Strona 1 z 1

Fundamenty - czy są za wąskie

: 24 paź 2020, 22:00
autor: Radek90
Witam,
sprawa wygląda następująco.
Witam,
jak to mówią, mleko się rozlało, popełniłem kilka błędów, kierownikowi się też dostało ale mówił że nie ma tragedii.
Odnośnie fundamentów. Wymiar w projekcie 60 sz x 40 wys. Zbrojenie fi12 4 pręty, strzemiona co 30cm, wymiar strzemion 30cm szer na 20cm wys. Zbrojenie leży na betonowych kostkach o wysokości około 6-7cm. Grunt to piach średnio zagęszczony (robiłem badanie). Do 1,8m są piaski drobne i pylaste średniozagęszczone Id=0.5, potem 10cm głebiej gliny zwarte ze żwirkami i dalej do 3m znów piaski o Id-0,6. Wód gruntowych nie stwierdzono. Sa dopiero przy warstwie wodonośnej czyli 20m pod ziemią.
Otóż mój kierownik nie mógł być na laniu betonu, więc zajechał dzień wcześniej po godzinach obejrzeć wykop, osie, zbrojenie itp. robota była skończona w 90%, brakowało tylko połączyć ze sobą belki i danie jednej kratownicy pod stół. Powiedział że grunt wygląda bardzo dobrze, tylko kazał przy łączeniu belek zagęścić strzemiona no i dać elki plus startery. No i niestety nie wszędzie majstry dali elki. Ważne, że chociaż pręty tam gdzie nie ma elek krzyżują się z małym zakładem na całej długości

Niestety również po czasie odkryłem, że ławy są węższe niż w projekcie. Kopara miała łychę 50, mieli pogłębić. Robiłem fotki ław przed zalaniem i coś mnie ostatnio tknęło. Gamonie majstry nie poszerzyli ich ręcznie. Może miejscami bo były miejsca gdzie ława miała na górze 53-54 (mierzyłem już po zalaniu). Niestety wyszło to po fakcie. Kierownik z uprawnieniami do prowadzenia budów z pełnymi uprawnieniami projektowymi od początku mi się nie podobał poprzez swoje olewcze podejście. Niestety mam wątpliwość czy w ogóle widział tę budowę , bo jak się spotkaliśmy już przed murowaniem ław, to pomylił budowy i przyjechał na budowę oddaloną 150m..Aktualnie, tydzień temu wywaliłem go z budowy za to, że podczas odbioru ścian parteru nie kazał wykonawcy zabezpieczyć ścian. Przyszła wichura i jedna mała ściana runęła. Moja cierpliwość się skończyła. Mam już nowego kierownika. Dziennik oczywiście uzupełniony.

Piszę ten post, ponieważ boję się o jakieś nierównomierne osiadanie budynku. Pech chciał, że chciałem zrobić 2 lany strop, tzw żelbetowy skos. Doprojektował mi go konstruktor, przy fundamencie nic nie zmieniał bo był spory zapas. Jednakże teraz gdy jest węższy nie wiem czy to wytrzyma. Mój kolega budowlaniec przeliczył mi na nowo obciążenia zgodnie z eurokodem 7. Naprężenia po uwzględnieniu tego dodatkowego stropu i mniejszego obciążenia dachem (będzie blacha) wyszło praktycznie na styk. Naprężenia pod ławą wyszły prawie 200 kPa. Sam dodatkowy strop obciąża fundament o 18 kN/mb. Kolega ten co przeliczał powiedział, że fundament wydoi, nawet z tym 2 stropem. Generalnie po tych obciążeniach obliczonych na nowo widać, że ławy w typowym projekcie są sporo przewymiarowane. Co o tym sądzicie? Mam słuszne obawy czy powinienem wyluzować i spać spokojnie ?

Re: Fundamenty - czy są za wąskie

: 25 paź 2020, 11:53
autor: Om3k
Czy poinformowałeś współautora projektu, projektanta w branży konstrukcyjno-budowlanej o zmniejszeniu szerokości ław fundamentowych, nieprawidłowym połączeniu zbrojenia ław w narożach oraz Twoich planach związanych z zastosowaniem cięższego, żelbetowego stropodachu? Czy masz oświadczenie w dzienniku budowy, że jest to zmiana nieistotna i w świetle powyższego wyraża na to zgodę?
Naprężenia pod ławą fundamentowych 200 kPa to jest duża wartość. Jesteś na prostej ścieżce do dużych problemów na budowie.
Przewrócenie się niezabezpieczonych ścian to było pierwsze ostrzeżenie. Całe szczęście, że jeszcze nikt nie zginął.

