Strona 1 z 2

Do ciesli. Klasa drewna

: 29 maja 2006, 14:44
autor: Pantcho
Proszę powiedzieć mi czy cieśla zawsze zamawiając więźbe zwraca na klasę drewna z jakiego powinna być zrobiona?, czy z przyzwyczajenia zamawia C24?

: 19 cze 2006, 11:30
autor: Pantcho
Panowie i Panie widzę że nikt nie chce się wypowiedzieć na temat klasy drewan na więźbę dachową. Wobec tego proszę wszystkich którzy zajmują się wykonastwem więźb dachowych o zwracanie uwagi na to z jakiej klasy drewna została zaprojektowana więźba. Nie zawsze jest to klasa C24. Zdarza się że projektant przewidział więźbę z drewna C30.Zastosowanie niższej w tym przypadku groźi powstaniem znacznych ugięć krokwi, a co za tym idzie może doprowadzić do ich zniszczenia. Proszę więc was ZWRACAJCIE UWAGE NA KLASE DREWNA PODCZAS JEJ KUPNA.
Pozdrawiam

: 27 cze 2006, 21:49
autor: Andrzej Wilhelmi
A jak Ty sprawdzasz klasę drewna? Pozdrawiam.

: 29 cze 2006, 8:10
autor: Pantcho
Witam
Sprawdzam klasę drewna sprawdzając dokumenty zakupu drewna. Informacja o rodzaju klasy drewna (konstrukcyjnego) powinna się tam znajdować, oczywiście są przypadki ze sprzedający nie zamieszcza tam takiej informacji - co moim zdaniem jest niedopuszczalne. W związku z tym w interesie zamawiającego - czesto jest to cieśla, który później wykonuje więźbę dachową , (co jest równoznaczne z wzięciem na siebie całej odpowiedzialności za wykonastwo) - jest dopilnowanie tego aby materiały jakie kupuje były zgodne z tymi, jakie znajdują się w dokumentacji projektowej. Nie zastosowanie się do zaleceń projektowych często powoduję nadmierne ugięcia konstrukcji drewnianej co może w najlepszym przypadku skończyć się obciążeniem tegoż zamawiającego dodatkowymi kosztami np. rozbiórka wykonanej więźby, i wykonanie jej zgodnie z dokumentacją.
Wracając do określenia klasy drewna ja w przypadku gdy więźba dachowa posiada nadmierne ugięcia próbkę drewna posyłam do laboratorium, gdzie zostaje okreslona jej klasa.W 40% przypadków z którymi miałem do czynienia klasa drewna zastosowana na konstrukcję jest niezgodna z klasą drewna projektowanego na więźbę dachową.
Wniosek.
Aby uniknąć niemiłych sytuacji warto pilnować KLASY DREWNA
Pozdrawiam

: 06 lip 2006, 11:25
autor: Przemek
są klienci którzy na więźbę chcą kupić drewno .... bez sęków (bo tak im ktoś powiedział)
ciekawe skąd to drewno ?

: 10 lip 2006, 14:13
autor: Pantcho
Nie rozumiem o co ci chodzi Przemek? Ale mam nadzieję ze wiesz co to klasa drewna.
Pozdrawiam

: 14 sie 2006, 15:00
autor: tim
no to ciekawe odnośnie tych klas. Przeliczanie na daną klase czy będzie to C24 czy C30 ma istotne znacznie. Uważam jednak że pisanie przez konstruktorów C30 i przeliczanie na taką klasą to absurd. Z doświadczenia wiem że takie drewno musiało by kosztowac z 900zł/m3 a tego nikt nie zapłaci. Ponadto jak kupowałem drewno na dach to było świeże bo nikt nie ma przesezonowanego...a klasa c24 zakłada że takie byc powinno...
pozdr

: 18 sie 2006, 13:48
autor: Pantcho
Witam
Jesli chodzi o klase C24 i C30 to jest znaczna róznica pod wzgledem konstrykcyjny. Nie zawsze da sie zastosowac C24 bo może być za słaba. Wtedy raczej dostosowałbym sie do zalecen projektu i taką zakupił. Albo znajdzie Pan swój dach na podłodze. Pozdrawiam

: 05 lis 2006, 12:40
autor: iwan
jesli w projekcie jest klasa C30 to proponuje taka zakupić, to tak samo gdybym zamiast betonu B30 zakupił B20. W zasadzie beton to beton, drewno to drewno......ale oczywiście tak nie jest.

: 07 lis 2006, 11:41
autor: Przemek
Drewno na więźbę powinno spelniac kilka wymogów:
- powietrznosuchość
- brak sęków wypadających tzw. czarnych
- brak murszu i czarnych nalotów - pleśni
- nie pochodzic z wiatrołomów

pekniecia wzdłuzne dopuszczalne oraz sęki zdrowe

: 16 lut 2009, 17:19
autor: krzysc
Nie no przecieżto jest naciąganie ludzi na koszty. 90% projektantów nie ma pojęcia co pisze w projekcie. Wszystko jest kopiowane z projektów, które robili 20 lat temu. Dużo betonu, dużo brojenia i jeszcze więcej drzewa na dach. A przecieżw dzisiejszych czasach to chyba o to nie chodzi. Domek po pierwsze am być tanią lekką konstrukcją a nie bunkrem i tym siępowinien zająć projektant opracowujac dany projekt.
Pozdrawiam

: 17 lut 2009, 1:01
autor: Andrzej Wilhelmi
... Domek po pierwsze am być tanią lekką konstrukcją... ... tym siępowinien zająć projektant ...


Z pierwszą tezą trudno mi się zgodzić bo niby co ma lekkość do taniości? Co do drugiej tezy to jak najbardziej jestem za i niech tak zostanie. Pozdrawiam.

: 17 lut 2009, 21:18
autor: Przemek
Pantcho pisze:Nie rozumiem o co ci chodzi Przemek? Ale mam nadzieję ze wiesz co to klasa drewna.
Pozdrawiam


zawstydziłbym cie jeszcze!

: 04 kwie 2009, 16:59
autor: RadekP
Konstruktor zaproponował mi w projekcie więźby dachowej drewno konstrukcyjne klasy C30. Dom murowany, prosty dach dwuspadowy o nachyleniu połaci 43 stopnie - rozpiętość w osiach konstrukcyjnych ścian 9,5m, ustrój krokwiowo-płatwiowy (z jętką), pokrycie dachu: dachówka cementowa i pełne deskowanie. Znalazłem opinie, iż w Polsce drewno konstrukcyjne klasy C30 z materiału krajowego nie jest tak powszechnie dostępne. Zaproponowane przekroje to: krokwie 8x16 długość ok 8m, jętki 2,5x16, płatew kalenicowa 12x16 (łączona z el. długości ok. 2.5m).

Czy nie będzie problemu z zakupem drewna C30 (woj. mazowieckie) o podanych przeze mnie wymiarach i wybór klasy C30 ma również uzasadnienie ekonomiczne, czy raczej zarówno ze względu na dostępność materiału, jak i na koszty konstrukcji więźbę lepiej będzie zaprojektować z użyciem drewna niższej klasy (jakiej C24 czy C27) ?
Pozdrawiam,
Radek

: 06 kwie 2009, 10:09
autor: Przemek