynie po blasze albo kapnie na deski ,szpary w papie starej popękanej, a to wchodzi w wełnę i często jest tak ,,,, mam blachę czemu wełna mokra , jest przecież paroizolacja szczelna , no i tyle,
skandynawskie prawo budowlane na architekta nakłada wymóg znajomości pokrycia przed remontem i czym to zastąpić , a nie pan w sklepie który powie co mu się lepiej sprzedaje,,
słuchajmy się inżynierów którzy to wyliczają a nie magików którym chodzi o kasę i święty spokój ,,, każde z tych pokryć jest idealne jeżeli spełni się kryteria producenta i zadady penetracji wilgoci i zasady montażu ,
acha odnośnie tej membamy nad deskami to miedzy deskami a blachą bo pod deskami jest wełna ,
z poważaniem .
do doświadczenia , czasami warto dorzucić trochę wiedzy, popłaca ....

pokrycia dachowe

: 27 lut 2009, 11:44
autor: mwitczak
:D i jeszcze tak prywatnie , efekt bedzie zależał od tego kto dach zrobi, materiał każdy jest piękny a ty masz wziąć ten który ci się podoba , dachu nie robisz dla sąsiadów tylko dla siebie , jeżeli sa zbliżone cenowo i mają aprobaty techniczne na materiały i stanie się cud i trafisz fachowców nie partaczy , będziesz zadowolony , pamiętaj to TWÓJ dom na nie forumowiczów, TWÓJ drugiego na razie nie postawisz,, z poważaniem Maciej Witczak

: 27 lut 2009, 11:47
autor: mwitczak
posłuchajcie Panan andrzeja Wilchelmi , patrzcie kompleksowo a nie na jednostkowy produkt, bo to farsa, a i tak całkowity koszt podniesie się o conajmniej 10% bo to nieprzewidziane braki itp,
pozdrawiam panie andrzeju

: 27 lut 2009, 11:49
autor: mwitczak
wiele firm obróbki blacharskie liczy oddzielnie a to ważny dodatek do inwestycji ,,,

: 02 mar 2009, 17:39
autor: Przemo BITUM
Materiał każdy jest piękny jak pisze Pan Witczak i zgodzę się z tą wypowiedzią całkowicie, każdy kosztuje inaczej bo jeden jest na 3 lata, a inny na 30 lat i stąd różnica cenowa w materiale, przy każdym są inne koszty pozostałe jedne większe, jedne mniejsze więc patrz na inwestycje globalnie, nigdy 1 metr do metra, tylko ile kosztuje cały dach.