P.S. Czy możesz zamieścić: przekrój ławy fundamentowej oraz przekrój z dokumentacji geologicznej.

Re: Fundamenty - czy są za wąskie

: 25 paź 2020, 17:47
autor: Radek90
IMG_20200803_110556.jpg
Chciałem zapytać się w Archonie. Powiedzieli, że wszystkie rzeczy trzeba uzgadniać z architektem adaptującym. Jak rozmawiałem już wtedy o tym drugim stropie z architektem to powiedział, że jeżeli konstruktor z uprawnieniami to zaprojektuje i przeliczy to wpisuję się to jako zmianę nieistotną.
Kierownik wpisał że odebrał poszczególne etapy, czyli że zgodnie z projektem.
Trochę mnie nastraszyłeś . Jak nie zrobię stropu to naprężenia wyjdą rzędu 160 kPa.
Przekrój ławy z projektu?
Wysyłam skan opinii geologicznej.

Re: Fundamenty - czy są za wąskie

: 25 paź 2020, 19:00
autor: Om3k
Czy możesz zamieścić przekrój z dokumentacji geologicznej oraz rysunek z przekrojem ławy fundamentowej z projektu budowlanego?
Nie ma sensu zadawać tego typu pytań pracownikom Archon oraz architektowi. Uzgadniaj i konsultuj zmniejszenie szerokości ław fundamentowych, nieprawidłowe połączenie prętów zbrojeniowych ław oraz możliwość wykonania cięższego stropodachu li tylko z projektantem adaptującym projekt w branży konstrukcyjno-budowlanej.

Re: Fundamenty - czy są za wąskie

: 25 paź 2020, 19:40
autor: Radek90
Ja miałem jedną osobę, która adaptowała mi kompleksowo.
Jeżeli chodzi o ławy to był one z lana ścianą fundamentową, natomiast kierownik pozwolil zamienić na bloczek, bo archon ogólnie w domyśle projektuję typowe projekty na szkody górnicze/bardzo złe warunki gruntowe.

IMG_20201025_193619.jpg
IMG_20201025_193521.jpg

Re: Fundamenty - czy są za wąskie

: 25 paź 2020, 20:39
autor: Om3k
Architekt nie miał prawa adaptować projektu "jednoosobowo". Chyba, że ma uprawnienia do projektowania w branżach: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, instalacji sanitarnych i elektrycznych (w co wątpię).
Kierownik budowy nie może bez zgody projektanta w branży konstrukcyjno-budowlanej wprowadzać zmian konstrukcyjnych w projekcie budowlanym. Chyba, że wpisem w dzienniku budowy, przejął obowiązki pełnienia nadzoru autorskiego w branży konstrukcyjno-budowlanej, ponieważ jak pisałeś w swoim pierwszym poście, posiadał też uprawnienia do projektowania. Ponadto strzemiona ław fundamentowych również wykonano niezgodnie z projektem - tzn. pisałeś, że strzemiona wykonano o szerokości 30 cm. Od początku nie pasowało mi to, ponieważ pod ścianami fundamentowymi szerokości 24 cm nie projektuje się strzemion szerokości 30 cm. Strzemiona pod ławami fundamentowymi powinny mieścić się w obrysie ścian fundamentowych.
Czy w dokumentacji geotechnicznej jest informacja jaką metodą badań wyznaczono stopień zagęszczenia warstwy nr 1 (piasków drobnych)? Pytam o to ponieważ chciałbym się dowiedzieć na ile dokładne i wiarygodne mogą być parametry geotechniczne gruntu przyjmowane następnie do obliczeń statycznych wg EC-7.
Czy pod fundamentami wykonano warstwę wyrównawczą z betonu podkładowego?
Czy w projekcie budowlanym jest informacja, że zaprojektowano go z uwzględnieniem szkód górniczych?